77%
    100%
    82%
Νίκησε τον Άρη και τον έπιασε στη 2η θέση

Ένα γκολ του Στέφαν Σβαμπ μόλις στο 6ο λεπτό στάθηκε αρκετό για να υποτάξει ο ΠΑΟΚ τον Άρη με 1-0 μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στο φινάλε του πρώτου γύρου των πλέι οφ για το πρωτάθλημα της Super League.

Χάρη στο αποτέλεσμα αυτό, ο «δικέφαλος» ανέβηκε στους 57 βαθμούς, όσους έχουν και οι «κίτρινοι» που μέχρι σήμερα ήταν μόνοι τους στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη, ουσιαστικά, ευκαιρία τους. Ο Σβαμπ πέρασε την μπάλα στα δεξιά στον Κάρολ Σφιντέρσκι, αυτός κράτησε, έκανε τη διαγώνια πάσα και ο Αυστριακός που ακολούθησε, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Εμάνουελ Σάκιτς «τσιμπώντας» την μπάλα κάτω από τα πόδια του Χουλιάν Κουέστα για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την πίεση και απείλησαν στο 12’, όταν από το τρίτο κόρνερ του Κρίστιαν Γκάνεα, ο Φακούντο Μπερτόγλιο πήρε αφύλακτος την κεφαλιά, μα ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης μπλόκαρε καλά τοποθετημένος. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Ντάνιελ Μαντσίνι στο 29’ ενώ αυτά των Γκάνεα (35’) και Ραχμάν Μπάμπα (36’) ήταν πολύ άστοχα.

Κι ενώ οι γηπεδούχοι πίεζαν άσκοπα, οι «ασπρόμαυροι» έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ στο 43ο λεπτό: από κάθετη πάσα του Σφιντέρσκι, ο Ομάρ Ελ Καντουρί θέλησε να «κρεμάσει» τον Κουέστα, με τον Ισπανό να διώχνει σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο μέρος του ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, με τον Άρη να μη βρίσκει διαδρόμους και να επιχειρεί  με «γεμίσματα» να απειλήσει την εστία του Πασχαλάκη που, όμως, προστάτευαν καλά οι φιλοξενούμενοι παρά (και) την αναγκαστική αλλαγή του Χοσέ Κρέσπο. Μάλιστα, στην αντίπαλη περιοχή, από σέντρα του Ελ Καντουρί στο 62’, ο Σβαμπ κοντρόλαρε με το στήθος και σούταρε, αλλά αστόχησε.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο ΠΑΟΚ πλησίασε ακόμα πιο κοντά στο γκολ, όταν από παράλληλο γύρισμα του Ελ Καντουρί, ο Σφιντέρσκι δε βρήκε καλά την μπάλα, αλλά το πλασέ του επερχόμενου Αντρίγια Ζίφκοβιτς σταμάτησε αποφασιστικά ο Κουέστα. Το μακρινό σουτ του Αντελίνο Βιεϊρίνια στο 75’ δεν προβλημάτισε τον Ισπανό τερματοφύλακα, με τις αλλαγές του Γκαρσία να «κλειδώνουν» τις επιθετικές αρετές του Άρη.

Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος, παρά την αποβολή στο 86’ του Ουάρντα -που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς- με δύο κίτρινες μέσα σε δύο λεπτά και, κυρίως, χάρη στη σπουδαία επέμβαση του Πασχαλάκη στο πλασέ στην κίνηση του Μπερτόγλιο, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς (70’ Σούντγκρεν), Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα, Τζέγκο (58’ Ματίγια), Μπερτόγλιο, Ματέο (79’ Σίλβα), Μαντσίνι (58’ Γκάμα), Μάνος (79’ Μήτρογλου).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Κρέσπο (57’ Μιχαηλίδης), Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Μπάμπα, Ροντρίγκο, Αουγκούστο, Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς (90’+3’ Κρμέντσικ), Ελ Καντουρί (71’ Ουάρντα), Σφιντέρσκι (72’ Τσιγγάρας).

Υπέταξε τον Άρη, «κλειδώνει» τη 2η θέση ο ΠΑΟΚ
Με 2-0 επικράτησε ο ΠΑΟΚ του συμπολίτη του Άρη, στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, αποκτώντας σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στο πρωτάθλημα της Super League.
Στο τέλος έσωσε τον βαθμό ο ΠΑΟΚ στο θρίλερ της Τούμπας
Τη νίκη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης έχασε μέσα από τα χέρια του ο Άρης, ο οποίος μέχρι το 87' λεπτό ήταν μπροστά με 2-0, απέναντι στον γηπεδούχο ΠΑΟΚ.
«Κίτρινο» το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, στη δεύτερη θέση ο Άρης
Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ, επικρατώντας με το προσφιλές του σκορ 1-0, σε ματς για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος στη Super League.
Σε τροχιά «σεντονιού» ο ΠΑΟΚ που πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης
Στη δεύτερη θέση παρέμεινε ο «δικέφαλος του Βορρά» μετά την επικράτησή του με 2-0 κόντρα στον Άρη, σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική στα πλέι οφ της Super League.
Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι και το προβάδισμα για τη 2η θέση
Μια σημαντική εκτός έδρας νίκη που τον βάζει στη θέση του οδηγού για την κατάκτηση της 2ης θέσης στο πρωτάθλημα της Super League, κατέκτησε ο ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ.