6°C 5.6°C / 5.6°C
    94%
INTIME SPORTS

Βολικό «μπλόκο» στο Αγρίνιο

Σε θεωρητικό επίπεδο η λευκή ισοπαλία στο ματς του Παναιτωλικού με τον Βόλο στο Αγρίνιο (0-0) δεν (χ)άλασε κανέναν. Ο στόχος τους άλλωστε είναι πανομοιότυπος: να τερματίσουν στην πρώτη δεκάδα της βαθμολογίας και να μπουν στα πλέι άουτ με πλεονέκτημα έδρας. Υπό αυτό το πρίσμα το ισόπαλο αποτέλεσμα βόλεψε αμφότερες τις ομάδας, καθώς διατηρήθηκαν εντός τροχιάς.

Επί του πρακτέου ωστόσο οι γηπεδούχοι έχουν κάθε δικαίωμα να μην αισθάνονται ικανοποιημένοι. Ηταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, είχαν δοκάρι με τον Νταγκό στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και τις πιο κλασικές ευκαιρίες του αγώνα με τον Καρέλη και τον Ντουάρτε για να κατακτήσουν το τρίποντο, με το οποίο θα μπορούσαν να κρυφοκοιτάζουν ακόμα και το τρένο των πλέι οφ.

Ο Βόλος έστησε «μπλόκο», ήταν πολύ καλά διαβασμένος και οργανωμένος πίσω από την μπάλα σε φάση άμυνας και ένα δοκάρι με το οποίο θα μπορούσε να «κλέψει» τη νίκη. Το πρώτο ημίχρονο είχε αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με κυριότερη αυτή του 41΄ όταν ο Ντουάρτε σημάδεψε με κεφαλιά του δοκάρι του Κλέιμαν, ενώ στο 45΄ ο Καρέλης με νέα κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς έγινε ροκ στο τελευταίο 20λεπτο. Ο Κλέιμαν έσωσε τον Βόλο με εντυπωσιακή απόκρουση (72΄) σε σουτ του Ντουάρτε που είχε κινηθεί ιδανικά στην πλάτη της άμυνας των Θεσσαλών, ενώ στο 89΄ ο Φαν Βέερτ με προβολή ισοφάρισε τα δοκάρια.

Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου): Ανέστης, Λάρσον, Κορνέλιους, Μαλής, Χουχούμης, Μάρτενσον, Φλόρες, Μεντόσα (82΄ Βέργος), Νταγκό (72΄ Ντίας), Μόρσεϊ (33΄ Ντουάρτε), Καρέλης.

Βόλος (Κ. Μπράτσος): Κλέιμαν, Αλχο, Ρομέρο, Γκουλέν, Πουρίτα (46΄ Μπαρτόλο), Τσοκάνης, Σοάρες, Ορόζ (81΄ Νίνης), Φερνάντες, Κορέα (46΄ Ρεγκατέν), Φαν Βέερτ.

Σκόρερ: -
Διαιτητής: Τσέτσιλας (Γρεβενών).
Κίτρινη: 22΄ Μόρσεϊ - 38΄ Φερνάντες, 42΄ Ρομέρο, 52΄ Μπαρτόλο.
Κόκκινη: 90+6΄ Φερνάντες (2η κίτρ.).

Google News
Μπλόκο στην ΑΕΚ έστησε ο ΟΦΗ στην Κρήτη
Στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League 1 ανέβηκε ο ΟΦΗ μετά την επικράτησή του επί της ΑΕΚ στο Ηράκλειο. ξέφρενη πορεία της ομάδας της Κρήτης συνεχίστηκε επιβεβαιώνοντας την καλή αγωνιστική...
Με συνεχείς ανατροπές υπέταξε ο Βόλος τον Παναιτωλικό
Της... ανατροπής έγινε στον Βόλο, με την τοπική ομάδα να είναι αυτή που χαμογέλασε στο τέλος, επικρατώντας με 3-2 του Παναιτωλικού, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Super League.
Ματσάρα και σπουδαίο «διπλό»
Ο Παναιτωλικός είχε ιδανική εκκίνηση στο ματς με τον Βόλο, όμως η ομάδα της Θεσσαλίας είχε τις απαντήσεις και έκανε την ανατροπή νικώντας με 3-2.
Στη 2η θέση με «ολική επαναφορά» ο Βόλος
Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0, η ομάδα της Θεσσαλίας πήρε ένα σημαντικό τρίποντο στο Αγρίνιο κόντρα στον Παναιτωλικό και αναρριχήθηκε ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα.
Ο Μεντόσα τού έβαλε τη... θηλιά στον λαιμό
Ο Παναθηναϊκός κατάφερε για πολλοστή φορά στο φετινό πρωτάθλημα να μην πάρει απολύτως τίποτα από ένα ματς που ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκειά του αι ηττήθηκε από τον Παναιτωλικό.