71%
    8°C 7.8°C / 7.8°C
    80%

Οδυνηρός αποκλεισμός για ΑΕΚ και Άρη από την Ευρώπη

Άδοξο και πρόωρο τέλος είχε η φετινή ευρωπαϊκή περιπέτεια της ΑΕΚ και του Άρη στο νεοσύστατο Conference League, καθώς η Ένωση αποκλείστηκε από τη Βέλεζ στη διαδικασία των πέναλτι, ενώ οι «κίτρινοι» από την Αστάνα στην παράταση.

Στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ πλήγωσε τους οπαδούς της που επέστρεψαν στο γήπεδο έπειτα από 511 ημέρες (λόγω της πανδημίας).

Το γκολ του Πέτρου Μάνταλου στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε τη ρεβάνς του Β΄ προκριματικού του Europa Conference League στην παράταση μετά το 2-1 του πρώτου ματς, στον έξτρα χρόνο οι δύο ομάδες δεν βρήκαν το γκολ και όλα κρίθηκαν στα πέναλτι. Εκεί, ο γκολκίπερ των Βόσνιων, Μπογκντάνοβιτς αναδείχθηκε σε ήρωα της ομάδας του, καθώς απέκρουσε τις εκτελέσεις των Λόπες και Αραούχο, ενώ νωρίτερα ο Ανσαριφάρντ είχε «σημαδέψει» το δοκάρι (3-2 στα πέναλτι υπέρ της Βελέζ).

Σημειώνεται ότι κατά τη διάρκεια του ματς, οι παίκτες της ΑΕΚ σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν απέναντι σε μια ομάδα που ήταν πολύ αδύναμη αμυντικά, αλλά είχε τον τερματοφύλακά της (Μπογκντάνοβιτς) σε καλή μέρα.

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 (σκορ με το οποίο είχε ηττηθεί στο πρώτο ματς) στην κανονική διάρκεια του ματς, ωστόσο στο τελευταίο λεπτό της παράτασης δέχθηκε το τέρμα που τον έστειλε κι αυτόν εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων για φέτος.

Καθοριστική για την εξέλιξη του ματς ήταν η αποβολή του Ματέο Γκαρσία με δεύτερη κίτρινη στο 85ο λεπτό, σε μία φάση που προκάλεσε τις έντονες αντιδράσεις των ανθρώπων του Άρη.

Ο επίλογος γράφτηκε στη φάση του 120ου λεπτού, όταν ο Μπίτρι έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Άρη, γράφοντας το τελικό 2-1 και στέλνοντας την ομάδα του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Βατές κληρώσεις για τις ελληνικές ομάδες στα Κύπελλα Ευρώπης
Με αισιοδοξία μπορούν να ατενίζουν το μέλλον τους στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Άρης, καθώς η κλήρωση του χαμογέλασε, υπό την προϋπόθεση ότι θα σταθούν στο ύψος των περιστάσεων.
Νίκη «ανάσα» για τον Άρη κόντρα στον ΠΑΟ – Αγχωτική νίκη για την ΑΕΚ
Τους πρώτους τρεις βαθμούς στο εφετινό πρωτάθλημα κατέκτησε ο Άρης κόντρα στον Παναθηναϊκό. Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ που κέρδισε τη Λαμία στο ΟΑΚΑ.
«Καμπάνες» με το «καλημέρα» της σεζόν με κόσμο στα γήπεδα
Ύστερα από ενάμιση χρόνο απουσίας κόσμου από τις εξέδρες των ελληνικών γηπέδων, η επιστροφή του σημαδεύτηκε από την αλγεινή συμπεριφορά οπαδών των περισσότερων ομάδων. Βαριά πρόστιμα σε κορυφαίες ΠΑΕ.
Απίστευτο κάζο!
Ευρωπαϊκή τραγωδία για την ΑΕΚ που, όσο κι αν μοιάζει απίστευτο, έμεινε εκτός Europa Conference League από την άσημη Βελέζ του Μόσταρ, μετά από ένα θρίλερ στο ΟΑΚΑ, που κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.
Αλλαγή ψυχολογίας με τέσσερις νέους
Ολα δείχνουν πως ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς δεν θα κάνει... εκπτώσεις ως προς τις επιλογές του για την ενδεκάδα της αυριανής ρεβάνς της ΑΕΚ με τη Βελέζ Μόσταρ, στο ΟΑΚΑ, για τον Β’ προκριματικό γύρο του Europa...