70%
    1°C 0.8°C / 0.8°C
    87%

Ενταση, πάθος και ποιότητα στον Βόλο

Η ΑΕΚ πήρε μεγάλη νίκη στον Βόλο και με τον Γιαννίκη να διαχειρίζεται πολύ καλά το ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ πέτυχε μία από τις πιο σπουδαίες εκτός έδρας νίκες της εδώ και πολύ καιρό, χθες βράδυ στο Πανθεσσαλικό του Βόλου. Δεν ήταν εύκολο, αφού το ματς αντιπροσώπευε απόλυτα τη βαθμολογική θέση των δύο ομάδων και όλοι έχουμε πλέον καταλάβει πως ο Βόλος δεν είναι τυχαία στη θέση που είναι. Ωστόσο η Ενωση είχε πολλή ένταση στο παιχνίδι της, είχε την προσωπική ποιότητα και τον χαρακτήρα που την πήραν στα δύσκολα από το... χεράκι και στις καθοριστικές στιγμές έκαναν και τη διαφορά. Στάνκοβιτς, Βράνιες, Τσούμπερ ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές.

Ο Βόλος με την ενέργεια, τα τρεξίματα, την πίεση που ξέρει να κάνει καλά, μετά τα μισά του πρώτου ημιχρόνου πήρε τον πρώτο λόγο. Εκεί ο Στάνκοβιτς έκανε μια τεράστια απόκρουση σε σουτ του Μπαρτόλο, ωστόσο το καθοριστικό σημείο για όλο το ματς ίσως ήταν το πέναλτι που έχασε ο Ρεγκατέν στο 40’. Γλίστρησε λίγο, έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Ηταν ένα σημείο που αν είχε έρθει το γκολ, θα ήταν το επιστέγασμα της ανωτερότητας που είχε βγάλει ο Βόλος για μεγάλο διάστημα. Οχι μόνο δεν ήρθε αυτό, αλλά η ΑΕΚ έκλεισε το ημίχρονο με 0-2 μπροστά! Ο Τσούμπερ ύστερα από δυο-τρεις προσπάθειες από αριστερά που δεν του είχαν βγει, έκανε αυτό που έπρεπε αμέσως μετά τη φάση του πέναλτι κι έδωσε γκολ στον Ανσαριφάρντ που δεν λάθεψε. Και λίγο πριν κλείσει πεντάλεπτο καθυστερήσεων, ο Αμραμπατ έσπασε την άμυνα του Βόλου, τον ανέτρεψε εκτός περιοχής ο Κλέιμαν, αλλά ο Τσούμπερ πήρε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έλεγξε πολύ πιο εύκολα την επιθετικότητα των γηπεδούχων. Με το γύρισμα σε 4-3-3 και τον Λε Ταλέκ ως καθαρό αμυντικό χαφ να κάνει ένα εξαιρετικό ματς, η Ενωση είχε τις απαντήσεις και ταυτόχρονα έβγαινε πολύ επικίνδυνα μπροστά. Ο Αμραμπατ έχασε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ στο 61’, υπήρξαν κι άλλες φάσεις που η ΑΕΚ μπορούσε να απειλήσει, ωστόσο πήγε να μπλέξει στο 79’, όταν ένα σουτ του Ράινερ εκτός περιοχής βρήκε στο κεφάλι του Βράνιες και κατέληξε στα δίχτυα, με τον Στάνκοβιτς να μην μπορεί φυσικά να αντιδράσει. Ωστόσο ακόμη και μετά από αυτό, η ΑΕΚ δεν έχασε την ισορροπία της. Αντίθετα, είχε ένα δοκάρι σε σουτ του Λιβάι Γκαρσία μέσα από την περιοχή, μια πολύ μεγάλη ευκαιρία σε κοντινή κεφαλιά του Αμραμπατ πάνω στον Κλέιμαν και τελικά στην τελευταία φάση του ματς βρήκε την ευκαιρία σε μια κόντρα επίθεση με τον Τσούμπερ να κάνει το 1-3. Ο Ελβετός δεν ρίσκαρε τίποτα, πέρασε δίπλα του τον Χατζισαφί που ήταν τελείως μόνος κι έγινε το γκολ.

Το ματς είχε πολύ μεγάλη ένταση και όχι καλή απόδοση από τον διαιτητή Τζοβάρα. Ελέγχεται για το αν έπρεπε να αποβάλει ή όχι τον Κλέιμαν για το φάουλ που έκανε εκτός περιοχής στον Αμραμπατ στη φάση του 0-2. Οπως επίσης και για το χτύπημα του Γκρίλο στον Σιμόες εκτός φάσης, πάλι μετά το δεύτερο γκολ. Ενέργεια από την οποία προκλήθηκε σύρραξη. Στις καθυστερήσεις όλο το γήπεδο «πάγωσε» με το άσχημο πέσιμο του Γκαρσία από άλμα πολύ ψηλά. Εμεινε κάτω για αρκετά λεπτά, αποχώρησε με φορείο και έφυγε στο νοσοκομείο για εξετάσεις στον αυχένα.

Βόλος (Γκ. Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα (45’+ Ράινερ), Γκρίλο, Ρομέρο, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος (77’ Νίνης), Φερνάντες, Μπαρτόλο, Ρεγκατέν (68’ Ροσέρο), Φαν Φέερτ.

ΑΕΚ (Αρ. Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μοχαμαντί, Μήτογλου, Βράνιες, Σιμόες (77’ Σάκχοφ), Σιμάνσκι, Αμραμπατ, Μάνταλος (66’ Γκαρσία), Ανσαριφάρντ (66’ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Χατζισαφί.

Σκόρερ: 79’ Βράνιες αυτ.) – 42’ Ανσαριφάρντ, 45’+ Τσούμπερ, 90’+8 Χατζισαφί.
Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδα).
Κίτρινη: 29’ Ρομέρο, 44’ Γκρίλο, 44’ Φεράρι – 45’+ Ανσαριφάρντ, 61’ Μάνταλος, 86’ Λε Ταλέκ.