-3°C -3.2°C / -3.2°C
    47%
ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΤΖΕΚΑΣ / EUROKINISSI

Ανοιχτοί λογαριασμοί για την οκτάδα

Οι πρώτοι αγώνες της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας έκρυβαν εκπλήξεις με σχεδόν όλες τις αναμετρήσεις να αναμένεται να κριθούν στους επαναληπτικούς αγώνες.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης φλέρταρε με την ήττα όμως ο Κούρτιτς με μία εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ έσωσε την πληγωμένη τιμή του Δικεφάλου στις καθυστερήσεις του αγώνα. Το γκολ για τους βυσσινι πέτυχε ο Ταχάρ στο 64ο λεπτό.

Ο Λεβαδειακός έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, επικράτησε 3-2 στο πρώτο παιχνίδι και η πρόκριση στα προημιτελικά θα κριθεί στη ρεβάνς στο Γεώργιος Καραϊσκάκης.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη κόντρα στο Βόλο, στο «Απόστολος Νικολαϊδης», με 2-1 όμως η πρόκριση παραμένει ανοιχτή.

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε η ΑΕΚ τη ρεβάνς με την Κηφισιά καθώς νίκησε 4-0 στο ΟΑΚΑ.

► Στις άλλες δύο αναμετρήσεις: Νίκη Βόλου - Παναιτωλικός 0-1, Άρης – ΟΦΗ 3-1

Στον τελικό η Λίβερπουλ
Oι «κόκκινοι» επικράτησαν με 2-0 της Αρσεναλ και πήραν την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας διατηρώντας την παράδοση απέναντι στους «κανονιέρηδες».
Ούτε χθες σκόραρε ο Αρης, στη Λαμία θα παιχτεί η πρόκριση
Ο Άρης έμεινε στο 0-0 με τη Λαμία στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και οι δυο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην πόλη της Φθιώτιδας.
Πέντε χρόνια φαγούρας και στο βάθος... τελικός
Ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε από το πρώτο ημίχρονο με την Αναγέννηση Καρδίτσας σκορ πρόκρισης και είναι στην ευχάριστη θέση να περιμένει απλώς τον αντίπαλό του στα ημιτελικά του θεσμού.
«Ανοιχτοί λογαριασμοί» για Άρη και Λαμία στο Κύπελλο
Δικαίωμα στο όνειρο της πρόκρισης στα ημιτελικά του Κυπέλλου για τη Λαμία, η οποία πήρε λευκή ισοπαλία απέναντι στον Άρη στο «Βικελίδης» και ετοιμάζεται για τη ρεβάνς εντός έδρας.
Στους «4» με «τεσσάρα» και... μπαλάρα
Με εμφατικό τρόπο και ωραίο ποδόσφαιρο έβαλε ο Παναθηναϊκός στο τσεπάκι του το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Kυπέλλου, μετά το επιβλητικό 4-0 επί της Αναγέννησης Καρδίτσας στο ιστορικό γήπεδο της...