8°C 7.8°C / 7.8°C
    73%
INTIME SPORTS/ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ

Πλήρωσε την εφιαλτική βραδιά του Διούδη

Το λάθος στο γκολ της ισοφάρισης για τον Ολυμπιακό επηρέασε ψυχολογικά τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού και στην υπόλοιπη διάρκεια του ντέρμπι.

Είναι ελάχιστες οι φορές στην ιστορία των ντέρμπι μεταξύ των «αιωνίων» του ελληνικού ποδοσφαίρου που η απόδοση ενός ποδοσφαιριστή, πόσω μάλλον ενός τερματοφύλακα, παίζει τόσο καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αποτελέσματος.

Ο Παναθηναϊκός έχασε από τον Ολυμπιακό με 3-1 και ο σημαντικότερος λόγος που γνώρισε την πρώτη του ήττα στα φετινά πλέι οφ είχε να κάνει με την τραγική βραδιά του τερματοφύλακά του. Συμβαίνει και στους καλύτερους «κίπερ» να έχουν κακή απόδοση και να μην τους πάει τίποτα ένα βράδυ, αλλά σε αυτού του είδους τα ντέρμπι, που αποτελούν τη μητέρα των μαχών του πρωταθλήματός μας, είναι πρωτόγνωρο.

Ο Σωκράτης Διούδης βίωσε έναν εφιάλτη χθες βράδυ στο Φάληρο και μαζί του ο Παναθηναϊκός απώλεσε την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα και έχασε ταυτόχρονα πολύτιμο έδαφος στη μάχη για την κατάκτηση του ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Στο γκολ της ισοφάρισης του Χασάν στο 45+3’ (1-1) ο επιθετικός του Ολυμπιακού ήταν μεν αφύλαχτος στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η κεφαλιά του ήταν αδύναμη και η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα. Αυτό το γκολ και η ξεκάθαρη ευθύνη που φέρει ο Διούδης φάνηκε ότι τον επηρέασαν ψυχολογικά και στην υπόλοιπη διάρκεια του ντέρμπι. Στο 60’ είναι τυχερός που ο Χασάν βρίσκει την μπάλα με το χέρι στην άστοχη έξοδο που πραγματοποίησε και το γκολ του Ελ Αραμπί ακυρώθηκε σωστά από τον διαιτητή.

Αλλά στο 72’, η νέα άστοχη έξοδος που πραγματοποίησε στοίχισε ακριβά στο τριφύλλι με το δεύτερο γκολ του Χασάν, που έκρινε ουσιαστικά τον νικητή του ντέρμπι (2-1). Εξι λεπτά νωρίτερα είχε προηγηθεί η αποβολή του Πούγγουρα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, που δυσχέρανε ακόμα περισσότερο τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό, με τον Καρλίτος να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 88’ για την ισοφάριση και τον Σα να μπλοκάρει θεαματικά. Το τρίτο γκολ των Πειραιωτών, στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, ήταν σε κενή εστία. Κυριολεκτικά τούτη τη φορά!

Ετσι όπως εξελίχθηκε το χθεσινό ντέρμπι, με τη χειρότερη εμφάνιση τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού σε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, ουδείς δικαιούται να ψέξει την τακτική προσέγγιση του ματς από προπονητικής πλευράς ή την προσπάθεια των υπόλοιπων «πράσινων» στο χορτάρι.

Το «τριφύλλι» πάλεψε, ήταν ανταγωνιστικό στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, οι τακτικές προσαρμογές του ήταν οι ενδεδειγμένες, αλλά η θέση του τερματοφύλακα και η βραδιά που θα βρίσκεται αυτός που υπερασπίζεται την εστία είναι κομβική. Ενίοτε και καθοριστική ως προς το αποτέλεσμα.

Με Μπρινιόλι και «μαγκιά» έμεινε όρθιος στον Πειραιά
Οι «πράσινοι» κοίταξαν στα μάτια τους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο ημίχρονο, πίεσαν ψηλά και διεκδίκησαν ό,τι καλύτερο μπορούσαν, ενώ έκαναν κατάθεση ψυχής στο δεύτερο μισό του ματς, όταν δέχτηκαν πίεση από τον...
Ολα κόκκινα
Πολλές φάσεις κρίθηκαν λάθος από τον Κροάτη διαιτητή που σφύριξε το ντέρμπι της Κυριακής ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.