69%
ΑΠΕ-ΜΠΕ

Πέρασε δύσκολα από τον Βόλο ο Ολυμπιακός, μεγάλο διπλό για τον Απόλλωνα

Με νίκες εκτός έδρας Ολυμπιακός και Απόλλωνας Σμύρνης στην 24η αγωνιστή της Super League. Συνεχίζεται το αήττητο σερί των «ερυθρόλευκων», ελπίζει στην παραμονή ο Απόλλωνας.

Τέσσερις μέρες πριν τη ρεβάνς των play off του Europa League με την Αταλάντα, ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο Πανθεσσαλικό, αλλά τελικά νίκησε με 1-0 τον Βόλο, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ματιέ Βαλμπουενά, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 63΄ και 18 λεπτά αργότερα πέτυχε το γκολ με το οποίο οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τις 18 νίκες στο πρωτάθλημα. Με 5 ακόμη ισοπαλίες οι πρωταθλητές διατηρούν το αήττητο που έχουν στη Super League.

Χάρη στο «τρίποντο» αυτό ο Ολυμπιακός εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και παραμένει το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Το πρώτο μέρος στο Πανθεσσαλικό ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ. Ο Ολυμπιακός είχε για περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικός για την εστία του Κλέιμαν.

Οι Θεσσαλοί αντίθετα προσπάθησαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση και είχαν την πρώτη ευκαιρία στον αγώνα με τον Φαν Βέερτ στο 21΄, με τον Ολλανδό να μην μπορεί να βρει την μπάλα από κοντά και να στείλει στα δίχτυα.

Η «απάντηση» από τους Πειραιώτες ήρθε στο 27΄ με το δοκάρι του Αγκιμπού Καμαρά, ενώ στο «ριμπάουντ» ο Μασούρας αστόχησε προ κενής εστίας, στην κορυφαία ευκαιρία του Ολυμπιακού στο πρώτο 45λεπτο.

Συνέχισε να πιέζει και στο δεύτερο μέρος ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων λειτουργούσε άψογα και, μάλιστα, η ομάδα του Μπράτσου ήταν αυτή που «άγγιξε» το γκολ στο 57΄, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ρομέρο πήρε την κεφαλιά κι έστειλε τη μπάλα να περάσει σύριζα άουτ από το αριστερό δοκάρι του Βατσλίκ.

Τελικά τη λύση για τους «ερυθεόλευκους» έδωσε γι΄ άλλη μια φορά ο Ματιέ Βαλμπουενά, ο οποίος πέρασε στο ματς στο 63΄ αντί του Ζοάο Καρβάλιο. Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά συνδυάστηκαν άψογα στο 81ο λεπτό, με τον Γάλλο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με πανέμορφο σουτ (1-0) από το ύψος της περιοχής.

Τρία λεπτά πριν από το 90΄ ο Βόλος έφτασε κοντά στο 1-1 με την κεφαλιά του Φαν Βέερτ να φεύγει άουτ, στην τελευταία καλή φάση για τους γηπεδούχους, ενώ στις καθυστερήσεις ο Κλέιμαν είπε «όχι» στον Τικίνιο.

Το διπλό «λύτρωσε» τη «Σμύρνη»

Τη δεύτερη νίκη του στη Super League, πρώτη εκτός έδρας και πρώτη μετά από 4 μήνες και συγκεκριμένα από τις 23/10 και το 1-0 επί του ΠΑΣ στη Ριζούπολη, πέτυχε σήμερα (20/02) ο Απόλλων Σμύρνης στη Λαμία με 2-1 επί της τοπικής ομάδας, βάζοντας «φωτιά» στη μάχη της... ουράς.

Μετά από 10 ήττες και 5 ισοπαλίες η ομάδα του Τζανλούκα Φέστα επέστρεψε στα «τρίποντα», παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 69΄ (αποβολή Ντεντάκη). Είχε, όμως, μεγάλη αυτοπεποίθηση και επιμονή σε όλη τη διάρκεια του ματς και αποδείχθηκε άκρως πιο αποτελεσματική από τους Φθιώτες, που δεν απέφυγαν την 4η συνεχόμενη ήττα τους και 13η συνολικά στο πρωτάθλημα.

(ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΤΖΙΟΛΑΣ / EUROKINISSI

Πλέον, ο ουραγός Απόλλων συνεχίζει να ελπίζει στο θαύμα της παραμονής, καθώς μείωσε στο -5 από την 12η της βαθμολογίας, Λαμία, η οποία παρέμεινε στους 18 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον 13ο Ατρόμητο, ο οποίος χθες είχε νικήσει με 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης.

Με βάση την εικόνα του πρώτου μέρους, η ομάδα που «πατούσε» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλύτερη δημιουργία, ήταν πιο οργανωμένοι στην επίθεση και κατάφεραν στο 29΄ ν΄ ανοίξουν το σκορ με την κεφαλιά του Ιωαννίδη, ο οποίος στις εναέριες μονομαχίες με τους αμυντικούς της Λαμίας βγήκε νικητής τις περισσότερες φορές.

Το γκολ που πέτυχε ο επιθετικός της «ελαφράς ταξιαρχίας» μετά την σέντρα του Ντεντάκη ήταν το πρώτο για την ομάδα του μετά τις 4 Δεκεμβρίου και την ήττα από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι με 4-1.

Με γκολ και πάλι για τον Απόλλωνα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Αυτή την φορά ο Ιωαννίδης ήταν ο δημιουργός και ο Παμλίδης ο εκτελεστής στο 53ο λεπτό με σουτ, με το οποίο η αθηναϊκή ομάδα έκανε το 2-0 κι έβαλε τις βάσεις για το σπουδαίο «διπλό».

Μη έχοντας καμία άλλη επιλογή, η Λαμία τα έπαιξε όλα για όλα στη συνέχεια και στο 61΄ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία για να ξαναμπεί στο ματς. Ο Κότσαρης, όμως, «είπε» ισάριθμες φορές «όχι» στα σουτ των Μπεχαράνο και Αραμπούλι, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Ο αγώνας απέκτησε ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στη συνέχεια, λόγω της αποβολής του Ντεντάκη με απευθείας κόκκινη κάρτα (σ.σ. με παρέμβαση του VAR) στο 69ο λεπτό για σκληρό φάουλ στον Ρόμανιτς.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια, έχασαν σπουδαία ευκαιρία στο 80΄ με τον Τσούκαλο, ο οποίος εντελώς αμαρκάριστος δεν έπιασε σωστά την κεφαλιά, ενώ τρία λεπτά μετά ο Μανούσος με γυριστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ σε μία ακόμη πολύ καλή στιγμή για την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου.

Το «θρίλερ» συνεχίστηκε μέχρι το τέλος με την Λαμία να κερδίζει πέναλτι στο 90΄, σε σπρώξιμο του Μανούσου στην περιοχή, με τον έμπειρο επιθετικό να μειώνει στο 90΄+2 σε 1-2.

Με 2-0 υπερίσχυσε του Αστέρα Τρίπολης ο Ατρόμητος
Κυρίαρχος αναδείχθηκε ο Ατρόμητος στο εντός έδρας παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης, εξασφαλίζοντας το πολυπόθητο «τρίποντο» στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League.
«Σταμάτησε» τον ΠΑΟ στο Αγρίνιο
Με σκορ 1-0 έβαλε τέλος στο σερί νικών του Παναθηναϊκού ο Παναιτωλικός, μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Χαβιέ Μεντόζα, «σκαρφαλώνοντας» στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League.
Ο Εμβιλά έκρινε το ντέρμπι
Άλλη μία νίκη για τους «ερυθρόλευκους», αυτή τη φορά κόντρα στην ΑΕΚ, τους φέρνει πιο κοντά στην κατάκτηση του φετινού τίτλου του πρωταθλήματος του ελληνικού ποδοσφαίρου.
Ελπίδες για -3 από την έκθεση της αστυνομίας
Αναπτερώθηκαν οι ελπίδες του Παναθηναϊκού για να αποφύγει την αφαίρεση έξι βαθμών (-6) και να τιμωρηθεί με μείον τρεις (-3), χάνοντας ταυτόχρονα το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό με 0-3 στα χαρτιά.