68%
    3°C 2.8°C / 2.8°C
    88%

Στις καθυστερήσεις έσωσε τον βαθμό η ΑΕΚ στο αθηναϊκό ντέρμπι

Μια σημαντική ισοπαλία που μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική για την έξοδό της στην Ευρώπη, απέσπασε η ΑΕΚ από τον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι οφ στο πρωτάθλημα της Super League.

Το τελικό 1-1 στο ΟΑΚΑ διατήρησε την απόσταση των 5 βαθμών που έχει ο (τέταρτος στη βαθμολογία) «δικέφαλος» από τον (5ο) Παναθηναϊκό, ενώ απομένει ο δεύτερος γύρος των πλέι οφ (δηλαδή, άλλοι πέντε αγώνες) για να ολοκληρωθεί το φετινό πρωτάθλημα.

Η εικόνα του ματς

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά και στα πρώτα 10 λεπτά έβρισκε εύκολα διαδρόμους προς την περιοχή του Διούδη. Ωστόσο, γρήγορα ο Παναθηναϊκός  έκλεισε τους επιθετικούς της Ένωσης και μάλιστα κατάφερε να χτυπήσει αυτός σε μια αντεπίθεση: στο 37΄ ο Καρλίτος κυνήγησε μια 40άρα μπαλιά στα δεξιά, σέντραρε και ο Φώτης Ιωαννίδης έπιασε πάνω στην κίνηση την κεφαλιά για να γράψει το 0-1.

Η Ένωση προσπάθησε να αντιδράσει στα λεπτά που απέμεναν, αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Διούδης εξουδετέρωσε την κεφαλιά του Αλμπάνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο και εμπρός στη φάσμα της ήττας, η ΑΕΚ του Χιμένεθ αποφάσισε να ρισκάρει, με αποτέλεσμα να κλείσει τον αντίπαλό της στο μισό γήπεδο. Παρά το γεγονός όμως ότι ήταν κυρίαρχη και δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες, δεν μπορούσε να ξεκλειδώσει την «πράσινη» άμυνα, μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων: τότε, από σέντρα του Μαχαίρα από αριστερά, ο Γκαρσία «τρύπωσε» ανάμεσα στους αμυντικούς και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμάνσκι (70΄ Κρίστιτσιτς), Γαλανόπουλος (79΄ Κοσίδης), Μάνταλος (35΄λ.τρ. Ανσαριφάρντ), Γκαρσία, Αλμπάνης (79΄ Μαχαίρας), Ολιβέιρα

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σανκαρέ, Πούγγουρας, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Σάντσες, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ (69΄ Αγιούμπ), Ιωαννίδης (90΄ Ενγκμπαγκοτό), Καρλίτος (70΄ Μακέντα)

Η ΑΕΚ άρπαξε το ευρωπαϊκό εισιτήριο μέσα στη Λεωφόρο
Σε ένα ματς θρίλερ που τα είχε όλα, η Ένωση πέρασε διά πυρός και σιδήρου από το γήπεδο «Απόστολος Νικολαΐδης», νικώντας με 1-0 τον γηπεδούχο Παναθηναϊκό.
Μοιρασιά βαθμών στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ
ΑΕΚ και Παναθηναϊκός δεν κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος στη Super League.
Διπλό κορυφής για την ΑΕΚ στον Βόλο
Ο Βόλος είχε την εδαφική πρωτοβουλία στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και μάλιστα έχασε πέναλτι, όμως η ΑΕΚ ήταν αυτή που χτύπησε σε καίρια σημεία.
Στην κορυφή ο Ολυμπιακός, νικηφόρα πρεμιέρα Γιαννίκη στην ΑΕΚ
Τη μοναξιά της πρώτης θέσης στη βαθμολογία της Super League απολαμβάνει ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα Νίκη και για την ΑΕΚ κόντρα στον Ατρόμητο, με τον Γιαννίκη να κάνει ντεμπούτο στον...
Να χτίσει σερί με... φόρα απ’ τον Πειραιά
Να εξαργυρώσει τη ψυχολογική ώθηση που απέκτησε μετά το θετικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στον Πειραιά, αλλά και να συνεχίσει το σερί των νικηφόρων αγώνων του στο γήπεδο της Λεωφόρου, ει δυνατόν...