18%
    33°C 32.8°C / 32.8°C
    15%

Υπέταξε τον Άρη, διεύρυνε το προβάδισμά του ο Ολυμπιακός

Στους 19 βαθμούς βρίσκεται πλέον η διαφορά του πρωτοπόρου Ολυμπιακού από τον δεύτερο στη βαθμολογία Άρη, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 1-0 των «κίτρινων» στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα πλέι οφ της Super League.

Έτσι, ο Ολυμπιακός ανέβηκε στους 70 βαθμούς (σε 27 ματς) έναντι του Άρη που ακολουθεί με 51. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης πέτυχε ο Μασούρας στο 38ο λεπτό.

Σημειώνεται ότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν για παραπάνω από ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Λαλά στο 41΄. Το ματς δεν έχει πολλές φάσεις, με τον Ολυμπιακό να παίζει συντηρητικά στο δεύτερο ημίχρονο (λόγω και του αριθμητικού του μειονεκτήματος), επιχειρώντας να διαφυλάξει τη νίκη.

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο Άρης πίεσε στο δεύτερο μέρος, όμως δεν κατάφερε να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (90΄+ Καμαρά), Λαλά, Μασούρας (80΄ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (88΄ Κάιπερς), Μπρούμα (46΄ Ανδρούτσος)

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Δεληζήσης, Σάκιτς (60΄ Ιωάννου), Τζέγκο, Σάσα, Μπρούνο (73΄ Ματέο Γκαρσία), Μπερτόλιο (46΄ Μάνος), Γκάμα, Μαντσίνι.

Φιέστα τίτλου στο «Καραϊσκάκης», μονομαχία Άρη με ΑΕΚ για την 3η θέση
Πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός • Την επόμενη αγωνιστική θα κριθεί το ποιος θα πάρει την τρίτη θέση στη Super League.
Μοιρασιά βαθμών στο «Βικελίδης», με τον Άρη να χάνει πέναλτι στο φινάλε
Οι γηπεδούχοι κυνήγησαν μέχρι τα τελευταία λεπτά το τρίποντο, προκειμένου να πάρουν προβάδισμα για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, ωστόσο αποδείχθηκαν αναποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια.
Δεν καταλαβαίνει τίποτα
Παρά την κούραση και το γεγονός ότι έμεινε από το 41' με 10 παίκτες, ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 τον Αρη και πλέον θέλει μόλις 8 βαθμούς για να σφραγίσει και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή
Μικρό προβάδισμα πρόκρισης για Ολυμπιακό κόντρα στον Άρη
Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 του Άρη στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Σκόρερ των γηπεδούχων ο Χασάν. Με αυτογκόλ του Μπα μείωσαν προσωρινά οι «κίτρινοι».
Πέρασε από τον Άρη, έμεινε μόνος στην κορυφή ο Ολυμπιακός
Το φετινό αήττητο του Άρη έσπασε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με 2-1 και μένοντας μόνος του στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα στη Super League.