64%
    0°C -0.2°C / -0.2°C
    83%

Διπλό κορυφής για την ΑΕΚ στον Βόλο

Υψηλές πτήσεις για τον «δικέφαλο», ο οποίος επικράτησε στον Βόλο της τοπικής ομάδας με 3-1, ανεβαίνοντας ακόμα πιο ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα της Super League.

Ο Βόλος είχε την εδαφική πρωτοβουλία στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και μάλιστα έχασε πέναλτι με το οποίο θα μπορούσε να προηγηθεί στο ματς. Ωστόσο η ΑΕΚ ήταν αυτή που χτύπησε σε καίρια σημεία, παίρνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη, η Ένωση έδωσε χώρο στους γηπεδούχους, που μείωσαν το σκορ, όμως δεν κατάφεραν κάτι καλύτερο – με την ΑΕΚ να χτυπάει και πάλι στις καθυστερήσεις του ματς.

Στα αξιοσημείωτα του ματς, οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων στο πρώτο τέρμα της ΑΕΚ για με τήρηση του «fair play», η αποβολή του προπονητή του Βόλου, καθώς και τραυματισμός του Γκαρσία στις καθυστερήσεις.

Σε κάθε περίπτωση, η ποιότητα της ΑΕΚ στην επίθεση ήταν αυτή που της χάρισε τη νίκη, με τον Αργύρη Γιαννίκη να μετράει «2 στα 2» στον πάγκο τής Ένωσης. Σημειώνεται ότι ο «δικέφαλος» είχε προβλήματα με παίκτες τις τελευταίες ημέρες (Αραούχο, Γκαρσία, Γέφτιτς), με τον Γιαννίκη να χρησιμοποιεί στη θέση τους, στη βασική ενδεκάδα, τους Μάνταλο, Ανσαριφάρντ και Αμραμπάτ.

Η εικόνα του ματς

Στο 8΄ η πρώτη μεγάλη φάση για τον Βόλο, με τον Μοχαμάντι να διώχνει προ της γραμμής την μπάλα που είχε πάρει πορεία προς τα δίχτυα μετά την κεφαλιά του Φαν Φερτ. Οι γηπεδούχοι είχαν και δεύτερη σπουδαία ευκαιρία στο 17΄. Ο Φαν Βερτ έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Μπαρτόλο, αυτός βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Στάνκοβιτς, ωστόσο ο Αυστριακός απομάκρυνε ενστικτωδώς, διατηρώντας ανέπαφη την εστία του.

Ο Βόλος, έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 37΄. Τα διαδοχικά σουτ των Μπαρτόλο και Γκρίλο βρήκαν σε ετοιμότητα τον Στάνκοβιτς, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος της Ένωσης στο πρώτο μέρος με τρεις σπουδαίες επεμβάσεις.

Ο αγώνας «πήρε φωτιά» στο τελευταίο 5λεπτο του πρώτου μέρους, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι στο 40΄ σε ανατροπή του Πουρίτα από τον Σιμόες. Ο Ρεγκατίν, όμως, στραβοπάτησε την ώρα της εκτέλεσης, με αποτέλεσμα να στείλει τη μπάλα πάνω από το δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Δύο λεπτά μετά η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Πουρίτα σταμάτησε την προσπάθειά του στη μεσαία γραμμή καθώς υπέστη τράβηγμα, οι παίκτες της ΑΕΚ συνέχισαν παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για «fair play», με αποτέλεσμα ο Τσούμπερ να γυρίσει στην «καρδιά» της περιοχής του Βόλου, όπου ο Ανσαριφάρντ με σουτ στην κίνηση «έγραψε» το 1-0.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Αμραμπάτ βγήκε τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν από ασίστ του Μάνταλου, ανατράπηκε από τον γκολκίπερ του Βόλου αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, αλλά ο Τζοβάρας άφησε το ματς να εξελιχθεί και ο Τσούμπερ που ακολουθούσε την φάση με πλασέ πέτυχε το 2-0.

Το ματς είχε φρενήρη ρυθμό στο β΄ ημίχρονο, με τους Βολιώτες να τα παίζουν όλα για όλα. Στο 57΄ ο Μπαριέντος από πολύ καλή θέση αστόχησε, ενώ στο 61΄ ο Αμραμπάτ από εξαιρετική ασίστ του Μάνταλου βγήκε μόνος του απέναντι από τον Κλέιμαν, πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ του Βόλου έδιωξε σε κόρνερ.

Η πίεση των γηπεδούχων απέφερε καρπούς στο 79΄ με το σουτ του Ρίνερ έξω από την περιοχή να βρίσκει στο κεφάλι του Βράνιες και να καταλήγει στα δίχτυα του Στάνκοβιτς. Δύο λεπτά μετά το σουτ του Γκαρσία σταμάτησε στο δοκάρι του Κλέιμαν.

Στις καθυστερήσεις του ματς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο τεχνικός του Βόλου, Γκιγιέρμο Αμπασκάλ, ενώ στο ένατο λεπτό του έξτρα χρόνου (σ.σ. τραυματίστηκε ο Γκαρσία και ο αγώνας διακόπηκε για περίπου πέντε λεπτά για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες) ο Χατζισαφί από ασίστ του Τσούμπερ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Διαιτητής: Τζοβάρας
Κίτρινες: Φεράρι, Γκρίλο, Ρομέρο - Ανσαριφάρντ, Μάνταλος, Λε Ταλέκ

Οι συνθέσεις:

Βόλος (Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα (45΄+1 Ρινέρ Ζαν-Πιερ), Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Τσοκάνης, Μπαριέντος (77΄ Νίνης), Ρεγκατίν (68΄ Ροσέρο), Φερνάντες, Φαν Φερτ, Μπαρτόλο

ΑΕΚ (Γιαννίκης): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βράνιες, Μήτογλου, Μοχαμάντι, Σιμόες (77΄ Σάκχοφ), Σιμάνσκι, Μάνταλος (66΄ Λε Ταλέκ), Τσούμπερ, Άμραμπατ (90'+2 Χατζισαφί), Ανσαριφάρντ (66΄ Γκαρσία).

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το ντέρμπι με την ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ
Με όπλο του την ικανότητά του να διασπάει την αντίπαλη άμυνα και να χτυπά σε καίρια σημεία, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 της ΑΕΚ, στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής για τη Super League.
«Πέρασε» από το ΟΑΚΑ, εδραιώνεται στην κορυφή ο Ολυμπιακός
Με διπλό δραπέτευσε ο Άρης από τον Βόλο
Ένα σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια του να αναρριχηθεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, πέτυχε ο Άρης, επικρατώντας στον Βόλο σε ένα επεισοδιακό ματς.
Επεισόδια και προσωρινή διακοπή του αγώνα Βόλος - Άρης
Διακόπηκε, λίγη ώρα μετά την έναρξή του, το ματς για το πρωτάθλημα της Super League. Νωρίτερα, οπαδοί του Άρη είχαν επιχειρήσει να μπουν στις εξέδρες, όμως υπήρξε ένταση με την αστυνομία.