40%
    0°C -0.2°C / -0.2°C
    32%

Με διπλό δραπέτευσε ο Άρης από τον Βόλο

Ένα σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια του να αναρριχηθεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, πέτυχε ο Άρης, επικρατώντας στον Βόλο της τοπικής ομάδας με 2-1, σε ματς για την 9η αγωνιστική στη Super League. Έτσι, οι «κίτρινοι» ανέβηκαν στην 7η θέση και τους 11 βαθμούς, ενώ ο Βόλος παρέμεινε στην 4η με 14. Υπενθυμίζεται ότι ο Άρης ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -6 βαθμούς.

Από το ματς δεν έλειψε η ένταση, αλλά ούτε και τα επεισόδια στα πρώτα λεπτά του αγώνα, που είχαν ως αποτέλεσμα να διακοπεί προσωρινά η αναμέτρηση στο 12ο λεπτό. Μετά τη διακοπή και τις αψιμαχίες εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου, ο διαιτητής Δημήτρης Καραντώνης κάνοντας χρήση του VAR απέβαλλε τους Φαούστο Γκρίλο και Ζαν-Πιέρ Μπαριέντος (αναπληρωματικός) από τον Βόλο και τον Φακούντο Μπερτόγλιο από τον Άρη, με τις δυο ομάδες να συνεχίζουν τον αγώνα με δέκα παίκτες από το 23ο λεπτό.

Η εικόνα του ματς

Πριν από τη διακοπή, οι γηπεδούχοι είχαν σπαταλήσει την πρώτη σπουδαία ευκαιρία στο 5΄ λεπτό, όταν ο Φαν Βέερτ έγινε κάτοχος της μπάλας, ξεπέρασε τον Χουλιάν Κουέστα ωστόσο το πλασέ του δεν ήταν καλό, με τον Φαμπιάνο Λέισμαν να απομακρύνει τον κίνδυνο με... τακουνάκι. Σε μια επανάληψη της φάσης του 5ου λεπτού, ο Φαν Βέερτ στο 34’ σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Κουέστα έπειτα από την ωραία πάσα του Φράνκο Φεράρι και στην εξέλιξη της φάσης, ο Άρης σκόραρε: ο Εντιαγέ συνεργάστηκε με τον Ματέο Γκαρσία και με δεξί πλασέ άνοιξε το σκορ. Ο Κουέστα έδιωξε εντυπωσιακά τη βολίδα του Φράνκο Ρομέρο στο 42’ ενώ στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Όροζ αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Μόλις 23 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ματέο έκλεψε την μπάλα από τον Ζαν-Πιέρ Ρίνερ και πλάσαρε εύστοχα τον Μάτιτς Κότνικ για το 0-2. Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι μείωσαν με κεφαλιά του Όροζ έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ του Άρη.

Στο 69’ η κεφαλιά του Αμπουμπακάρ Καμαρά βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων ενώ το αριστερό σουτ του Κρίστιαν Γκάνεα δυο λεπτά μετά, βρήκε σε ετοιμότητα τον Κότνικ. Ο οποίος σταμάτησε και τον Λούκας Σάσα που προσπάθησε να τον νικήσει στο 85’ από πολύ πλάγια θέση, με το 1-2 να μένει μέχρι το τέλος.

Τα στοιχεία του ματς

Διαιτητής: Δημήτριος Καραντώνης (Ημαθίας
Κίτρινες: Νίνης, Ρομέρο - Καμαρά, Εντιαγέ
Κόκκινες: Γκρίλο, Μπαριέντος - Μπερτόγλιο

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Ρομέρο, Γκρίλο, Ρίνερ (81’ Τερεζίου), Τσοκάνης, Νίνης (54’ Ρεγκατέν/65’ Βοϊτκόφσκι), Φερράρι, Όροζ (81’ Σοάρες), Φερνάντες, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο (64’ Σάσα), Εντιαγέ, Ματέο (76’ Γκάμα), Μαντσίνι (64’ Ιτούρμπε), Μπερτόγλιο, Καμαρά (90’+2’ Σάκιτς).

Επεισόδια και προσωρινή διακοπή του αγώνα Βόλος - Άρης
Διακόπηκε, λίγη ώρα μετά την έναρξή του, το ματς για το πρωτάθλημα της Super League. Νωρίτερα, οπαδοί του Άρη είχαν επιχειρήσει να μπουν στις εξέδρες, όμως υπήρξε ένταση με την αστυνομία.
Επέστρεψε στις νίκες ο Άρης
Σε απόσταση 6 βαθμών από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό διατηρήθηκε ο Άρης, ο οποίος επικράτησε στην έδρα του με 2-0 του Βόλου, σε ματς για την 15η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Super League.
Ξανά ο Κούρτιτς οδήγησε στη νίκη τον ΠΑΟΚ
Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ (3-0) ο ΠΑΟΚ υπέταξε στην Τούμπα τον ΟΦΗ,  σε αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Super League. «Μοιρασιά» στη Ριζούπολη για Απόλλων Σμύρνης και Άρη.
Ο Βόλος «προσγείωσε» τον Παναθηναϊκό
Το νικηφόρο σερί των «πρασίνων» στη Super League διέκοψε ο Βόλος, ο οποίος επικράτησε στην έδρα του με 3-1, σε ματς για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Νίκες «τετράδας» για ΠΑΣ και Παναθηναϊκό
Σπουδαία νίκη με ανατροπή πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στον Βόλο. Την ίδια στιγμή, ο Παναθηναϊκός επικρατούσε του Ατρόμητου και ανέβαινε στην 4η θέση της βαθμολογίας.