67%
    0°C -0.2°C / -0.2°C
    41%

«Διά πυρός και σιδήρου» επέστρεψε στις νίκες η ΑΕΚ

Με μεγάλη δυσκολία η Ένωση πέρασε νικηφόρα από τα Γιάννενα και την έδρα του ΠΑΣ, επικρατώντας με 2-1, σε ματς για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος στη Super League.

Σε έναν βαρύ και γλιστερό αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχόπτωσης, η ΑΕΚ επέστρεψε στις επιτυχίες (έπειτα από την ισοπαλία με τον Απόλλων και την ήττα από τον Ολυμπιακό στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές) και ανέβηκε στους 23 βαθμούς, παραμένοντας στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Αντίθετα, ο ΠΑΣ δεν κατάφερε να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα και είναι στην 4η θέση με 16 βαθμούς.

Το ματς χαρακτηρίστηκε από τις δυνατές μονομαχίες μεταξύ των παικτών και το κυνήγι της νίκης μέχρι τα τελευταία λεπτά. Σημειώνεται ότι η ΑΕΚ πήρε το τρίποντο με γκολ στο 90ο λεπτό, με λυτρωτή τον Σάκχοφ.

Ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι από τα... αποδυτήρια, καθώς μόλις στα πρώτα 15 δευτερόλεπτα ο διαιτητής Καραντώνης υπέδειξε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μήτρογλου στον Περέα. Πάρα τις διαμαρτυρίες των Ενωσιτών, το VAR συμφώνησε με την απόφαση του διαιτητή και στο 5ο λεπτό ο Εραμούσπε έδωσε το προβάδισμα τους γηπεδούχους.

Η χαρά του ΠΑΣ δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 9ο λεπτό ο Άμραμπατ απάντησε με ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Το πρώτο ημίχρονο συνεχίστηκε με φάσεις εκατέρωθεν, χωρίς όμως να διαφοροποιηθεί στο σκορ. Στην επανάληψη οι καλές στιγμές είναι μετρημένες, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην ανατροπή στο τέλος, παραμένοντας κοντά στην κορυφή.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (69’ Μορέιρα), Σνάιντερ (84’ Παντελάκης), Μιλιντσεάνου (46’ Λώλης), Περέα.

ΑΕΚ (Αργύρης Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Μισελέν (79’ Ρότα), Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες, Σιμάνσκι (60’ Ανσαριφάρντ), Μάνταλος (79’ Σάκχοφ), Αμραμπατ, Τσούμπερ (69’ Λιβάι), Αραούχο.

Στην κορυφή ο Ολυμπιακός, νικηφόρα πρεμιέρα Γιαννίκη στην ΑΕΚ
Τη μοναξιά της πρώτης θέσης στη βαθμολογία της Super League απολαμβάνει ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα Νίκη και για την ΑΕΚ κόντρα στον Ατρόμητο, με τον Γιαννίκη να κάνει ντεμπούτο στον...
Ο Παναιτωλικός έκοψε τα φτερά της ΑΕΚ
Μια πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσε η ομάδα του Αγρινίου μέσα στο ΟΑΚΑ, επικρατώντας της Ένωσης με 2-1, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League.
Μοιρασιά βαθμών για τους φιλόδοξους φέτος, ΟΦΗ και ΠΑΣ
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αγκαλιά με τη νίκη μέχρι τα τελευταία λεπτά, όμως ο Αντίλ Ναμπί πρόλαβε στις καθυστερήσεις να... σώσει την παρτίδα για τον ΟΦΗ.
Τρία νέα κρούσματα στον ΠΑΟΚ, προς αναβολή το ντέρμπι με την ΑΕΚ
Η αύξηση των κρουσμάτων κορονοϊού σε παίκτες τους «δικεφάλου του Βορρά» αλλάζει τα δεδομένα αναφορικά με τη διεξαγωγή του ματς κόντρα στην Ένωση.