20°C 20.5°C / 20.5°C
    45%
INTIME

Ο Ιωνικός επέστρεψε έπειτα από 14 χρόνια, η Ξάνθη στα μπαράζ με τον Παναιτωλικό

Χαράς ευαγγέλια στη Νεάπολη. Ο Ιωνικός είναι ξανά πολίτης «πρώτης κατηγορίας» μετά τη χθεσινή του νίκη με ανατροπή κόντρα στον Εργοτέλη (2-1), με την οποία κατέκτησε στο νήμα το πρωτάθλημα της Super League 2 και επέστρεψε στη Super League 1 πρώτη φορά μετά την αγωνιστική περίοδο 2006-2007.

Τη δεύτερη θέση κατέκτησε η Ξάνθη από τη στιγμή που ξεπέρασε το εμπόδιο του Λεβαδειακού με 1-0, αφήνοντας με το αποτέλεσμα αυτό τους Βοιωτούς στην τρίτη θέση και στη δεύτερη κατηγορία της χώρας, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον τέταρτο Εργοτέλη που ηττήθηκε στη Νεάπολη. Η Ξάνθη θα αντιμετωπίσει σε αγώνες μπαράζ τον Παναιτωλικό για μια θέση στον ήλιο της Super League 1.

Η χθεσινή τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος ήταν συναρπαστική και τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά των αγώνων και δη μετά το 74ο λεπτό. Ο Ιωνικός βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ από τον Εργοτέλη στο 60΄ (0-1), όταν οι Κρητικοί προηγήθηκαν με το γκολ του Κοκκίνη, αλλά η ομάδα της Νεάπολης αρχικά ισοφάρισε με τον Μουμίν στο 74΄ (1-1) και εν τέλει κατέκτησε τη «χρυσή» νίκη στο 81΄ με τον Μανάλη (2-1).

Η δε Ξάνθη λυτρώθηκε στο 75΄, με τον Εμπερτ να σημειώνει το νικητήριο τέρμα στον «τελικό» με τον Λεβαδειακό (1-0), ο οποίος, αν δεν έχανε, θα βρισκόταν τουλάχιστον στα μπαράζ. Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν έλειψαν και τα παράπονα για τη διαιτησία. Ο Εργοτέλης «βράζει» με τη διαιτησία του Φωτιά, για το γεγονός ότι ολοκλήρωσε το ματς με τον Ιωνικό με 9 παίκτες (Τσέλιος στο 72΄ με δεύτερη κίτρινη, με το σκορ στο 0-1 και Πέιος στο 90+2΄), αλλά για το γκολ της ισοφάρισης του Μουμίν για επιθετικό φάουλ πάνω στον Κατσιμήτρο. Και ο Λεβαδειακός έχει έντονα παράπονα για τον διαιτητή Καραντώνη, τον οποίο κατηγορούν ότι έκλεισε τα μάτια σε ανατροπή του Μπιανκόνι στο 66΄.

Στο άλλο παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα, τα Χανιά πήραν τη νίκη με 2-0, χάρη στα γκολ των Σουντουρά στο 16΄ και Μπραμπίγια στο 64΄ και τερμάτισαν στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Διαγόρας ολοκλήρωσε τη διαδικασία των playoffs με πέντε ήττες.

Στα σαλόνια με υπογραφή Βέργου
Μια εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Νίκο Βέργο στο 83’ έδωσε στον Παναιτωλικό την ευκαιρία να διατηρήσει τη θέση του στην πρώτη κατηγορία.
Ο Βέργος κράτησε τον Παναιτωλικό στη Super League
Με γκολ-πέναλτι του 25χρονου επιθετικού στο 83ο λεπτό του δεύτερου αγώνα μπαράζ παραμονής/ανόδου, η ομάδα του Αγρινίου νίκησε με 1-0 την Ξάνθη και παρέμεινε στην Super League.