58%
    12°C 11.8°C / 11.8°C
    54%

Μεγάλη ανατροπή ο ΟΦΗ, αυτοκτόνησε η ΑΕΚ

Με σκορ 3-3 ολοκληρώθηκε στο γήπεδο «Θόδωρος Βαρδινογιάννης» του Ηρακλείου, η αναμέτρηση ανάμεσα στον γηπεδούχο ΟΦΗ και την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστική του πρωταθλήματος στη Super League.

H Ένωση κρατούσε τη νίκη στα χέρια της μέχρι το 78ο λεπτό, καθώς είχε προβάδισμα τριών τερμάτων. Ωστόσο στα τελευταία λεπτά ο ΟΦΗ βρήκε τα κενά στην άμυνα της ΑΕΚ και «έκλεψε» τον βαθμό της ισοπαλίας.

Βαρόμετρο για το ματς αποδείχθηκε η αποβολή του Λιβάι Γκαρσία στο 36ο λεπτό, που ανάγκασε τους φιλοξενουμένους να αγωνιστούν για περίπου 55 λεπτά με ένα παίκτη λιγότερο.

Ο Αραούχο άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό για την Ενωση, η οποία, παρότι έμεινε με δέκα παίκτες, σημείωσε άλλα δύο γκολ με τον Τσούμπερ (41΄) και τον Ανσαριφάρντ (64΄). Στο φινάλε, όμως, οι Κρήτες με δύο τέρματα του Νέιρα (78΄, 84΄) κι ένα του Βούρου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πήραν από το... πουθενά τη δεύτερη ισοπαλία τους στο ξεκίνημα της σεζόν.

Η εικόνα του ματς

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2ο λεπτό ο Λιβάι Γκαρσία βγήκε στην πλάτη της άμυνας και προσπάθησε να «κρεμάσει» τον εξερχόμενο Επασί, έστειλε όμως την μπάλα άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Τζαβέλλα στο 5΄, όμως στο 15΄ ο «Δικέφαλος» βρήκε το γκολ. Ο Αραούχο έκανε ωραία προσπάθεια, απέφυγε έναν αντίπαλο και με δυνατό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι και απείλησε εκ νέου στο 27΄, όταν ο Τζαβέλλας δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή στη σέντρα-σουτ του Αμραμπατ. Στο 36΄, όμως, υπήρξε αλλαγή δεδομένων στο παιχνίδι, καθώς μετά από ένα μαρκάρισμα του Λάμπρου στον Γκαρσία ακολούθησε σύρραξη ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων και ο διαιτητής Φωτιάς απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον επιθετικό της ΑΕΚ.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να εκμεταλλευθεί την αριθμητική υπεροχή, αλλά η «λόμπα» του Λάμπρου στο 39΄ πέρασε ελάχιστα έξω, και δύο λεπτά αργότερα (41΄) η Ενωση διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Σιμάνσκι ελίχθηκε από δεξιά και γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι, όπου ο Τσούμπερ έφερε τη μπάλα στο αριστερό και με ωραίο σουτ νίκησε τον Επασί. Στο φινάλε του ημιχρόνου, ο Τζαβέλλας «άγγιξε» το 0-3, αλλά αστόχησε από πολύ κοντά, μετά από ασταθή επέμβαση του Επασί.

Στο β΄ μέρος η ΑΕΚ οπισθοχώρησε και οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα στο γήπεδο, αλλά ούτε το σουτ του Νέιρα, ούτε η κεφαλιά του Διαμαντή βρήκαν στόχο, ενώ στο 58΄ ο Βράνιες ανέκοψε την τελευταία στιγμή τον Ντουρμισάι, που ήταν έτοιμος να πλασάρει. Ο Μιλόγεβιτς στο 62΄ πέρασε στο ματς τους Ανσαριφάρντ και Σάκχοφ και ο Ιρανός επιθετικός δικαίωσε άμεσα τον προπονητή του, καθώς στο 64΄ πέτυχε με σουτ μέσα από την περιοχή το τρίτο γκολ της ομάδας του.

Το ματς φαινόταν να έχει κριθεί, όμως ο Νέιρα είχε... διαφορετική άποψη. Ο Αργεντινός μείωσε στο 78΄ με κεφαλιά και στο 84΄, με σουτ από το ύψος της περιοχής (η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και ξεγέλασε τον Στάνκοβιτς), αναπτέρωσε τις ελπίδες του ΟΦΗ. Η επιμονή των γηπεδούχων δικαιώθηκε τελικά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Μετά από εκτέλεση φάουλ και σύγχυση στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Βούρος με κοντινή προβολή ισοφάρισε και στέρησε από τον «Δικέφαλο» την κορυφή.

Τα στοιχεία του αγώνα

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)
Κίτρινες: Καμάου, Λάμπρου, Νέιρα, Πασαλίδης, Βούρος
Κόκκινη: Γκαρσία (36΄)

Οι συνθέσεις:
ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Κοροβέσης, Πασαλίδης (46΄ Ουές), Διαμαντής, Βούρος, Νέιρα, Γκαγιέγκος, Ντε Γκούζμαν, Λάμπρου (71΄ Γρίβας), Καμάου (46΄ Ντουρμισάι), Καστάνιος (59΄ Φαν Ντούινεν)
ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Χατζισαφί, Τζαβέλλας, Βράνιες, Μισελέν, Τσούμπερ (75΄ Μάνταλος), Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι (89΄ Σβάρνας), Αμραμπατ (62΄ Σάκχοφ), Γκαρσία, Αραούχο (62΄ Ανσαριφάρντ)

Περισσότερα σε λίγο...

Ξανά δεύτερη η ΑΕΚ μετά το τρίποντο στην Κρήτη
Τη μοναξιά της δεύτερης θέσης στη βαθμολογία της Super League απολαμβάνει πλέον η ΑΕΚ που επικράτησε εκτός έδρας του ΟΦΗ με 2-0, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Στους 4 βαθμούς το προβάδισμα της ΑΕΚ για το Champions League
Το πάνω χέρι για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης των πλέι οφ στη Super League –θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League– έχει η ΑΕΚ, μετά την ολοκλήρωση της 7ης αγωνιστικής.
Μάρκο εσύ... MVP!
MVP της κανονικής περιόδου στη Super League αναδείχθηκε ο Μάρκο Λιβάγια της ΑΕΚ, στη σχετική ψηφοφορία των επισκεπτών της επίσημης ιστοσελίδας της Λίγκας, που βρισκόταν σε εξέλιξη τις τελευταίες μέρες.
«Δάγκωσε» τον ΟΦΗ και ανέβηκε δεύτερη η ΑΕΚ
Την ισοπαλία του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ εκμεταλλεύθηκε η ΑΕΚ, η οποία νίκησε εκτός έδρας με 2-0 τον ΟΦΗ και βρίσκεται πλέον μόνη της στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στη Super League.