67%
    3°C 2.8°C / 2.8°C
    86%

Γκέλα ΠΑΟΚ με το «καλημέρα»

Με το... αριστερό μπήκε στο νέο πρωτάθλημα ο «δικέφαλος», καθώς γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 στην Τούμπα από τον ΠΑΣ Γιάννινα, στη πρεμιέρα των δύο ομάδων για τη Super League.

Το γκολ των Ηπειρωτών ο Κόντε στο 86ο λεπτό, έπειτα από το τραγικό λάθος του γκολκίπερ του ΠΑΟΚ, Ζίβκο Ζίβκοβιτς.

Σε γενικές γραμμές, ο ΠΑΟΚ ήταν νευρικός και δυσκολεύθηκε ιδιαίτερα απέναντι στον σθεναρό ΠΑΣ Γιάννινα, σε ένα ματς με λίγες καλές φάσεις. Αν και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με επιθετικές διαθέσεις, ο ΠΑΣ ήταν αυτός που πλησίασε πρώτος στο γκολ στο 25ο λεπτό, όταν ο  Σνάιντερ πλάσαρε, η μπάλα πέρασε την γραμμή της εστίας του ΠΑΟΚ, αλλά όπως διαπιστώθηκε είχε βγει άουτ νωρίτερα.

Οι φιλοξενούμενοι χωρίς να κλειστούν στην άμυνα με οχυρωμένη συγκρότηση στο κέντρο προσπάθησαν να κρατήσουν μακριά τους επιθετικούς του ΠΑΟΚ και στο πρώτο μέρος το κατάφεραν πολύ καλά. Ο ΠΑΟΚ έχοντας και στα δυο ημίχρονα την κατοχή της μπάλας ήταν αδύναμος να μετουσιώσει την υπεροχή, αυτή αφού τα λάθη στις τελικές προσπάθειες ήταν επαναλαμβανόμενα και το αργό κέντρο δεν μπορούσε να αξιοποιήσει σε καμιά περίπτωση την διάθεση των απομονωμένων επιθετικών.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του, είχε καλές στιγμές με τους Σφιντέρσκι, Καγκάβα και Κούρτιτς, όμως στο τέλος γέλασαν οι φιλοξενούμενοι που εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του Ζίφκοβιτς και «πάγωσε» την Τούμπα.

Οι συνθέσεις

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου):  Ζ. Ζίφκοβιτς, Βιεϊρίνια (74΄ Σίντκλεϊ), Τέϊλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Αουγκούστο (62' Κούρτιτς), Σβαμπ, Μουργκ (74΄Ακπομ), Μπίσεσβαρ, Καγκάβα (61' Μιτρίτσα), Σφιντέρσκι.

ΠΑΣ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πέρσμαν, Καραχάλιος, Γκαρντάφσκι, Ντομίνγκες, Σνάϊντερ (90΄Λόλης), Κόντε (91΄ Μιλιντσεάνου), Περέα (80' Μορέϊρα).

Έσωσε βαθμό στην εκπνοή ο ΠΑΟΚ, μεγάλο διπλό για τον Απόλλωνα στα Γιάννινα
Με ένα μεγάλο κάζο υποδέχεται το 2021 ο ΠΑΟΚ, που ήρθε ισόπαλος με την ΑΕΛ στη Λάρισα (1-1). Σπουδαία νίκη για τον Απόλλωνα έναντι του ΠΑΣ (1-3).
Στις καθυστερήσεις και με ανατροπή το τρίποντο για τον ΠΑΟΚ
Άλλη μια δύσκολη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο «δικέφαλος» επικρατώντας του ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League.
Πήρε το ντέρμπι, παρέμεινε πρώτος ο Ολυμπιακός
Μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρέθηκε ξανά ο Ολυμπιακός που επικράτησε του ΠΑΟΚ με 2-0 στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League.
Προσπέραση με Ελ Αραμπί
Ο Μαροκινός εκτελεστής έκανε το 2-1 και χάρισε στον Ολυμπιακό «χρυσό διπλό» που τον κράτησε μόνο αήττητο και τον έστειλε στην κορυφή πριν από το ντέρμπι με ΠΑΟΚ.
Στην κορυφή ο Ολυμπιακός, νικηφόρα πρεμιέρα Γιαννίκη στην ΑΕΚ
Τη μοναξιά της πρώτης θέσης στη βαθμολογία της Super League απολαμβάνει ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα Νίκη και για την ΑΕΚ κόντρα στον Ατρόμητο, με τον Γιαννίκη να κάνει ντεμπούτο στον...