95%
    15°C 15.2°C / 15.2°C
    52%

Ο Παναιτωλικός έκοψε τα φτερά της ΑΕΚ

Μια πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσε η ομάδα του Αγρινίου μέσα στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας της Ένωσης με 2-1, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League.

Μάλιστα, η νίκη ήρθε με ανατροπή, καθώς η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 44ο λεπτό με τον Ανσαριφαρντ, όμως μέσα σε πέντε λεπτά (στο 79' και στο 84') οι Καρέλης και Μεντόσα έφεραν τα πάνω-κάτω, οδηγώντας την ομάδα τους σε μια μάλλον απρόσμενη επιτυχία.

Σημειώνεται ότι πριν από την ισοφάριση, η Ένωση είχε ευκαιρίες να «καθαρίσει» το ματς, τις οποίες όμως σπατάλησε: σημαντικότερη, το δοκάρι του Τζαβέλλα στο 47ο λεπτό.

Έτσι, η ΑΕΚ έπεσε στην 3η θέση της βαθμολογίας, καθώς έμεινε στους 33 βαθμούς, με τον ΠΑΟΚ να την προσπερνά (34 βαθμοί). Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για μια οδυνηρή ήττα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βλέπουν να ψαλιδίζονται οι ελπίδες τους να διεκδικήσουν τον φετινό τίτλο.

Φάσεις και γκολ

Με αρκετές απουσίες ποδοσφαιριστών ιδιαίτερα επιδραστικών στο παιχνίδι της (Τσούμπερ, Αραούχο), η ΑΕΚ παρουσίασε πολύ μέτρια εικόνα στο α΄ ημίχρονο. Με τον Αμραμπατ σε κακή ημέρα και τον Λιβάι Γκαρσία να μην έχει «μπει» στο ρυθμό του αγώνα, οι γηπεδούχοι δυσκολεύονταν πάρα πολύ στη δημιουργία, παρά την εξαιρετική παρουσία -για ακόμα μία αγωνιστική- του Πέτρου Μάνταλου. Ο αρχηγός ήταν αυτός που δημιούργησε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με έξοχη πάσα στον Ανσαριφάρντ στο 36΄, αλλά το σουτ του Ιρανού απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μελίσσας.

Ο Ανσαριφάρντ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στην εκπνοή του ημιχρόνου, όταν έφυγε στην κόντρα και διένυσε απόσταση μεγαλύτερη των 60-65 μέτρων. Η αμυντική προσπάθεια του Βργκοτς ήταν... τραγική και ο Καρίμ κατάφερε να τον «αδειάσει» και να πλασάρει στην κλειστή γωνία για να γράψει το 1-0. Ένα γκολ στο πιο κρίσιμο -χρονικά- σημείο ενός τέτοιου αγώνα.

Με την εκκίνηση του β΄ ημιχρόνου η ΑΕΚ έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες να «τελειώσει» το ματς. Στο 47΄ το απευθείας φάουλ του Τζαβέλλα «τράνταξε» το δοκάρι του Μελίσσα, ο οποίος στο 48΄ πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση σε προσπάθεια του Λιβάι Γκαρσία. Όσο περνούσε ο χρόνος ο Παναιτωλικός έβρισκε τα «πατήματά» του και άρχισε να πλησιάζει την περιοχή του Τσιντώτα, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί τη μεγάλη ευκαιρία. Στο 77΄ πάλι ο Μελίσσας απέκρουσε εξαιρετικά το διαγώνιο σουτ του Τσούμπερ, αλλά αμέσως μετά ο Παναιτωλικός ισοφάρισε! Ο Ντουάρτε «έβγαλε» τον Καρέλη «στην πλάτη» της άμυνας της ΑΕΚ και ο έμπειρος επιθετικός πλάσαρε τον Τσιντώτα ισοφαρίζοντας 1-1 στο 78΄.

Κι ενώ θα περίμενε κανείς ότι η ΑΕΚ θα εντείνει τις προσπάθειές της, το ματς «γύρισε ανάποδα»! Στο 84΄ ο Μεντόσα με «κεραυνό» έξω από την περιοχή έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, πετυχαίνοντας ένα γκολ που πιθανότατα είναι το καλύτερο της αγωνιστικής. Παράλληλα, ήταν το γκολ που χάρισε στους Αγρινιώτες την πιο σημαντική εφετινή τους νίκη, αφού τους απομακρύνει κατά εννέα βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα στοιχεία του ματς

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)
Κίτρινες: Σιμόες - Μεντόσα

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Τσιντώτας, Σβάρνας (80΄ Ρότα), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες (87΄ Κοσίδης), Λε Ταλέκ (80΄ Σάκχοφ), Μάνταλος, Αμραμπατ (87΄ Γέβτιτς), Γκαρσία (65΄ Τσούμπερ), Ανσαριφάρντ

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Βργκοτς, Αντούνες (64΄ Μάρτενσον), Λούι, Χουχούμης, Μπαρμπόσα (70΄ Μορσέι), Κορνέλιους, Ντουάρτε, Φλόρες, Μεντόσα, Βέργος (70΄ Καρέλης)

Εδιωξε... τα φαντάσματα
Ο Βέργος πήγε να θυμίσει στην ΑΕΚ τον εφιάλτη του Ηρακλείου, αλλά αυτή τη φορά η Ενωση είχε αντίδραση.
Ετοιμάζεται για βασικός ο Μοχαμαντί
Μετά την καλή εικόνα που είχε στην πρώτη του συμμετοχή ως αλλαγή στην Τούμπα ο Μοχαμαντί συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες να ξεκινήσει ως βασικός στον αγώνα με τον Παναιτωλικό.
Φιέστα για Ολυμπιακό, ευρωπαϊκό εισιτήριο για Άρη
Από την κόλαση στο παράδεισο βρέθηκε ο Άρης, ο οποίος έπειτα από επική ανατροπή νίκησε με 3-2 την ΑΕΚ και εξασφάλισε την έξοδό του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.
Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της με ΠΑΣ και πάει για «τελικό» με τον Άρη
Μετά το τρίποντο κόντρα στην ομάδα των Ιωαννίνων, η Ένωση χρειάζεται μόνο νίκη στο «Κλεάθης Βικελίδης» για να διασφαλίσει το ευρωπαϊκό της μέλλον.