7°C 6.8°C / 6.8°C
    91%
AP PHOTO

Κυρίαρχη η Ρεάλ στο «clasico» μέσα στη Βαρκελώνη

Μια μεγάλη νίκη στο ιστορικό «clasico» πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης, νικώντας με 2-1 την Μπαρτσελόνα μέσα στο «Καμπ Νου», για την 10η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Τα τέρματα της «βασίλισσας» σημείωσαν οι Νταβίντ Αλάμπα στο 32ο λεπτό και Λούκας Βάσκεθ στις καθυστερήσεις του ματς. Το μόνο που κατάφερε η «Μπάρτσα» ήταν να μειώσει με τον Αγουέρο στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ομάδα της Βαρκελώνης παρουσιάστηκε ξανά με τα γνωστά αγωνιστικά προβλήματα και η σημερινή ήττα ίσως αποτελέσει το τελευταίο ματς του Ρόναλντ Κούμαν στον πάγκο των «μπλαουγκράνα». Με τη νίκη αυτή η «βασίλισσα» ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Νωρίτερα, η Σεβίλη επιβεβαίωσε δύσκολα τα προγνωστικά και επικράτησε στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» της Λεβάντε με 5-3, μετά από εντυπωσιακό ματς. Η ομάδα της Ανδαλουσίας ήταν καλύτερη και προηγήθηκε με 4-1, αλλά στη συνέχεια κατέβασε ταχύτητα, δίνοντας την ευκαιρία στη Λεβάντε ν' αντεπιτεθεί και να μειώσει σε 4-3 με τον Μελέρο στο 63ο λεπτό. Τελικά ο Φερνάντο τρία λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό σκορ και σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του.

Βινίσιους και αέρας 4 β.
Ο Βραζιλιάνος φορ πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ σε δημιουργία και εκτέλεση στο 87’ για να κρίνει υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης.
Σημάδι ζωής... αγνοείται
Μετά το προχθεσινό 1-1 με τον σύλλογο της Βιτόρια στο «Καμπ Νόου», οι «μπλαουγράνα» βρίσκονται στην 9η θέση, απέχοντας εξίσου από την κορυφή και τη ζώνη του υποβιβασμού!
Με διαφορά κλάσης...
Η Ρεάλ ήταν πιο αποδοτική και σοβαρή από τη φλύαρη Μπαρτσελόνα και δίκαια πήρε το clasico με 2-1 στο «Καμπ Νόου».