26°C 26.4°C / 26.4°C
    39%
Peter Byrne/PA via AP

Απόλυτη μοιρασιά

Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι τα έδωσαν όλα, άξιζαν αμφότερες τη νίκη, όμως αρκέστηκαν σε μια χορταστική ισοπαλία (2-2).

Η Λίβερπουλ είχε τη νίκη στα χέρια της. Η Μάντσεστερ Σίτι είχε πιο πολλές ευκαιρίες. Καμία δεν κατάφερε να πιει νερό από την πηγή και το τελικό 2-2 αφήνει μόνη πρώτη την Τσέλσι, σε μια Πρέμιερ Λιγκ που έχει πολλούς μνηστήρες του τίτλου.

Δύο εξ αυτών είναι οι «κόκκινοι» και οι «πολίτες», που μετά από ένα κακό -για τα δεδομένα της Πρέμιερσιπ- πρώτο μέρος, στο δεύτερο ημίχρονο έδωσαν ρεσιτάλ. Τον χορό των γκολ άνοιξε στο 59’ ο Σαντιό Μανέ, που εκμεταλλεύτηκε ασίστ του Σαλάχ για το 1-0. Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε δέκα λεπτά, αφού ο Φοντέν βρήκε χώρο στην αντίπαλη περιοχή και με ωραίο διαγώνιο πλασέ έκανε το 1-1. Στο 76ο λεπτό ήρθε η ώρα του Σαλάχ, ο οποίος αφού πέρασε με διαδοχικές ντρίμπλες τρεις αμυντικούς πλάσαρε με το (κακό του) δεξί πόδι για το 2-1. Η Λίβερπουλ είχε ξεκάθαρα αμυντικά κενά. Δεν έγινε το μεγάλο λάθος, όμως οι αποστάσεις δεν ήταν σωστές και ο Ντε Μπρόινε βρήκε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 81’ για το τελικό 2-2.

Λίγο πιο μετά, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, σε ένα ντέρμπι που η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω χωρίς σταματημό. Από λάθος έξοδο του τερματοφύλακα Εντερσον, ο Φαμπίνιο βρέθηκε μόνος του απέναντι στην κενή εστία, αλλά ο Ρόδρι πρόλαβε και έσωσε το βέβαιο γκολ, κάνοντας το τάκλιν της χρονιάς (φωτ.)!

«Ευτυχώς το ποδόσφαιρο έχει δύο ημίχρονα. Το πρώτο το διαγράφουμε για προφανείς λόγους. Για το δεύτερο είμαστε χαρούμενοι» δήλωσε ο Γιούργκεν Κλοπ και πρόσθεσε: «Λόγω της παθητικής μας εμφάνισης στο πρώτο 45λεπτο, η ισοπαλία είναι ok για εμάς».

Παρότι κατά τη διάρκεια του αγώνα εμφάνισε μπόλικα νεύρα (ζητώντας μια αποβολή του Μίλνερ), ο Πεπ Γουαρδιόλα αγκάλιασε τον Κλοπ και εμφανίστηκε χαμογελαστός στις δηλώσεις του: «Είμαι χαρούμενος για την ισοπαλία, αλλά περισσότερο για την απόδοση. Μείναμε πίσω στο σκορ δύο φορές και δεν χάσαμε. Παίζουμε πολύ καλά και αυτό με κάνει αισιόδοξο για το μέλλον. Συγχαρητήρια και στη Λίβερπουλ. Ολοι κατάλαβαν γιατί αυτές οι δύο ομάδες διεκδικούν τον τίτλο τα τελευταία χρόνια».

Από τις έξι ομάδες που βρίσκονται ψηλότερα στην κατάταξη, μόνο η πρωτοπόρος Τσέλσι νίκησε, κι αυτή δύσκολα. Ολες οι άλλες ήρθαν ισόπαλες, μόνο που οι οιωνοί είναι διαφορετικοί. Ο Γουαρδιόλα χαίρεται για την ομάδα του, ο Κλοπ παραμένει σταθερά ευχαριστημένος (και λόγω Ευρώπης), η Εβερτον με την Μπράιτον έχουν κάνει καλύτερο ξεκίνημα απ’ ό,τι αναμενόταν και η Γιουνάιτεντ βιώνει προβλήματα. Μόνο που βρισκόμαστε στην αρχή της σεζόν και οι διαφορές στην κορυφή είναι μηδαμινές.

Ανατροπή σκηνικού!
Οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν δυο φορές στο σκορ, όμως όχι μόνο δεν μπόρεσαν να κρατήσου τη νίκη, αλλά στο 87’ έχασαν κιόλας.
Αποκαθήλωση με διασυρμό
Βαριά ήττα της Λίβερπουλ από την Μάντσεστερ Σίτι με 4-1 που βλέπει το πρωτάθλημα να απομακρύνεται από το «Ανφιλντ».
«Χ»άρηκε η Λέστερ
Η ισοπαλία της Λίβερπουλ έφερε τη Λέστερ που νίκησε με 1-0 τη Γουλβς στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.
Σφραγίδα υπεροχής
Η Τσέλσι διέλυσε τη Μάντσεστερ Σίτι στο ντέρμπι κορυφής, ενώ παράλληλα πήρε διαφορά και από την «αυτοκτονική» Λίβερπουλ. Με σύστημα 3-5-2, οι «μπλε» μετρούν οκτώ σερί νίκες, με την προχθεσινή να είναι η πλέον...
This is football!
Το όγδοο πρωτάθλημα στην ιστορία της και έκτο την τελευταία δεκαετία κατέκτησε η Μάντσεστερ Σίτι σε μία εντυπωσιακή τελευταία αγωνιστική.