70%
    16°C 15.8°C / 15.8°C
    53%

Πρόκριση... διά περιπάτου

Σοβαρός και πειθαρχημένος ο ΠΑΟΚ πήγε στην Κροατία, νίκησε 2-0 τη Ριέκα και θα παίξει στους ομίλους του Conference League.

Το καθήκον του έκανε ο ΠΑΟΚ, χθες βράδυ, στην Κροατία, νικώντας διά περιπάτου τη Ριέκα με 2-0 και, μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα στο γήπεδο της Τούμπας, εξασφάλισε τη συμμετοχή του στους ομίλους της νεοσύστατης διοργάνωσης του Conference League.

Η ελληνική ομάδα ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, άνοιξε το σκορ στο 11’ με τον Ελ Καντουρί και είχε τρία δοκάρια (!), τα δύο πρώτα μέσα σε 11 δευτερόλεπτα, σε σουτ των Σβαμπ και Καντουρί (9’) και το τρίτο σε… κεραυνό του Καντουρί (41’), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο διαχειρίστηκε υποδειγματικά το προβάδισμά της στο σκορ και χτύπησε με ένα δεύτερο γκολ από τον Μουργκ την κατάλληλη στιγμή (80’), βάζοντας το κερασάκι στην ασπρόμαυρη τούρτα της πρόκρισης.

Πρόκειται για την 9η πρόκριση του ΠΑΟΚ τα τελευταία δώδεκα χρόνια σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης, με τον «δικέφαλο» να περιμένει πλέον τη σημερινή κλήρωση στην Κωνσταντινούπολη, προκειμένου να μάθει τους αντιπάλους του στον όμιλο που θα συμμετάσχει, από τις συνολικά 32 ομάδες. Υπενθυμίζεται ότι θα δημιουργηθούν οκτώ όμιλοι των τεσσάρων και στην επόμενη φάση θα προκριθούν απευθείας οι πρώτοι των ομίλων.

Επιστρέφοντας στον αγώνα με τη Ριέκα, ο ΠΑΟΚ είχε φανεί από το πρώτο ματς στην Τούμπα, παρότι είχε καταφέρει να ισοφαρίσει στο τελευταίο λεπτό, ότι ήταν η καλύτερη ομάδα στο ζευγάρι. Στη χθεσινή ρεβάνς, απλώς το επιβεβαίωσε. Ηταν σοβαρός, πειθαρχημένος, με σωστό αγωνιστικό πλάνο από τον Ραζβάν Λουτσέσκου και με την ενδεδειγμένη νοοτροπία από το πρώτο δευτερόλεπτο. Ενδεικτικό της αψεγάδιαστης ψυχολογικής προετοιμασίας του ΠΑΟΚ για το συγκεκριμένο ματς είναι ασφαλώς το γεγονός ότι μέσα σε έντεκα λεπτά είχε σκοράρει μία φορά και είχε σημαδέψει το αντίπαλο δοκάρι τρεις φορές. Το γκολ που άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη ήρθε στο 11’, μετά από ωραία ενέργεια και υποδειγματική κάθετη πάσα του Σβαμπ στον Ελ Καντουρί που με δύσκολη προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το συγκεκριμένο τέρμα έθεσε τον ΠΑΟΚ στη θέση του οδηγού και η διαχείριση του ματς έγινε με λιγότερο άγχος και με πιο ομαλό τρόπο, από τη στιγμή που η Ριέκα ήταν εκ των πραγμάτων αναγκασμένη να πάρει, έστω και σταδιακά στη διάρκεια του αγώνα, ρίσκα, αφήνοντας χώρους προς εκμετάλλευση στους παίκτες του Λουτσέσκου.

Οι απειλές μπροστά από το τέρμα του Πασχαλάκη δεν ήταν ικανές για να τον προβληματίσουν ουσιαστικά, έως ότου στο 80’ ο ΠΑΟΚ επικύρωσε τη νίκη - πρόκριση. Ολα ξεκίνησαν από κλέψιμο του Ζίβκοβιτς στο αμυντικό τρίτο των Κροατών και στρώσιμο, εν συνεχεία, του Σφιντέρσκι στον Μουργκ, που με άπιαστο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (0-2) και έκοψε μαχαίρι τα όποια όνειρα έκανε η Ριέκα για να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα επόμενα λεπτά μέχρι το φινάλε ήταν διαδικαστικά, με την ελληνική ομάδα να επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη με την πρόκριση στις αποσκευές της και έχοντας φέρει εις πέρας την αποστολή της.

Ριέκα (Γκ. Τόμιτς): Πρσκάλο, Βούκσεβιτς (46’ Τσέριν), Γκάλοβιτς (71’ Βούτσκιτς), Κρέσιτς, Εσκοβάλ, Τόμετσακ (80’ Μπούσνια), Λεπίνιτσα (46’ Σελάχι), Πάβισιτς, Αμπας Αμπέμπ, Ντρμιτς (84’ Ομπρεγκόν).

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, Βαρέλα, Τέιλορ, Σβαμπ (90+3’ Αουγκούστο), Κούρτιτς (76’ Εσίτι), Ελ Καντουρί (67’ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (75’ Γκαγκάβα), Α. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι.

Σκόρερ: 11’ Ελ Καντουρί, 80’ Μουργκ.
Διαιτητής: Μπόικο (Ουκρανία).
Κίτρινη: 14’ Αμπας, 50’ Γκάλοβιτς, 74’ Ντρμιτς- 17’ Τέιλορ, 60’ Σφιντέρσκι, 89’ Μουργκ.
Κόκκινη: -

Μπήκε σε μπελάδες ο ΠΑΟΚ
Παρά τις ευκαιρίες που είχε ο ΠΑΟΚ στο παιχνίδι με τη Ριέκα δεν κατάφερε να κερδίσει το προβάδισμα για την πρόκριση στους ομίλους του Conference League και έμεινε στον βαθμό της ισοπαλίας.
Η επόμενη μέρα του σοκ ζητά διαχείριση
Ο ΠΑΟΚ έχει μπροστά του το πιο δύσκολο τετραήμερο της σεζόν (Πέμπτη ματς στην Κοπεγχάγη, Κυριακή στο «Καραϊσκάκης») και ήδη ο Λουτσέσκου έχει βάλει μπρος τη μελέτη για τα πλάνα του.