59%
    3°C 2.8°C / 2.8°C
    54%

«Πεντάστερος» ο ΠΑΣ μέσα στην έδρα του Άρη

Σε ταπεινωτική ήττα μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» υποχρέωσε ο ΠΑΣ Γιάννινα τον Άρη, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League.

Το τελικό 5-0 υπέρ των φιλοξενουμένων αντιπροσωπεύει την εντυπωσιακή εμφάνιση που πραγματοποίησαν οι παίκτες του ΠΑΣ, απέναντι στους «κίτρινους» που βρέθηκαν σε πολύ κακή ημέρα και υπέστησαν μια από τις μεγαλύτερες εντός έδρας ήττες τους.

Με τη νίκη του αυτή, ο ΠΑΣ ανέβηκε στους 19 βαθμούς και έπιασε στην τρίτη θέση του ΠΑΟΚ (που έχει ένα ματς λιγότερο), ενώ ο Άρης παρέμεινε στους 11 βαθμούς και την 7η θέση (είχε ξεκινήσει το πρωτάθλημα στο -6).

Η εικόνα του ματς

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, ανοίγοντας από πολύ νωρίς το σκορ με κεφαλιά-ψαράκι του Σνάιντερ, έπειτα από σέντρα του Μανώλη Σάλιακα.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, κλείνοντας τον ΠΑΣ στα καρέ του. Το δυνατό φάουλ του Κρίστιαν Γκάνεα κατέληξε στην αγκαλιά του Γιούρι Λοντίγκιν στο 15' ενώ ένα λεπτό μετά ο Μάρβιν Πίρσμαν πρόλαβε με υπερένταση τον Αμπουμπακάρ Καμαρά.

Ο Λοντίγκιν είχε καλή θέση για να σταματήσει και το δεξί σουτ του Μπρούνο Γκάμα στο ημίωρο και στο 35' ήρθε το δεύτερο "χτύπημα" από τους παίκτες του Μεταξά: κάθετη πάσα του Πίρσμαν στον Μιλιντσεάνου που πλάσαρε με το αριστερό τον εξερχόμενο Κουέστα για το 0-2.

Σαν... τρίτο γκολ πανηγύρισε ο Εραμούσπε το τάκλιν στον Γκάμα στο 37' ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ματέο Γκαρσία αστόχησε από πλάγια θέση, στην τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους.

Ίδιο κι απαράλλαχτο το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Θεσσαλονικείς γύριζαν την μπάλα έξω από την περιοχή του Λοντίγκιν κι ο ΠΑΣ έβρισκε δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε τρίτο γκολ στο 54', με τον Περέα να "κρεμάει" τον Κουέστα όντας αποδεκτής ωραίας μπαλιάς - και πάλι - του Πίρσμαν.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Λοντίγκιν πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση στην κεφαλιά του Καμαρά και στο 70', έπειτα από τη χρήση του VAR, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Μπαντού Εντιαγέ.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε ο Εραμούσπε για το 0-4. Το... τελειωτικό χτύπημα στους γηπεδούχους έδωσε με "ξερό" αριστερό σουτ ο Μορέιρα στο 85', προκαλώντας τις έντονες αντιδράσεις των οπαδών του Άρη.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς (46’ Λούκας Σάσα), Μπράμπετς, Δεληζήσης, Γκάνεα, Τζέγκο, Εντιαγέ (82’ Ματίγια), Γκαρσία, Ιτούρμπε (46’ Μαντσίνι), Γκάμα και Καμαρά (82’ Λόπεθ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξας): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας (81’ Παντελάκης), Πίρσμαν, Καραχάλιος (81’ Λιάτσος), Ντομίγνκες, Γκαρντάφσκι (81’ Οικονομόπουλος), Σνάιντερ, Μιλιντσεάνου (63’ Μορέιρα) και Περέα.

Σκόνταψε ο Άρης στα Γιάννενα
Σε «λευκή» ισοπαλία υποχρεώθηκε ο δεύτερος στη βαθμολογία Άρης, αγωνιζόμενος εκτός έδρας κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, σε έναν ιδιαίτερα βαρύ αγωνιστικό χώρο.
Ο Αρης ψάχνει απεγνωσμένα νίκη και γκολ
Τρεις μέρες μετά τον αγώνα Κυπέλλου ο Αρης θα δώσει το δεύτερο παιχνίδι του κόντρα στη Λαμία και το ζητούμενο για την ομάδα του Ακη Μάντζιου είναι το ίδιο: να πάρει την πρώτη νίκη και να πετύχει το πρώτο γκολ...
Ξανά ο Κούρτιτς οδήγησε στη νίκη τον ΠΑΟΚ
Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ (3-0) ο ΠΑΟΚ υπέταξε στην Τούμπα τον ΟΦΗ,  σε αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Super League. «Μοιρασιά» στη Ριζούπολη για Απόλλων Σμύρνης και Άρη.
Μοιρασιά βαθμών για τους φιλόδοξους φέτος, ΟΦΗ και ΠΑΣ
Οι φιλοξενούμενοι ήταν αγκαλιά με τη νίκη μέχρι τα τελευταία λεπτά, όμως ο Αντίλ Ναμπί πρόλαβε στις καθυστερήσεις να... σώσει την παρτίδα για τον ΟΦΗ.