Alfredo Falcone/LaPresse via AP

Τίποτα δεν τις σταματά

Νάπολι και Μίλαν πήραν τεράστια «διπλά» και οδηγούν την κούρσα στη Σέριε Α.

Η πιο συνηθισμένη ερώτηση στην ποδοσφαιρική Ιταλία είναι πόσο θα αντέξει να νικά η Νάπολι. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι μετρά ήδη εφτά νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές στη Σέριε Α και φυσικά προηγείται στη βαθμολογία. Οι «παρτενοπέι» έχουν μεγαλύτερο ρεκόρ τις 9 σερί νίκες από το 2017. Τότε όμως υπήρχε μια Γιουβέντους που έμοιαζε ανίκητη. Τώρα όχι.

Χθες η Νάπολι νίκησε με 2-1 τη Φιορεντίνα μέσα στο «Αρτέμιο Φράνκι», παρότι τίποτα δεν έδειχνε να της πηγαίνει καλά. Οι «βιόλα» προηγήθηκαν με τον Μαρτίνες, η Νάπολι έχασε πέναλτι με τον Ινσίνιε, αλλά ισοφάρισε με το… ριμπάουντ του Λοσάνο πριν το ημίχρονο. Ο Ραχμάνι έκανε το 1-2 στο 50’ και στη συνέχεια οι πρωτοπόροι κράτησαν τη νίκη. «Δεν παίξαμε τόσο καλά, όμως σε τέτοια παιχνίδια μετράει η νίκη» τόνισε ο Σπαλέτι. Μερίδα οπαδών της Φιορεντίνα επιτέθηκε ρατσιστικά προς τον Κουλιμπαλί, ο οποίος την ώρα που έκανε δηλώσεις στην τηλεόραση άκουσε κάποιους να τον φωνάζουν με κραυγές μαϊμούς. Ο ίδιος δεν… μάσησε και τους κάλεσε να του τα πουν από κοντά, όμως κανείς δεν τόλμησε. Αναμενόμενο…

Επιστρέφοντας στα αμιγώς ποδοσφαιρικά μεγάλο «διπλό» έκανε και η Μίλαν, που παραμένει στη δεύτερη θέση. Κόντρα στην Αταλάντα οι «ροσονέρι» επικράτησαν με 3-2 πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ. Με Καλάμπρια, Τονάλι πήραν κεφάλι από το πρώτο ημίχρονο, ο Λεάο έκανε το 0-3, για να μειώσουν οι γηπεδούχοι με Σαπάτα και Πάσαλιτς στο τέλος, μην έχοντας χρόνο για να κυνηγήσουν την ισοπαλία.

Ανατροπή α λα Νάπολι έκανε και η Ιντερ επί της Σασουόλο. Ο Μπεράρντι άνοιξε το σκορ, όμως στο δεύτερο μέρος οι πρωταθλητές έκαναν την ανατροπή με τον Τζέκο και με πέναλτι του Λαουτάρο Μαρτίνες, με τους γηπεδούχους να έχουν παράπονα.

Για ακόμη μία φορά η Γιουβέντους δεν ικανοποίησε, αλλά την έκανε τη δουλειά της. Με γκολ του Λοκατέλι στο 86’ νίκησε εκτός έδρας την Τορίνο στο τοπικό ντέρμπι με 1-0. Η Γιούβε παίρνει οριακές νίκες πια, δίχως να αποδίδει καλό ποδόσφαιρο. Οπως έχουμε πει, έτσι θα πάνε φέτος οι «μπιανκονέρι»: χωρίς μεγάλη ποιότητα, αλλά παίζοντας στο 100%. Και όσο αντέξουν...

Ολα τα κακά της μοίρας της...
Το γκολ που δέχτηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων από την Σπέτσια δεν επέτρεψε στη Μίλαν να κερδίσει και να περάσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.
Της χάλασε τα γενέθλια!
Μόλις στο 5’ οι ποδοσφαιριστές της Νάπολι προηγήθηκαν με γκολ του Ελμάς και γενικά ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς.
Η πρωταθλήτρια στη… θέση της
Η Ιντερ βρίσκεται μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας μετά τη νίκη της επί της Κάλιαρι και εκμεταλλευόμενη τα απανωτά «στραβοπατήματα» της Μίλαν και της Νάπολι.
Το πρωτάθλημα... ξαναρχίζει
Οι «ροσονέρι» υπέκυψαν στις ορέξεις του Βλάχοβιτς, οι πρωταθλητές νίκησαν με ανατροπή τους Ναπολιτάνους και η Σέριε Α απέκτησε ανανεωμένο ενδιαφέρον.
Ισοπαλίες σαν ήττες
Οι ισοπαλίες της Νάπολι και του ντέρμπι μεταξύ Μίλαν και Ιντερ δεν άλλαξαν τα δεδομένα στις πρώτες θέσεις του ιταλικού πρωταθλήματος.