-1°C -1.2°C / -1.2°C
    80%
AP Photo/Boris Grdanoski

Πρόκριση με υπογραφή Μίλερ

Από χθες το βράδυ ξέρουμε και τη δεύτερη εθνική ομάδα που θα λάβει μέρος στο Μουντιάλ του Κατάρ, πέρα από τη διοργανώτρια. Πρόκειται για τη Γερμανία, η οποία νίκησε χθες με 4-0 τη Βόρεια Μακεδονία μέσα στα Σκόπια και εξασφάλισε την πρώτη θέση του ομίλου της, δίχως να χρειάζεται να περιμένει τους δύο τελευταίους αγώνες.

Την περασμένη Παρασκευή, ο Τόμας Μίλερ μπήκε ως αλλαγή και σκόραρε στο τέλος δίνοντας τη νίκη με 2-1 επί της Ρουμανίας. Χθες ο έμπειρος επιθετικός της Μπάγερν δεν βρήκε δίχτυα, αλλά με δύο δικές του ασίστ «πάρε-βάλε» ήταν αυτός που άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που δυσκολεύτηκαν αρκετά, οι Γερμανοί ανέβασαν στροφές και έγιναν πιο ουσιαστικοί στο δεύτερο μέρος. Στο 50ό λεπτό, ο Μίλερ έφυγε τετ α τετ, αλλά αντί να πλασάρει έδωσε δίπλα στον παντελώς αφύλακτο Χάβερτζ για το 0-1. Είκοσι λεπτά αργότερα, με μια έξυπνη επαφή έβγαλε μόνο του τον Βέρνερ για το 0-2, με τον φορ της Τσέλσι να βάζει γκολ ξανά μετά από λίγο. Το κερασάκι πρόσθεσε στο 84’ ο 18χρονος Μουσιάλα. Η Γερμανία έχει 5/5 νίκες με τον Φλικ στον πάγκο και ετοιμάζεται ανανεωμένη για το 20ό Μουντιάλ της ιστορίας της.

Στη δεύτερη θέση του 10ου ομίλου ανέβηκε η Ρουμανία, η οποία επιβλήθηκε με 1-0 της Αρμενίας χάρη σε γκολ του Μίτριτσα, του εξτρέμ του ΠΑΟΚ.

Αλλαγή φρουράς είχαμε στην κορυφή του 8ου ομίλου, με τη Ρωσία να ηγείται αφού νίκησε με 2-1 στη Σλοβενία. Η Κροατία, παρά τις προσπάθειες και το γκολ του συγκλονιστικού Μόντριτς, έμεινε στο εντός έδρας 2-2 με την αδιάφορη Σλοβακία και είναι πια στο -2. Πάντως, την τελευταία αγωνιστική θα υποδεχτεί τους Ρώσους, εκεί που θα παιχτεί η πρόκριση.

Ο Μπουράκ Γιλμάζ

Θρίλερ είχαμε και στον 7ο όμιλο, παρότι στο φινάλε δεν άλλαξε τίποτα. Η Ολλανδία έκανε περίπατο κόντρα στο Γιβραλτάρ με 6-0, η Νορβηγία δεν πτοήθηκε από την απουσία του Χάαλαντ και νίκησε 2-0 το Μαυροβούνιο, ενώ αυτή που απέδρασε κυριολεκτικά το τελευταίο λεπτό ήταν η Τουρκία. Νίκησε μέσα στη Λετονία με 2-1, με εύστοχο πέναλτι του Γιλμάζ στο 99ο (!) λεπτό και παραμένει σε τροχιά δυάδας.

Τέλος, στον πέμπτο όμιλο Τσεχία και Ουαλία έκαναν εκτός έδρας νίκες απέναντι σε Λευκορωσία και Εσθονία αντίστοιχα, κάτι που σημαίνει ότι παραμένουν μαζί στη δεύτερη θέση. Προβάδισμα πάντως έχουν οι Βρετανοί, καθώς θα δώσουν τον Νοέμβριο έναν αγώνα παραπάνω.

Πίστη και αυταπάρνηση δεν έφταναν στην Εθνική
Η Εθνική ομάδα χωρίς καθαρή ευκαιρία σε 90 λεπτά αγώνα ήταν δύσκολο να πάρει τη νίκη από την ανώτερη Ισπανία που θα της έδινε κάποιες ελπίδες για την πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ.
Αναγκαστικές αλχημείες στην άμυνα
Πιθανό για τον ομοσπονδιακό τεχνικό να πάει σε ένα σχήμα με τρεις κεντρικούς αμυντικούς όταν αμύνεται και θα μετατρέπεται σε 4-3-3 όταν η Ελλάδα θα είναι σε φάση επίθεσης απέναντι στην Ισπανία.
Εθνική μάζωξη χωρίς Μπακασέτα
Ο Τάσος Μπακασέτας δεν θα μπορέσει να προσφέρει στην Εθνική Ελλάδας στο φινάλε των προκριματικών του Μουντιάλ μετά τον τραυματισμό του στον αγώνα της Τραμπζονσπόρ με την Μπεσικτάς.
Κορόνα ή γράμματα;
Αν επιβεβαιωθεί ο αποκλεισμός της Εθνικής από το Μουντιάλ, πρέπει να αποφασιστεί γρήγορα η ανανέωση συμβολαίου ή όχι του Φαν Σιπ.
Δίδυμο «εξολοθρευτών»!
Με τους Μέμφις Ντεπάι και Ντάβι Κλάασεν να εναλλάσσονται σε ρόλους δημιουργού και εκτελεστή η Ολλανδία νίκησε 6-1 στο Αμστερνταμ και πέρασε στην πρώτη θέση.