46%
    45%
    24%
Υπέταξε τον Άρη, «κλειδώνει» τη 2η θέση ο ΠΑΟΚ

Με 2-0 επικράτησε ο ΠΑΟΚ του συμπολίτη του Άρη, στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, αποκτώντας σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στο πρωτάθλημα της Super League.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό –που ήταν στο πλαίσιο της 8ης ημέρας για τα πλέι οφ– ο «δικέφαλος» ανέβηκε στους 64 βαθμούς, ενώ οι «κίτρινοι» παρέμειναν στους 59, με δύο αγωνιστικής να απομένουν για τη λήξη της φετινής διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ ήταν γενικά καλύτερος σήμερα από τον αντίπαλό του, σε ένα ματς με λίγες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Στέφαν Σβαμπ στο 69ο λεπτό: ένα πέναλτι που καταλογίστηκε με τη συνδρομή του VAR.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζίβκοβιτς σφράγισε τη νίκη για την ομάδα του. Οι «κίτρινοι» διαμαρτύρονται για επιθετικό φάουλ στον Μπρούνο Γκάμα, πριν η μπάλα φτάσει στον σκόρερ.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βιεϊρίνια (62’ Λύρατζης), Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα (86’ Μιχάι), Αουγκούστο, Σβαμπ (78’ Μουργκ), Ζίβκοβιτς, Ουάρντα (62’ Τσιγγάρας), Σφιντέρσκι (62’ Κρμέντσικ).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Ιώαννου (74’ Μπρούνο), Μπεναλουάν, Ρόουζ, Γκανέα, Ματίγια (83’ Μήτρογλου), Σάσα, Σούντγκρεν (73’ Μπερτόγλιο), Γκάμα, Σίλβα (56’ Μάνος), Γκαρσία (57’ Μαντσίνι).

Στο τέλος έσωσε τον βαθμό ο ΠΑΟΚ στο θρίλερ της Τούμπας
Τη νίκη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης έχασε μέσα από τα χέρια του ο Άρης, ο οποίος μέχρι το 87' λεπτό ήταν μπροστά με 2-0, απέναντι στον γηπεδούχο ΠΑΟΚ.
«Κίτρινο» το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, στη δεύτερη θέση ο Άρης
Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ, επικρατώντας με το προσφιλές του σκορ 1-0, σε ματς για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος στη Super League.
Σε τροχιά «σεντονιού» ο ΠΑΟΚ που πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης
Στη δεύτερη θέση παρέμεινε ο «δικέφαλος του Βορρά» μετά την επικράτησή του με 2-0 κόντρα στον Άρη, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική στα πλέι οφ της Super League.
Φιέστα τίτλου στο «Καραϊσκάκης», μονομαχία Άρη με ΑΕΚ για την 3η θέση
Πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός • Την επόμενη αγωνιστική θα κριθεί το ποιος θα πάρει την τρίτη θέση στη Super League.