60%
    29°C 28.5°C / 28.5°C
    37%

Μοιρασιά βαθμών για τους φιλόδοξους φέτος, ΟΦΗ και ΠΑΣ

Ισόπαλη (τελικό σκορ: 1-1) ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στον γηπεδούχο ΟΦΗ και τον ΠΑΣ Γιάννινα που έγινε στο γήπεδο «Θ. Βαρδινογιάννης» και ήταν στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αγκαλιά με τη νίκη μέχρι τα τελευταία λεπτά, όμως ο Αντίλ Ναμπί –τελευταία αλλαγή του Νίκου Νιόπλια στο 90ό λεπτό– πρόλαβε στις καθυστερήσεις να... σώσει την παρτίδα για τον ΟΦΗ, ισοφαρίζοντας τον ελλιπέστατο ΠΑΣ Γιάννινα (11 απουσίες).

Στην 4η θέση, ισόβαθμοι με τον Παναθηναϊκό (αλλά και με δύο παιχνίδια περισσότερα) βρίσκονται πλέον οι Γιαννιώτες που είχαν ως MVP τον γκολκίπερ τους Βασίλη Σούλη και σκόρερ τον Χουάν Περέα. Από την πλευρά τους οι Κρητικοί παρέμειναν 6οι και στο -3 από τον ΠΑΣ, ενώ είχαν και δύο δοκάρια στο σημερινό ματς.

Φάσεις και γκολ

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός... μονόλογος του ΟΦΗ, ο οποίος δημιούργησε πάρα πολλές ευκαιρίες, αλλά έπεσε πάνω σε έναν απίστευτο Βασίλη Σούλη. Ο αναπληρωματικός γκολκίπερ της γιαννιώτικης ομάδας, που πήρε φανέλα βασικού στα δύο τελευταία παιχνίδια, κράτησε το «μηδέν» με εντυπωσιακές επεμβάσεις στα πρώτα 45 λεπτά.

Στο 4’ μετά από σουτ του Λάμπρου έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ, στο 16’ ξανά σε προσπάθεια του 22χρονου επιθετικού που βρήκε πάνω στον Κάργα, ο 27χρονος γκολκίπερ του ΠΑΣ απομάκρυνε με υπερένταση.

Στο 24’ ο Νέιρα ντρίμπλαρε πολύ ωραία έξω από την περιοχή, έκανε το πλασέ από μακριά, αλλά η μπάλα βρήκε λίγο στο δοκάρι του Σούλη και πέρασε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Τσιλιανίδης έκανε μία σέντρα-σουτ έξω από την δεξιά γωνία της περιοχής, με τον Σούλη να διώχνει σε κόρνερ, ενώ στο 39’ ο ΟΦΗ έχασε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Φαν Ντάινεν, ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής μετά την ασίστ του Λάμπρου, αλλά ο Σούλης είπε «όχι» ξανά.

Στο 44’ ο ΠΑΣ Γιάννινα έφυγε στην αντεπίθεση γρήγορα, ο Πίρσμαν έκανε το σουτ, αλλά ο Βάτερμαν έδιωξε, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νέιρα σούταρε ξανά, αλλά απέκρουσε πάλι ο Σούλης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ίσχυσε για άλλη μία φορά ο... νόμος του ποδοσφαίρου. Ο ΟΦΗ έχασε τις ευκαιρίες, αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα βρήκε το γκολ. Ο Πίρσμαν έβγαλε ασίστ προς τον Περέα που προσπέρασε στο σπριντ τον Πασαλίδη και πλάσαρε τον Βάτερμαν κάτω από τα πόδια, κάνοντας το 1-0 για τη γιαννιώτικη ομάδα.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά την εστία του ΠΑΣ για να βρει γκολ και μετά τις αλλαγές του Νίκου Νιόπλια και την είσοδο των Ντουρμισάι και Τοράλ και στο 61’ είχε και δεύτερο δοκάρι σε κεφαλιά του τελευταίου, μετά από φάουλ του Λάμπρου.

Η επιμονή της κρητικής ομάδας δικαιώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όσα μετά από φάση διαρκείας ο Ναμπί σούταρε προς την εστία, η μπάλα χτύπησε και πάνω στον Κάργα και κατέληξε στο βάθος της εστίας του Σούλη, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Τα στοιχεία του ματς

Διαιτητής: Αθανάσιος Τζήλος (Λάρισας)
Κίτρινες: Νέιρα, Μπαλογιάννης - Μορέιρα, Σούλης

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο (90’ Ναμπί), Νέιρα (60’ Τοράλ), Γκαγέγκος (74’ Καστάνιος), Τσιλιανίδης (60’ Ντε Γκουζμάν), Λάμπρου, Φαν Ντάινεν (60’ Ντουρμισάι).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Σουλής, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πέερσμαν, Λιάσος, Ντομίνγκεθ, Μορέιρα, Μπρένερ (46’ Στάνκο), Περέα, Μιλιντσεάνου (71’ Μίνα).

Ο Ιωνικός «πρωταθλητής» στα playouts
Ο Ιωνικός τελείωσε με εξαιρετικό τρόπο μια εντυπωσιακή σεζόν επιστροφής στη Super League και στην τελευταία αγωνιστική των playouts νίκησε με 3-1 τον Παναιτωλικό κατακτώντας την πρώτη θέση στην ειδική...
Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της με ΠΑΣ και πάει για «τελικό» με τον Άρη
Μετά το τρίποντο κόντρα στην ομάδα των Ιωαννίνων, η Ένωση χρειάζεται μόνο νίκη στο «Κλεάθης Βικελίδης» για να διασφαλίσει το ευρωπαϊκό της μέλλον.
Άλωσε το ΟΑΚΑ, ανέβηκε τρίτος ο Άρης
Εκμεταλλευόμενος τα αμυντικά της λάθη, ο Άρης πέτυχε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην ΑΕΚ και -σε συνδυασμό με τη «λευκή» ισοπαλία του Παναθηναϊκού στα Γιάννενα- πέρασε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα,
«Ζωντανός» ο Απόλλων που πέρασε με νίκη από το Ηράκλειο
Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» έφυγε με τεράστιας σημασίας νίκη από το «Θ. Βαρδιονιάννης» και μείωσε σε 2 βαθμούς τη διαφορά από την προτελευταία Λαμία.