21°C 20.8°C / 20.8°C
    43%
Marko Djurica/Pool via AP

Κυρίαρχη η Αυστρία, «λίγη» η Ουκρανία

Οι Αυστριακοί αμύνθηκαν σωστά, με την ίδια ένταση που έβγαλαν επιθετικά στο πρώτο 45λεπτο και πάντα έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι.

Απόλυτα δίκαια στους «16» του Euro η Αυστρία. Με το γκολ του Μπάουμγκαρντερ κοντά στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Φόντα πήρε το μίνιμουμ που άξιζε στο Βουκουρέστι απέναντι στους Ουκρανούς του Σεφτσένκο.

Μπορούσαν στο πρώτο ημίχρονο που η κυριαρχία τους ήταν απόλυτη να έχουν καθαρίσει και να μη μείνουν αγχωμένοι ώς το τελευταίο δευτερόλεπτο, καθώς οι Ουκρανοί με ένα γκολ έπαιρναν τη δεύτερη θέση. Αν ερχόταν θα ήταν άδικο πάντως...

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο σε ένα ματς με μορφή τελικού είχες την εντύπωση πως η μια ομάδα, η Αυστρία, έπαιζε το ματς της ζωής της και η άλλη δεν ήξερε για ποιον λόγο βρισκόταν ακριβώς στο γήπεδο. Το γκολ ήρθε από κόρνερ, αλλά οι ευκαιρίες και ειδικά αυτή του Αρναούτοβιτς προς το τέλος ήταν πολλές και κάποιες πολύ προφανείς, για να χαθούν όλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ουκρανοί αναγκαστικά άφησαν την παθητική στάση του πρώτου μέρους και προσπάθησαν να πιέσουν, αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν τα προβλήματα που δημιούργησε στους ίδιους ο αντίπαλος στο πρώτο ημίχρονο. Μια κεφαλιά του Γιαρμολένκο από εκτέλεση φάουλ και μια προσπάθεια του Γιάρεμτσουκ προς το τέλος, που δεν πρόλαβε την μπάλα ενώ έβγαινε σε καλή θέση, ήταν όλος ο απολογισμός τους.

Η ομάδα του Σεφτσένκο μένει τρίτη με 3 βαθμούς που πιθανότατα δεν φτάνουν.

Ουκρανία (Αν. Σεφτσένκο): Μπούσχαν, Ζαμπάρνι, Μαντβιγιένκο, Καραβάεφ, Μικολένκο (85’ Μπεσιέντιν), Σίντορτσουκ, Σαπαρένκο (68’ Μάρλος), Ζιτσένκο, Γιαρμολένκο, Μαλινόφσκι (46’ Τσιγκάνκοφ), Γιάρεμτσουκ.

Αυστρία (Φ. Φόντα): Μπάχμαν, Λάινερ, Ντράγκοβιτς, Χίντερεγκερ, Αλάμπα, Σλάιγκερ, Λάιμερ (72’ Ιλσάνκερ), Γκρίλιτς, Σάμπιτζερ, Μπάουμγκαρντνερ (33’ Σοπφ), Αρναούτοβιτς (89’ Κάλαϊτζιτς).

Σκόρερ: 21’ Μπάουμγκαρντνερ.
Διαιτητής: Τσακίρ (Τουρκία).
Κίτρινη: -
Κόκκινη: -

Κι όμως, οι Ουκρανοί πέρασαν στους «8»
Οι Ουκρανοί του Σεβτσένκο που μπήκαν σχεδόν ανέλπιστα στη φάση των «16» και δεν έπειθαν κανέναν, έφυγαν από το «Χάμπτεν Παρκ» της Γλασκόβης έχοντας πάρει θέση στην τελική 8άδα του Euro.
Ποτέ ξανά συνωμότες
Μία ισοπαλία ήταν αρκετή να προκριθούν και οι δύο ομάδες, όμως οι Αυστριακοί μπήκαν στο γήπεδο με στόχο την νίκη.
Στους «16» του Euro 2020 η Αυστρία
Το πολύτιμο εισιτήριο για την επόμενη φάση του Euro 2020 εξασφάλισε η Αυστρία, η οποία νίκησε με 1-0 την Ουκρανία στο Βουκουρέστι και κατέλαβε τη δεύτερη θέση του Γ΄ ομίλου.
Ολλανδία και Αυστρία πήραν κεφάλι στον 3ο όμιλο του Euro
Σημαντικές νίκες στην προσπάθειά τους να προκριθούν στη φάση των «16» πέτυχαν το βράδυ της Κυριακής η Ολλανδία και η Αυστρία, στο πλαίσιο του 3ου ομίλου για το Euro 2020.
Αγγλία-Κροατία: Γηπεδούχοι γεμάτοι διλήμματα
Με το άγχος του φαβορί και του εμβληματικού Γουέμπλεϊ η Αγγλία μπαίνει στο EURO την Κυριακή υποδεχόμενη τη δευτεραθλήτρια κόσμου Κροατία. Η Β. Μακεδονία αναμένεται να έχει και αρκετό κόσμο στο πλευρό της...
Κυριαρχία εδάφους-αέρος!
Η Αγγλία διατήρησε αλώβητη την εστία της για ακόμη ένα παιχνίδι και με το ευρύ 4-0 απέναντι στην Ουκρανία πέρασε στα ημιτελικά του Euro.