82%
    22°C 21.9°C / 21.9°C
    58%

Ένα αμυντικό μπλακ άουτ στέρησε μια μεγάλη νίκη από τον Ολυμπιακό

Δεν μπόρεσαν να αντέξουν στην πίεση της Αταλάντα οι «ερυθρόλευκοι» με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 2-1 και οι Ιταλοί να πάρουν προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε εντυπωσιακά, μπόρεσε να αναχαιτίσει τις επιθέσεις της ιταλικής ομάδας και ευτύχησε να προηγηθεί με πολύ όμορφο σουτ του Τικίνιο. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ένα μπλακ άουτ ολίγων λεπτών έδωσε στην Αταλάντα τη δυνατότητα να πετύχει δύο τέρματα και να φτάσει στη μεγάλη ανατροπή.

Η Αταλάντα μπήκε δυνατά στο ματς, όμως ο Πορτογάλος τεχνικός του Ολυμπιακού είχε διαβάσει καλά το παιχνίδι των Ιταλών και οι ερυθρόλευκοι μπόρεσαν να απορροφήσουν την πίεση των γηπεδούχων.

Οι Ιταλοί είχαν δύο καλές φάσεις με Μουριέλ και Πάσαλιτς, όμως στο 16ο λεπτό ο Ολυμπιακός με εξαιρετική αντεπίθεση και συνεργασία Μασούρα-Τικίνιο κατάφερε να κάνει το 1-0.

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι έδειξαν καλά οχυρωμένοι, ενώ συνέχισαν να απειλούν στην αντεπίθεση με τον Ονιεκούρου να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να γράψει το 2-0 στο 34ολεπτό. Η Αταλάντα πέτυχε γκολ στις καθυστερήσεις, το οποίο ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Ο Γκασπερίνι, στην επανάληψη επιχείρησε να ανακατέψει την τράπουλα για την ομάδα του και οι αλλαγές του έδωσαν νέα πνοή στην Αταλάντα η οποία πίεσε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα, οπισθοχώρησε και άρχισε να δέχεται ευκαιρίες. Στο 60ο λεπτό και παρά τις καλές επεμβάσεις του Βατσλίκ οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έπαθαν αμυντικό μπλακ άουτ και έδωσαν τη δυνατότητα στους Ιταλούς να σκοράρουν δύο φορές με τον Τζιμσίτι και να κάνουν την ανατροπή.

Πλέον, οι ερυθρόλευκοι κυνηγούσαν στο σκορ και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, χωρίς, όμως να μπορέσουν να απειλήσουν με αξιώσεις.

Νίκη με δύο γκολ θέλει η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς για να περάσει στους «16». Νίκη με ένα γκολ πάει το παιχνίδι στην παράταση, ενώ οι Ιταλοί προκρίνονται και με ισοπαλία.

Συνθέσεις

Αταλάντα (Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι): Μούσο, Τολόι, Ντεμιράλ, Τζιμσίτι, Μέλε (87' Χάτεμπερ), Ντε Ρόουν (72' Φρόιλερ), Πεσίνα (46' Κουπμάινερς), Πετζέλα, Μαλινόφσκι (65' Μιχάιλα), Πάσαλιτς, Μουριέλ (46' Μπογκά).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (85' Μπουχαλάκης), Α. Καμαρά, Μασούρας (64' Μ. Καμαρά), Ονιεκούρου (85' Λόπες), Τικίνιο (73' Ελ Αραμπί).

Σκληρή για τα δόντια του
Απογοητευτικός ο Ολυμπιακός, ηττήθηκε με 3-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» και υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Αταλάντα που προκρίθηκε πανηγυρικά στους «16» του Europa League.
«Το πιστεύουμε και μπορούμε»
Ο Ολυμπιακός παίζει τα... ρέστα του για ανατροπή και πρόκριση σε βάρος της Αταλάντα στην αποψινή ρεβάνς του «Γ. Καραϊσκάκης».
Ετοιμάζει πρέσινγκ στην άμυνα της Αταλάντα
Ο Πέδρο Μαρτίνς θα έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του για τον αγώνα με την Αταλάντα, αφού και ο Γκάρι Ροντρίγκες βγάζει πλέον όλη την προπόνηση σε φουλ ένταση και συνεπώς είναι ετοιμοπόλεμος.
Υποψηφιότητα Γκάρι
O Πέδρο Μαρτίνς φαίνεται πως θα έχει ξανά στη διάθεσή του για τον αγώνα με την Αταλάντα τον Γκάρι Ροντρίγκες, ο οποίος έχει ξεπεράσει πλήρως τον πρόσφατο τραυματισμό του.