0°C -0.2°C / -0.2°C
    88%
AP Photo/Francois Mori

Λύτρωση στο 93΄ για την Παρί, «στράβωσε» ο Μέσι

Στις καθυστερήσεις κατάφερε η Παρί Σεν-Ζερμέν να «κλέψει» τους βαθμούς της νίκης από την εξαιρετική Λιόν που άξιζε περισσότερα στο «Παρκ ντε Πρενς». Λυτρωτής των Παριζιάνων ήταν ο Μάουρο Ικάρντι που μπήκε αλλαγή στο 82’ και με κεφαλιά στο 93ο λεπτό, από εντυπωσιακή σέντρα του Κιλιάν Μπαπέ, έκανε το τελικό 2-1.

Ο Μαουρίσιο Ποκετίνο είχε παρατάξει όλο το «βαρύ πυροβολικό» για το πρώτο εντός έδρας ματς της εποχής Μέσι: μαζί με τον Αργεντινό, οι Μπαπέ, Νεϊμάρ και Ντι Μαρία. Η Λιόν είχε προηγηθεί με ωραίο γκολ του Πακετά στο 54’ και οι επιθετικοί της Παρί δεν συνδυάζονταν με άνεση. Κατάφεραν όμως οι πρωτευουσιάνοι να ισοφαρίσουν στο 66’ με πολύ αυστηρό πέναλτι υπέρ του Νεϊμάρ.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ποκετίνο αποφάσισε να βγάλει τον Μέσι από τον αγωνιστικό χώρο. Ο Αργεντινός «στράβωσε», δεν έδωσε το χέρι του στον προπονητή του και κάτι του είπε σε σοβαρό ύφος. Η ομάδα πάντως πήρε μπροστά και σε μια από τις τελευταίες κατεβασιές ήρθε το λυτρωτικό γκολ, που διατήρησε το απόλυτο 6x6 της Παρί στη βαθμολογία.

Ομως η είδηση του Σαββατοκύριακου στη Γαλλία ήταν τα εκτεταμένα επεισόδια στο ντέρμπι του Βορρά μεταξύ Λανς και Λιλ. Η ατμόσφαιρα είχε ηλεκτριστεί πριν από την έναρξη, με το κορεό των φανατικών της Λανς που έγραφε: «Λιλ καταχρεωμένη: ζητήστε από τις μανάδες σας να αυξήσουν την ταρίφα τους!».

Στο ημίχρονο, και ενώ παρέμενε το 0-0, οπαδοί της Λανς μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, για να προκαλέσουν τους 1.400 οπαδούς της Λιλ που βρίσκονταν στο «Φελίξ Μπολέρ». Εκείνοι απάντησαν με εκτόξευση καθισμάτων. Οι δυνάμεις ασφαλείας του γηπέδου επενέβησαν ύστερα από πέντε λεπτά σύγχυσης και έσπρωξαν τους εισβολείς πίσω στις θέσεις τους. Ως αποτέλεσμα, το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με καθυστέρηση μισής ώρας.

Απαιτήσεις, μουρμούρα και αντεπίθεση
Οι Παριζιάνοι φιλοξένησαν τη Λιλ, νίκησαν 2-1 δείχνοντας μία ικανοποιητική εικόνα μετά την έντονη κριτική που δέχεται η ομάδα σε αρνητικά αποτελέσματα.
Πρώτη ήττα για την Παρί
Η Παρί Σεν Ζερμέν γνώρισε την ήττα με 2-0 σκορ από τη Ρεν και έβαλε σταματώντας το απόλυτο των 8 νικών σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα Γαλλίας.
Περιμένοντας τον κοντό!
Ο 34χρονος Αργεντινός δεν έχει ακόμα καταγράψει γκολ ή ασίστ στα τρία ματς που έπαιξε, ενώ προχθές έγινε και αλλαγή στο 75' με τον ίδιο να εκπλήσσεται από την επιλογή του προπονητή του.
Το όνειρο και το «αγκάθι»
Το κατάμεστο -100% πληρότητα!- «Παρκ ντε Πρενς» αποθέωσε Χακίμι, Βαϊνάλντουμ, Ντοναρούμα, Ράμος, εκστασιάστηκε με τον Λιονέλ Μέσι, αλλά αποδοκίμασε τον Μπαπέ.
Το θαύμα της Λιλ
Η ομάδα του γαλλικού Βορρά, με τη νίκη της στο Ανζέ με 2-1, αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στη Λιγκ 1 για 4η φορά στην Ιστορία της και πρώτη ύστερα από 10 χρόνια.