12°C 12.4°C / 12.4°C
    50%
AP Photo/Luca Bruno

Ολα τα κακά της μοίρας της...

Τεράστια ευκαιρία για να περάσει στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος Ιταλίας έχασε χθες η Μίλαν. Αν νικούσε εντός έδρας την αδύναμη Σπέτσια, θα προσπερνούσε την Ιντερ, όμως εν τέλει κατάφερε να χάσει με 2-1, σε μια βραδιά που της πήγαν όλα στραβά. Και δεν είναι υπερβολή αν πούμε ότι φταίνε όλοι.

Καταρχάς, σε άλλη μια κρίσιμη αναμέτρηση, οι «ροσονέρι» μπήκαν αγχωμένοι, κάτι που δεν συμβαίνει για πρώτη φορά. Παρ’ όλα αυτά μπόρεσαν να πάνε με προβάδισμα στο ημίχρονο, έστω και με τα χίλια ζόρια. Στο 45’ η Μίλαν κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Τεό Ερναντές εκτέλεσε άουτ. Στην επόμενη φάση, ο Δημήτρης Νικολάου έκανε λάθος και ο Ράφαελ Λεό το εκμεταλλεύτηκε για το 1-0. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εφιάλτης για τους Μιλανέζους από κάθε άποψη. Αρχικώς έχασαν πολλές ευκαιρίες και δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις 24 τελικές τους. Αντίθετα, ισοφαρίστηκαν στο 64’ από τον Αγκουντέλο και αναγκαστικά μπήκαν ξανά σε καθεστώς πίεσης.

Στο 91ο λεπτό θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη. Ο Ρέμπιτς ανατράπηκε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κυλάει στα πόδια του Μεσίας, ο οποίος σκόραρε. Ομως, ο διαιτητής Μάρκο Σέρα είχε σφυρίξει ακαριαία το φάουλ, μην αφήνοντας το πλεονέκτημα. Ηταν ένα λάθος απειρίας, για το οποίο ζήτησε συγγνώμη αμέσως, όμως το κακό είχε γίνει. Τα χειρότερα βέβαια ήρθαν αμέσως μετά. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς είχε δοκάρι και το επόμενο λεπτό, σε μια κόντρα, η Σπέτσια πήρε τη νίκη χάρη σε γκολ του Γκιασί!

Η Μίλαν έχει έναν πόντο λιγότερο (49-50) από την Ιντερ, ενώ έχει και ένα ματς παραπάνω. Στην τρίτη θέση είναι μόνη της η Νάπολι με 44, μετά το άνετο πέρασμα από την Μπολόνια με σκορ 2-0. Ο Ιρβινγκ Λοσάνο βρήκε δίχτυα στο 20’ και στο 47’.

Κανείς δεν… θέλει το σκουντέτο!
Η πρωτοπόρος Μίλαν έφερε δεύτερο συνεχόμενο 0-0, αυτή τη φορά με την Τορίνο εκτός έδρας, παραμένει στην κορυφή με 68 βαθμούς, αν και η Ιντερ παραμονεύει να την προσπεράσει.
Η μεγάλη ευκαιρία
Μίλαν και Ιντερ είχαν -θεωρητικά- εύκολο έργο αυτή την αγωνιστική στη Σέριε Α, όμως αμφότερες απέτυχαν και δίνουν απόψε στη Νάπολι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας.
Η πρωταθλήτρια στη… θέση της
Η Ιντερ βρίσκεται μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας μετά τη νίκη της επί της Κάλιαρι και εκμεταλλευόμενη τα απανωτά «στραβοπατήματα» της Μίλαν και της Νάπολι.
Ισοπαλίες σαν ήττες
Οι ισοπαλίες της Νάπολι και του ντέρμπι μεταξύ Μίλαν και Ιντερ δεν άλλαξαν τα δεδομένα στις πρώτες θέσεις του ιταλικού πρωταθλήματος.
Τις έσωσαν οι ανατροπές
Οι «ροσονέρι» πήγαν στη Βερόνα αλλά ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και η Ιντερ κινδύνευσε να στην Εμπολι ανατρέποντας το 2-0 σκορ.