20°C 19.8°C / 19.8°C
    54%
AP Photo/Luca Bruno

Οργή, στενοχώρια, αλλά χωρίς αποτέλεσμα

Τεράστιες διαστάσεις έχει πάρει το διαιτητικό λάθος που στέρησε από τη Μίλαν τη νίκη επί της Σπέτσια. Ο άπειρος (μόλις 11 αγώνες στη Σέριε Α) Μάρκο Σέρα σφύριξε φάουλ υπέρ των «ροσονέρι», αλλά δεν περίμενε ούτε ένα δευτερόλεπτο για να δει αν θα υπάρξει πλεονέκτημα. Οντως υπήρξε, ο Μεσίας σκόραρε για το 2-1, όμως το γκολ δεν θα μπορούσε να μετρήσει. Τελικά τρία λεπτά αργότερα η Σπέτσια έβαλε αυτή γκολ, πήρε τη νίκη και στέρησε από τη Μίλαν την ευκαιρία να περάσει πρώτη στη βαθμολογία.

Ο Σέρα κατάλαβε αμέσως το λάθος του, ζήτησε επιτόπου συγγνώμη από τους παίκτες (ειδικά από τον Ρέμπιτς που έκανε κίνηση για τον χτυπήσει), ενώ στα αποδυτήρια ζήτησε συγχώρεση και από τον προπονητή Στέφανο Πιόλι. Μάλιστα υπάρχουν αυτόπτες μάρτυρες που τον είδαν να κλαίει. Διότι αυτό το λάθος του είναι ουσιαστικά… μισό πρωτάθλημα. Μια οργάνωση για την προστασία των ανθρώπινων δικαιωμάτων ζήτησε την επανάληψη του αγώνα, όμως κάτι τέτοιο δεν προβλέπεται από τους κανονισμούς.

Ο προπονητής των αδικημένων τόνισε πως «προσπάθησα για ώρα να ηρεμήσω τους ποδοσφαιριστές μετά το τέλος του ματς, αλλά δεν νομίζω πως τα κατάφερα. Ο ρέφερι ήρθε και μας ζήτησε συγγνώμη, όμως είναι αργά πια. Αυτό που συνέβη ήταν τραγικό και άδικο. Αν θέλουμε όμως να είμαστε σωστοί, η μισή ευθύνη βαραίνει εμάς που δεν καθαρίσαμε το παιχνίδι νωρίτερα». Η αλήθεια είναι ότι η Μίλαν δεν ήταν καλή μέχρι εκείνο το σημείο και το 1-1 ήταν αποτυχία, όμως το γκολ ήρθε έστω και στις καθυστερήσεις και η Μίλαν, αντί να πάρει τρεις βαθμούς, τελικά τους έχασε.

Θέση πήρε και ο ακροδεξιός πολιτικός Ματέο Σαλβίνι, που είναι οπαδός της ομάδας: «Ο διαιτητής ήταν αποκρουστικός. Ελπίζω η διοίκηση να μην το αφήσει να περάσει έτσι, όπως κάνει συνήθως…».

Ο Σέρα δεν θα σφυρίξει τις δύο επόμενες εβδομάδες και όταν επιστρέψει θα τοποθετηθεί σε αγώνες της Β’ κατηγορίας.

Η επόμενη μέρα των πρωταθλητών στο Μιλάνο
Η πρώτη μεταγραφή για τη νέα σεζόν είναι ο επιθετικός Ντιβόκ Οριζί που έμεινε ελεύθερος από τη Λίβερπουλ, ενώ θα γίνουν κινήσεις για εξτρέμ και κεντρικό χαφ.
Ηταν δίκαιο, έγινε πράξη!
Η Μίλαν νίκησε εύκολα με 3-0 από το πρώτο ημίχρονο κιόλας τη Σασουόλο και στη συνέχεια όλοι μετρούσαν αντίστροφα για το πάρτι της στέψης.
Αγκαλιά με τον τίτλο η Μίλαν
Μια ισοπαλία απέναντι στη Σασουόλο αρκεί για τη Μίλαν προκειμένου να στεφθεί πρωταθλήτρια έπειτα από 11 χρόνια μετά και την τελευταία της νίκη επί της Αταλάντα.
Τις έσωσαν οι ανατροπές
Οι «ροσονέρι» πήγαν στη Βερόνα αλλά ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και η Ιντερ κινδύνευσε να στην Εμπολι ανατρέποντας το 2-0 σκορ.
Παρατείνεται η αγωνία στο καμπιονάτο
Μετά την ήττα της Ιντερ στην Μπολόνια, φαβορί έγινε η Μίλαν, όμως οι τόσες εκπλήξεις στο φετινό πρωτάθλημα Ιταλίας αναμένεται να κρατήσουν αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο λεπτό της σεζόν.