9°C 8.8°C / 8.8°C
    42%
INTIME SPORTS

Νίκη «χρυσάφι» ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, νίκησε το πρώτο ματς στην έδρα του έπειτα από τέσσερις ήττες στο Αγρίνιο.

Τέλος στο σερί των πέντε συνεχόμενων ηττών έβαλε ο Παναιτωλικός με τη χθεσινή του επικράτηση με 1-0 επί του Απόλλωνα στο Αγρίνιο, χάρη στο καταπληκτικό γκολ του Ντεμπέι Φλόρες στο 65ο λεπτό.

Ο μέσος από την Ονδούρα υπέγραψε τη «χρυσή» νίκη της ομάδας του και ήταν μαζί με τον παρτενέρ του στη μεσαία γραμμή, Αντούνες, οι κορυφαίοι παίκτες του γηπέδου με τη συνολική τους απόδοση, σ’ ένα από τα πιο καθοριστικά ματς των γηπεδούχων στο πρωτάθλημα.

Κι αυτό όχι μόνο εξαιτίας του γεγονότος ότι ο Απόλλων βρισκόταν σε ανοδική πορεία, προερχόμενος από την ισοπαλία απέναντι στην ΑΕΚ, αλλά και επειδή παλεύει για τον ίδιο στόχο, την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία της χώρας. Ο Παναιτωλικός στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, νίκησε το πρώτο ματς στην έδρα του έπειτα από τέσσερις ήττες στο Αγρίνιο και πήρε τεράστια βαθμολογική ανάσα.

Από την άλλη πλευρά ο Απόλλων έχει κάθε λόγο να τα βάζει με την τύχη του ή ορθότερα με την αστοχία του στο πρώτο ημίχρονο, όπου σπατάλησε αρκετές υποσχόμενες ευκαιρίες με κυριότερη αυτή του Φατιόν στο 18΄ που συγκαταλέγεται σε αυτές που δεν… χάνονται. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ με τον Φλόρες στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου και το διαχειρίστηκαν ιδανικά μέχρι το φινάλε του ματς.

Παναιτωλικός (Γ. Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης (90΄ Μπακαδήμας), Κορνέλιους, Μαλής, Χουχούμης, Αντούνες, Ντουάρτε, Φλόρες, Μόρσεϊ, Μπαρμπόσα (81΄ Λούι), Καρέλης (81΄ Μεντόσα).

Απόλλων Σμύρνης (Τ. Φέστα): Κότσαρης, Ντεντάκης, Μπαξεβανίδης, Αλβες, Τουτουαρίμα (52΄ Ματέι), Φατιόν (82΄ Ντάουντα), Κάστρο, Τσιλούλης (82΄ Λα Πάρα), Μαρτίνες (59΄ Σλίβκα), Παμλίδης, Ιωαννίδης.

Σκόρερ: 65΄ Φλόρες.
Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας).
Κίτρινη: 22΄ Μαλής, 35΄ Ντουάρτε, 64΄ Αποστολάκης, 80΄ Κορνέλιους, 82΄ Λούι, 90+1΄ Μελίσσας - 35΄ Φατιόν, 58΄ Τσιλούλης.
Κόκκινη: 90+4΄ Μπαξεβανίδης (2η κίτρ.)

Ακόμα πιο ψηλά ο Παναιτωλικός, μοιρασιά στη Νέα Σμύρνη
Με δύο γκολ στο πρώτο 25λεπτο, ο Παναιτωλικός έθεσε τις βάσεις για επικράτηση στο Αγρίνιο με 2-1 επί του Απόλλωνα Σμύρνης, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος στη Super League. Στις...
Πρώτοι βαθμοί για Λεβαδειακό και Παναιτωλικό
Τις πρώτες τους νίκες πέτυχαν οι Λεβαδειακός και Παναιτωλικός, νικώντας Απόλλωνα και ΟΦΗ αντίστοιχα, σε αναμετρήσεις για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος στη Super League.
Νέα κρούσματα, αναβολή
H διασπορά κορονοϊού στην ποδοσφαιρική Ριζούπολη οδήγησε τη Λίγκα να... παραπέμψει για του χρόνου τους αγώνες του Απόλλωνα με Παναθηναϊκό και Βόλο.
Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Ιωνικός
Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο 68’, αν και αγωνιζόταν από το 75’ με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αποβολής του Ρομαό, ο Ιωνικός έμεινε όρθιος στο Αγρίνιο.