84%
AP Photo/Michael Sohn

Δήλωση προθέσεων από την Μπάγερν

Οι Βαυαροί «καθάρισαν» τη Λιψία στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν.

Η «αποψίλωση» που έκανε η πρωταθλήτρια Μπάγερν Μονάχου τους τελευταίους μήνες στο έμψυχο δυναμικό της Λιψίας άφησε σημάδια. Η δευτεραθλήτρια παραμένει ενθουσιώδης, αλλά δείχνει ακίνδυνη επιθετικά και έχει χάσει σε δύναμη, χωρίς τους Ζάμπιτσερ, Ουπαμεκανό και τον τεχνικό Γιούλιαν Νάγκελσμαν. Κάτι που εξηγεί τους μόλις τρεις βαθμούς στα πρώτα τέσσερα παιχνίδια της Μπουντεσλίγκα, καθώς και την ήττα 1-4 εντός έδρας από την Μπάγερν.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν νωρίς το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο Πολωνός σταρ σκόραρε για 14ο σερί παιχνίδι στην Μπουντεσλίγκα, πλησιάζοντας το απόλυτο ρεκόρ (16) του Γκερντ Μίλερ, ενώ είχε συμβολή και στα γκολ των Μουσιάλα (47’) και Σανέ (54’), που έφεραν το σκορ στο 3-0 στο 54ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα μείωσε ο Κάιμερ για τους γηπεδούχους, αλλά ο Τσούπο-Μοτίνγκ είχε τον τελευταίο λόγο στις καθυστερήσεις για το τελικό 4-1.

Παρά τη νίκη, η Μπάγερν δεν είναι στην κορυφή, καθώς η Βόλφσμπουργκ διατηρεί το απόλυτο στο φετινό πρωτάθλημα, με 4 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Προχθές νίκησε 2-0 στην έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ, με πρωταγωνιστή τον Βέγκχορστ, που δημιούργησε το πρώτο γκολ (σκόρερ ο Ενμεσά) και πέτυχε το δεύτερο στις καθυστερήσεις με πέναλτι.

Η Αϊντραχτ, μια από τις προσεχείς αντιπάλους του Ολυμπιακού στον όμιλό του στο Γιουρόπα Λιγκ, παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία 1-1 στη Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου που αγωνίστηκε βασικός. Η ομάδα της Φρανγκφούρτης προηγήθηκε με τον Κόστιτς στο 79’, όμως ισοφαρίστηκε δύο λεπτά πριν από το τέλος από τον Μάρμους.

Το πιο εντυπωσιακό παιχνίδι της αγωνιστικής, πάντως, ήταν το γειτονικό ντέρμπι της Λεβερκούζεν με την Ντόρτμουντ, των ομάδων με τις καλύτερες επιθέσεις της Μπουντεσλίγκα. Οι «ασπιρίνες» πήραν τρεις φορές το προβάδισμα, όμως οι «κιτρινόμαυροι» με το κάθετο παιχνίδι τους δεν το ‘βαλαν κάτω και ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Χόλαντ (37’), κατόπιν σε 2-2 με τον Μπραντ (από πάσα του Νορβηγού φορ) και σε 3-3 με τον Γκερέιρο στο 71’. Το τελικό 4-3 για την Ντόρτμουντ έγινε με εύστοχο πέναλτι του Χόλαντ, ύστερα από το... νιοστό λάθος του Κοσουνού στον αγώνα. Οσο για τον προσωπικό «λογαριασμό» του Χόλαντ; Εχει εμπλακεί σε 12 γκολ -σκόραρε 8 και σέρβιρε 4 ασίστ – για την Ντόρτμουντ σε όλες τις διοργανώσεις στη φετινή σεζόν. Συν τα 5 τέρματα που πέτυχε για τη Νορβηγία στα τρία πρόσφατα παιχνίδια της... Ασταμάτητος!

«Πρωτοφανές», δεν σκόραρε ο Λεβαντόφσκι!
O Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι δεν σκόραρε στον αγώνα απέναντι στην Γκρόιτερ Φιρτ και απώλεσε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ των 16 σερί αγώνων με γκολ στην Μπουντεσλίγκα.
Ακόμα σκοράρουν...
Η Μπάγερν διέλυσε με 7-0 την Μπόχουμ και ανέβηκε στην κορυφή, παρέα με τη Βόλφσμπουργκ.
Γλέντι με εξάσφαιρο!
Η ήττα της Λιψίας από την Ντόρτμουντ έφερε νωρίτερα την Μπάγερν στην πρώτη θέση και στην κατάκτηση του 9ου διαδοχικού πρωταθλήματος.