87%
ΜΕΝΟΥ
Σάββατο, 02 Μαρτίου, 2024

Άνετα στους «8» ο Ολυμπιακός, ζόρια για ΠΑΟΚ

Στη θέση του οδηγού μπήκε από νωρίς ο Ολυμπιακός μέσα στο Καραϊσκάκης διώχνοντας το όποιο άγχος για ενδεχόμενη γκέλα. Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν με 2-0 τον Λεβαδειακό ανατρέποντας το 2-3 του πρώτου αγώνα και ετοιμάζονται για τη μάχη των προημιτελικών.

Ο Βραζιλιάνος Τικίνιο ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, καθώς σκόραρε στο 25΄’ πρώτα λεπτά του αγώνα, διπλασίασε τα τέρματά του λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και κλείδωσε την πρόκριση.

Κέφια για τους παίκτες του Μαρτίνς σε ένα μεγάλο διάστημα του αγώνα, καθώς, δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν πιο ευρεία νίκη.

Ολυμπιακός: Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βρουσάι, Βαλμπουενά (62′ Αγκ. Καμαρά), Ονιεκούρου (61′ Ροντρίγκες), Τικίνιο.

Λεβαδειακός: Στογιάνοβιτς, Λιάγκας, Τσάπρας, Βήχος, Περδόμο, Νίκας (71′ Μουτίνιο), Χάμοντ (63′ Λινάρδος), Μεχία, Βρακάς, Πολέτο, Δούμτσος (63′ Τζημόπουλος).

ΠΑΟΚ-ΑΕΛ 3-1

Στο άλλο ματς της ημέρας, ο ΠΑΟΚ ζορίστηκε εντός έδρας απέναντι στη Λάρισα, αλλά με λυτρωτή τον Άκπομ επικράτησε με 3-1 και πήρε το εισιτήριο για τους «8».

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου και οι παίκτες του είδαν τη Λάρισα να ισοφαρίζει σε 1-1 στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα, και η εξέλιξη αυτή τους γέμισε με άγχος.

Τελικά, με δύο γκολ του Άκπομ, ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε το 3-1 και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (84’ Σίντκλεϊ), Σβαμπ (67’ Κούρτιτς), Τσιγγάρας (77’ Άκπομ), Μουργκ (67’ Μπίσεσβαρ), Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι.

ΑΕΛ : Σουλούκος, Παπαγεωργίου, Γκοτζαμανίδης (86’ Ταχάρ), Θεολόγου, Ομάρ, Ηλιάδης, Κολομπίνο, Γαρουφαλιάς (46’ Ακούνια), Μπαντιμπανγκά (89’ Κούστα), Γλυνός (86’ Μαυριάς), Όγκμποε.