-5°C -5.2°C / -5.2°C
    77%
INTIME SPORTS

«Γκέλα» σε κακή στιγμή

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αποφύγει την γκέλα σε μια καλή συγκυρία γι’ αυτήν στο πρωτάθλημα κι ακριβώς πριν από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ. Αφησε δυο βαθμούς το βράδυ του Σαββάτου στη Ριζούπολη, απέναντι στον ψυχωμένο (μετά το γκολ του Ιωαννίδη βέβαια) Απόλλωνα κι έτσι, μετά από τρεις σερί νίκες, ο Αργύρης Γιαννίκης γεύτηκε και την πρώτη αποτυχία. Γιατί αποτυχία ήταν η ισοπαλία για την Ενωση, παρά το γεγονός πως ήταν εκείνη που τελικά ισοφάρισε το παιχνίδι στο 80’ με τον Αραούχο.

Η ΑΕΚ πλήρωσε δυο πράγματα. Πρώτα το γεγονός πως ενώ είχε ένα πρώτο 40λεπτο ιδανικό, με απόλυτη κυριαρχία, ένταση στο παιχνίδι της, ποικιλία στους τρόπους με τους οποίους άνοιγε την αντίπαλη –μαζική από την αρχή- άμυνα, δεν μπόρεσε να τελειώσει εκεί το ματς. Αν και το πρώτο γκολ ήρθε νωρίς από τον Γκαρσία, πέρασαν πολλές και καλές ευκαιρίες ανεκμετάλλευτες. Ο Απόλλωνας σε αυτό το διάστημα έπαιξε όχι απλά «ταμπούρι», αλλά και με παθητική προσέγγιση από πλευράς ψυχολογίας, καθώς από νωρίς οι παίκτες του έδειχναν να μην το πιστεύουν απέναντι στον τρόπο που είχε μπει στο γήπεδο η ΑΕΚ.

Το δεύτερο στοιχείο ήταν πως στις ελάχιστες φορές που η Ενωση χρειάστηκε την άμυνά της, πέρασε κάτω από τον πήχη. Τυχαίο ή όχι, η επιστροφή του Τζαβέλλα στην ενδεκάδα στη θέση του τιμωρημένου Μήτογλου έφερε ανισορροπία.

Κάτι που ίσως δεν είναι περίεργο, αφού τρία σερί δύσκολα ματς με μια συγκεκριμένη, πετυχημένη σε γενικές γραμμές, συνταγή και τον ίδιο τον Τζαβέλλα εκτός, δύσκολα δεν θα είχαν επίδραση όταν χρειάστηκε αυτή η συνταγή να αλλάξει. Ο Απόλλωνας έκανε τέσσερις επιθέσεις σε όλο το ματς. Τρεις στο πρώτο ημίχρονο και μία στο δεύτερο.

Στην πρώτη βρήκε γκολ που ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Φατιόν στον Στάνκοβιτς. Στη δεύτερη, ο Παμλίδης αστόχησε σε κεφαλιά από καλή θέση και, στην τρίτη, ήρθε το γκολ της ισοφάρισης στο 41’ από τον Ιωαννίδη. Σε μια φάση που υπάρχει σερί κακών τοποθετήσεων από Ρότα, Στάνκοβιτς, Βράνιες, για να το ολοκληρώσει ο Τζαβέλλας που έχασε τη μάχη στον αέρα από τον σκόρερ. Στην τέταρτη φάση και μοναδική στο δεύτερο μέρος, ήρθε το 2-1. Θεμέλιο μια εξαιρετική μπαλιά του Φατιόν, ωστόσο το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της ΑΕΚ πάλι απέτυχε να αντιμετωπίσει σωστά τους Παμλίδη και Τσιλούλη, με τον πρώτο τελικά να σκοράρει με κεφαλιά προς κενής εστίας.

Πρέπει ωστόσο να σημειωθεί πως η ΑΕΚ είχε βγει στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς ένταση και παρά το γεγονός πως δεν ήταν εύκολο βάσει ποιοτικών στοιχείων για τον Απόλλωνα να απειλήσει, φαινόταν πως πλέον αυτό θα μπορούσε να συμβεί πιο εύκολα σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Πάντως η ΑΕΚ πριν δεχτεί το δεύτερο γκολ, είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Σιμόες από κόρνερ του Μάνταλου.

