79%
AP Photo/Antonio Calanni

Η μεγάλη ευκαιρία

Οι γκέλες των Μιλανέζων «ανοίγουν» τον δρόμο της Νάπολι προς την κορυφή του Καμπιονάτο.

Μίλαν και Ιντερ είχαν -θεωρητικά- εύκολο έργο αυτή την αγωνιστική στη Σέριε Α, όμως αμφότερες απέτυχαν και δίνουν απόψε στη Νάπολι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι δυο Μιλανέζες επιδόθηκαν σε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, όμως λόγω των αμυντικών κενών τους «γκέλαραν», πιστοποιώντας πως το φετινό πρωτάθλημα Ιταλίας είναι ένα θρίλερ.

Οι πρωτοπόροι «ροσονέρι» απέτυχαν το Σάββατο να νικήσουν στην έδρα της ουραγού Σαλερνιτάνα. Αν και προηγήθηκαν με τον Μεσίας μόλις στο 6ο λεπτό, βρέθηκαν στο 72’ να κυνηγάνε στο σκορ. Ο Αντε Ρέμπιτς ισοφάρισε στο 77’ σε 2-2, όμως το σκορ δεν άλλαξε ώς το φινάλε.

Χθες, η Ιντερ υπέστη δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα μέσα σε τέσσερις μέρες και μάλιστα με το ίδιο σκορ. Κι αν το 0-2 από τη Λίβερπουλ ήταν φυσιολογικό, το χθεσινό από τη Σασουόλο δεν ήταν και τόσο. Οι παίκτες του Σιμόνε Ιντσάγκι βρέθηκαν πίσω με δύο γκολ διαφορά από το 26ο λεπτό, τη στιγμή που έχαναν ευκαιρίες με το τσουβάλι. Συνολικά είχαν 27 τελικές, όμως δίχτυα δεν βρήκαν. Η Σασουόλο από τη μεριά της δεν έμεινε άπραγη. Ηταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και είχε φάσεις για να πετύχει και τρίτο τέρμα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντε Φράι σκόραρε για την Ιντερ, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR.

Η Μίλαν έχει 56 βαθμούς, η Ιντερ 54 (με ματς λιγότερο) και η Νάπολι 53. Οι «παρτενοπέι» αγωνίζονται σήμερα εκτός έδρας, στο Κάλιαρι. Απέναντι σε μια ομάδα που παλεύει να αποφύγει τον υποβιβασμό. Κι αν θέλει να διεκδικήσει στα σοβαρά τον φετινό τίτλο, παιχνίδι σαν το αποψινό πρέπει να το παίρνει.

Από κει και κάτω, μαίνεται η μάχη για την τετράδα. Την Παρασκευή η Γιουβέντους άφησε δύο βαθμούς στο τοπικό ντέρμπι με την Τορίνο, σε μια εποχή που έδειχνε σημάδια ανάκαμψης, με τους οπαδούς της να κάνουν ενδόμυχες σκέψεις ακόμη και για διεκδίκηση του σκουντέτο. Οπως φαίνεται, όμως, θα πρέπει να περιμένουν μέχρι του χρόνου. Η Αταλάντα, όπως μας έδειξε και στο ματς με τον Ολυμπιακό, έχει πολλά θέματα. Χθες, ηττήθηκε με 1-0 από τη Φιορεντίνα και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το «στραβοπάτημα» της Γιούβε.

Ο Γκασπερίνι συνέχισε να κάνει rotation και πειραματισμούς, αλλά δεν του βγήκε. Ετσι, στο κόλπο μπήκαν και οι «βιόλα», ενώ σταθερά στο παιχνίδι παραμένει και η Λάτσιο. Θα μπορούσε να ειπωθεί το ίδιο και για τη Ρόμα, όμως οι «τζαλορόσι» πανηγυρίζουν που πήραν ισοπαλία από τη Βερόνα στο «Ολίμπικο». Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0, με τους παίκτες του Μουρίνιο να ισοφαρίζουν στο τέλος, αλλά να χάνουν βαθμολογικό έδαφος.

Κανείς δεν… θέλει το σκουντέτο!
Η πρωτοπόρος Μίλαν έφερε δεύτερο συνεχόμενο 0-0, αυτή τη φορά με την Τορίνο εκτός έδρας, παραμένει στην κορυφή με 68 βαθμούς, αν και η Ιντερ παραμονεύει να την προσπεράσει.
Ολα τα κακά της μοίρας της...
Το γκολ που δέχτηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων από την Σπέτσια δεν επέτρεψε στη Μίλαν να κερδίσει και να περάσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.
Η πρωταθλήτρια στη… θέση της
Η Ιντερ βρίσκεται μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας μετά τη νίκη της επί της Κάλιαρι και εκμεταλλευόμενη τα απανωτά «στραβοπατήματα» της Μίλαν και της Νάπολι.
Ισοπαλίες σαν ήττες
Οι ισοπαλίες της Νάπολι και του ντέρμπι μεταξύ Μίλαν και Ιντερ δεν άλλαξαν τα δεδομένα στις πρώτες θέσεις του ιταλικού πρωταθλήματος.
Τις έσωσαν οι ανατροπές
Οι «ροσονέρι» πήγαν στη Βερόνα αλλά ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και η Ιντερ κινδύνευσε να στην Εμπολι ανατρέποντας το 2-0 σκορ.