11°C 10.7°C / 10.7°C
    62%

Ο Μεντόσα τού έβαλε τη... θηλιά στον λαιμό

Ιστορική νίκη για τον Γιάννη Αναστασίου και τους παίκτες του.

Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε για πολλοστή φορά στο φετινό πρωτάθλημα να μην πάρει απολύτως τίποτα από ένα ματς που ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκειά του και ο εξαιρετικός Παναιτωλικός του Γιάννη Αναστασίου πανηγύρισε μια ιστορική νίκη στο Αγρίνιο (1-0) χάρη στο γκολ του Μεντόσα (47’) με το οποίο «έσφιξε τη θηλιά στον λαιμό» του «τριφυλλιού».

Οι «πράσινοι» έχασαν πέναλτι με τον Καρλίτος στο 69’, καθώς ο Ανέστης έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σωτήρια την μπάλα και πλέον τρέχουν και δεν φτάνουν όσον αφορά την παρουσία τους στα πλέι οφ του πρωταθλήματος και τον αυτονόητο στόχο της επιστροφής στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Διότι ναι μεν ευνοήθηκαν από τη σαββατιάτικη ισοπαλία του ΟΦΗ και την ήττα του Αστέρα Τρίπολης και διατηρήθηκαν στην τέταρτη θέση, ωστόσο χρειάζονται οπωσδήποτε ένα τρίποντο για να σφραγίσουν την είσοδο στην εξάδα στα δύο εναπομείναντα ματς της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος απέναντι στην ΑΕΚ στη Λεωφόρο και τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Επιστρέφοντας στο ματς του Αγρινίου, ο Παναθηναϊκός ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο αλλά σπατάλησε όσες υποσχόμενες ευκαιρίες δημιούργησε μπροστά από την εστία του εξαιρετικού Ανέστη.

Ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού κράτησε απαραβίαστη την εστία του στα σουτ του Αϊτόρ (23’) και του Καρλίτος (25’), ο Κορνέλιους έβαλε «μπλοκ» προ του Καρλίτος σε γύρισμα του Αϊτόρ ένα λεπτό αργότερα, ενώ στο 36’ ο VAR ακύρωσε γκολ του Σάρλια εκτιμώντας ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή του άουτ στην κεφαλιά-πάσα του Βέλεθ που είχε προηγηθεί. Ετσι, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα των ημιχρόνων και στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός άνοιξε άμεσα το σκορ με πανέμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μεντόσα, με τον Διούδη να έχει λάθος τοποθέτηση και να αποκρούει βάζοντας την μπάλα στα δίχτυα (1-0).

Εκτοτε το ματς πήρε άλλη μορφή, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε ένα δεύτερο γκολ με τον Βέργο (59’) αλλά ο Διούδης έδιωξε σε κόρνερ, ώσπου ο Ιωαννίδης κέρδισε πέναλτι από τον Κορνέλιους που τον «γκρέμισε» μες στην περιοχή μετά από σέντρα του Αϊτόρ (67’) και δύο λεπτά αργότερα ο Καρλίτος αστόχησε από την άσπρη βούλα.

Στο υπόλοιπο διάστημα ο Παναιτωλικός «έτρωγε σίδερα», ο Παναθηναϊκός δεν είχε καθαρό μυαλό στο χτίσιμο των επιθέσεών του και προσπαθούσε κυρίως με σέντρες από τα πλάγια να δημιουργήσει ανεπιτυχώς ρήγματα, με συνέπεια το 1-0 να παραμείνει μέχρι το φινάλε, χαρίζοντας στους γηπεδούχους την τρίτη τους νίκη επί του «τριφυλλιού» στις πέντε τελευταίες τους αναμετρήσεις στο Αγρίνιο.

Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου): Ανέστης, Μαλής, Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Φλόρες, Μάρτενσον (80’ Αντούνες), Μόρσεϊ (69’ Ντουάρτε), Μεντόσα (80’ Ντίας), Νταγκό (69’ Καρέλης), Βέργος (91’ Λούι).

Παναθηναἱκός (Ιβ. Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Σάντσες (83’ Κώτσιρας), Σάρλια, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες (83’ Κουρμπέλης), Αϊτόρ, Γκατσίνοβιτς (62’ Ιωαννίδης), Βιτάλ (62’ Παλάσιος), Καρλίτος (87’ Χατζηγιοβάνης).

Σκόρερ: 47’ Μεντόσα.
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου).
Κίτρινη: 43’ Χουχούμης, 90+8’ Μαλής - 45+1’ Γκατσίνοβιτς, 90+8’ Ιωαννίδης.
Κόκκινη: -

Google News
Οι τρεις αλλαγές του Δώνη που... ξόρκισαν την κατάρα
Τα χαμόγελα επανήλθαν στον Παναθηναϊκό μετά την επιστροφή του στα νικηφόρα αποτελέσματα την περασμένη Τετάρτη στο Αγρίνιο, όπου κατέκτησε το παρθενικό του τρίποντο στη διάρκεια του «μαύρου» Γενάρη και το πρώτο...
Στη Λεωφόρο, μεσημέρι με Αστέρα
Η διοργανώτρια αρχή ανακοίνωσε την αλλαγή στην ώρα διεξαγωγής του αγώνα, καθώς η κατάρρευση του στεγάστρου στη Λεωφόρο προκάλεσε ζημιά και στους προβολείς του γηπέδου.
Ο Αϊτόρ... ξόρκισε την «κατάρα» των εκτός!
Ο 25χρονος Ισπανός εξτρέμ ήταν αυτός που... ξόρκισε την κατάρα των εκτός έδρας αγώνων του «τριφυλλιού» όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής της νίκης επί του Ιωνικού.
Πράσινη πολιορκία, κόκκινο αήττητο!
Ενα ντέρμπι κακό από πλευράς θεάματος, με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες, πολλά δυνατά μαρκαρίσματα, πάθος και μονομαχίες, με τον Παναθηναϊκό να είναι κυρίαρχος στη συντριπτική πλειονότητα.
«Αυτοχειρία» στο Αγρίνιο!
Η πολύ κακή εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο και το γρήγορο γκολ που δέχθηκε ήταν αρκετά για να τον οδηγήσουν στην ήττα από τον Παναιτωλικό στο τελευταίο ματς της αγωνιστικής.