Η Ενωση άνετα θα μπορούσε να το χάσει τελικά το ματς, καθώς από το δεύτερο γκολ στο 62’ μέχρι το 72’ που μπήκε ο Αμραμπατ, έδειχνε άνευρη κι αποπροσανατολισμένη. Ευτυχώς είχε στον πάγκο τον παίκτη που μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα και ήταν ο Μαροκινός. Αν και χρειάστηκαν δέκα λεπτά μετά το γκολ του Παμλίδη για να τον περάσει ο Γιαννίκης, ευτυχώς για την ΑΕΚ πρόλαβε να δημιουργήσει μια καθαρή ευκαιρία για τον Αραούχο, να του... σερβίρει το γκολ της ισοφάρισης, με τον Αργεντινό να πιάνει εξαιρετική κεφαλιά και να βγάζει τον Ανσαριφάρντ σε προφανή θέση για γκολ αμέσως μετά από αυτό, αλλά τον Ιρανό να σουτάρει λίγο άουτ. Η ΑΕΚ θα μπορούσε να πάρει το ματς και σε εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα στις καθυστερήσεις, αλλά ο Κότσαρης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το άσχημο για την ΑΕΚ είναι πως άφησε βαθμούς απέναντι στη μακράν λιγότερο ανταγωνιστική ομάδα που αντιμετώπισε από τη μέρα που ανέλαβε ο Γιαννίκης και σε ένα ματς που, βάσει εικόνας στο πρώτο ημίχρονο, έπρεπε να το έχει «καθαρίσει».

Απόλλων Σμύρνης (Τ. Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκεζ (32’ Ντεντάκης), Αλβες, Τουτουαρίμα, Φατιόν, Κάστρο, Τσιλούλης, Μαρτίνεζ (81’ Ματέι), Ιωαννίδης (89’ Φαν Λα Πάρα), Παμλίδης (90’ Παπαγεωργίου).

ΑΕΚ (Αρ. Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Ρότα (84’ Μισελέν), Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμαντί (72’ Χατζισαφί), Λε Ταλέκ (66’ Ανσαριφάρντ), Σιμόες (84’ Σιμάνσκι), Μάνταλος, Γκαρσία (72’ Αμραμπατ), Αραούχο, Τσούμπερ.

Σκόρερ: 41’ Ιωαννίδης, 62’ Παμλίδης – 13’ Γκαρσία, 80’ Αραούχο.
Διαιτητής: Πινέιρο (Πορτογαλία).
Κίτρινη: 18’ Mπαξεβανίδης, 75’ Ιωαννίδης, 86’ Ντεντάκης, 90’+ Κάστρο – 45’+ Τζαβέλλας, 76’ Αραούχο.
Κόκκινη: -

ΑΕΚ - Απόλλων
Νίκη με ζόρι και πολύ άγχος η ΑΕΚ
Αγχωτική νίκη με 2-1 απέναντι στον ουραγό και χωρίς ελπίδες Απόλλωνα, με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ δύο γκολ τον Λούκας Μπογέ.
Επιστροφές για Ριζούπολη
Θεωρητικά μόνο ο Μάριος Οικονόμου είναι αμφίβολος για το αυριανό ματς της ΑΕΚ με τον Απόλλωνα στη Ριζούπολη. Κι αυτό γιατί συνέχισε να έχει πόνους από το χτύπημα στο ματς με την Μπενφίκα που του είχε...
Μια ντουζίνα κούπες!
​Είναι αλήθεια πως όταν έγινε η κλήρωση του πρωταθλήματος πέρυσι το καλοκαίρι, κάποιοι τολμηροί είχαν κάνει λόγο για κάποιο οιωνό, όταν είδαν το Απόλλωνας-ΑΕΚ την τελευταία αγωνιστική. «Λέτε απονομή κούπας στη...
ΑΕΚ: τα υπέρ και τα κατά της αναβολής
Ο Αργύρης Γιαννίκης θα έχει τη σπάνια για το διάστημα με τα πολλά σερί ματς ευκαιρία να δουλέψει μια ολόκληρη εβδομάδα στην προπόνηση με την ομάδα του.