13°C 12.8°C / 12.8°C
    50%
AP Photo/Luca Bruno

Και... κλάμα η Κυρία!

Οι Ιταλοί νίκησαν με 3-2 στην παράταση, όμως το 2-1 με το οποίο έχασαν στο πρώτο ματς, τους έθεσε εκτός της συνέχειας της διοργάνωσης.

Τον Ιανουάριο του 2019 ο ΠΑΟΚ έψαχνε έναν καλό κεντρικό χαφ στην προσπάθεια για να κατακτήσει το νταμπλ. Βρήκε στα αζήτητα της Πόρτο έναν 27χρονο παίκτη ονόματι Σέρτζιο Ολιβέιρα. Αυτό που έκανε εντύπωση είναι ότι μπήκε και ρήτρα αγοράς από τους Πορτογάλους, ύψους 7,5 εκατομμυρίων ευρώ.

Οσο καλός κι αν ήταν ο υψηλόσωμος μέσος, η ελληνική ομάδα δεν θα μπορούσε να δώσει τόσα χρήματα. Ο Ολιβέιρα γύρισε στην Πόρτο, έγινε –επιτέλους- βασικός και χθες με δύο δικά του γκολ χάρισε στους «δράκους» μια μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ επί της Γιουβέντους. Οι Ιταλοί νίκησαν με 3-2 στην παράταση, όμως το 2-1 με το οποίο έχασαν στο πρώτο ματς, τους έθεσε εκτός της συνέχειας της διοργάνωσης.

Σε ένα ματς με πολλές διακυμάνσεις, εντάσεις και ανατροπές, οι Πορτογάλοι άντεξαν στην πίεση της «Κυρίας», παρότι έπαιζαν με δέκα παίκτες για 65 λεπτά!

Αλλωστε, ό,τι κι αν συνέβη χθες στο Τορίνο, η Πόρτο, με τα σωστά και τα λάθη της, ήταν αυτή που ουσιαστικά καθόρισε τη ροή του αγώνα. Ο Σέρτζιο Κονσεϊσάο είχε πει ότι «θα κάνουμε το παιχνίδι μας στο Τορίνο» και αυτό ακριβώς έγινε στην αρχή. Στο 5’ ο Ταρέμι είχε δοκάρι και στο 19’ ο Σέρτζιο Ολιβέιρα άνοιξε το σκορ μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Ταρέμι από τον Ντεμιράλ.

Οι «δράκοι» δεν σταμάτησαν να επιτίθενται, ανοίγοντας σαν βεντάλια στις αντεπιθέσεις απέναντι στους αποσβολωμένους γηπεδούχους. Στο 25’ οι τελικές ήταν 8-2 για την Πόρτο, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Στο πρώτο μέρος, η Γιούβε ισορρόπησε, έχοντας μόλις δύο ευκαιρίες με τον Μοράτα, αλλά μετά την ανάπαυλα είχαμε μονόλογο. Ο Κονσεϊσάο μπήκε με σύστημα (σε συνθήκες άμυνας) 6-3-1, άρα οι Ιταλοί πήραν την μπάλα και την έβαλαν στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 49’ ο Κιέζα ισοφάρισε και λίγο μετά άλλαξαν οι ισορροπίες. Ο Ταρέμι πήρε κίτρινη στο 52’ και στο επόμενο λεπτό αποβλήθηκε για τον πιο… αφελή λόγο. Εχοντας σφυρίξει οφσάιντ ο Κάιπερς, ο Ιρανός κλότσησε την μπάλα 30-40 μέτρα μακριά. Φυσικά δέχτηκε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, ενώ οι δικαιολογίες του προς τον διαιτητή ότι δεν άκουσε το σφύριγμα δεν ευσταθούν, αφού το ματς έγινε σε άδειο γήπεδο…

Με παίκτη λιγότερο η Πόρτο κλείστηκε κι άλλο, όμως ο Κιέζα ήταν ασταμάτητος. Στο 57’ πέρασε τον τερματοφύλακα Μαρτσεζίν, πλάσαρε στο δοκάρι σε κενή εστία, υπό την πίεση του Πέπε, αλλά έξι λεπτά αργότερα ο Ιταλός διεθνής με κεφαλιά έκανε το 2-1. Η Γιούβε πίεσε, έκανε κι άλλες φάσεις, είχε δοκάρι στο 93’ με τρομερό αριστερό σουτ του Κουαδράδο, όμως ήταν γραφτό το ματς να πάει στην παράταση.

Εκεί συνεχίστηκε η ίδια εικόνα, με τη Γιούβε να έχει τον έλεγχο, αλλά να μην απειλεί πια. Το ματς πήρε φωτιά στο τέλος του. Ο Ολιβέιρα με ένα πανέξυπνο συρτό φάουλ από τα 30 μέτρα έκανε το 2-2, που ουσιαστικά έδωσε το διαβατήριο για τους «8».

Το τείχος αντέδρασε άσχημα, ο τερματοφύλακας Σέζνι το ίδιο και η ζημιά έγινε. Οι γηπεδούχοι, πάντως, δεν το έβαλαν κάτω. Πήραν προβάδισμα με τον Ραμπιό στο 117’, όμως δεν βρήκαν το τέταρτο πολυπόθητο γκολ, όσο κι αν το κυνήγησαν λυσσαλέα.

Η Γιουβέντους το πάλεψε, αλλά αποκλείστηκε. Μπάλα της προκοπής δεν έπαιξε και πώς να το πράξει, αφού οι ιδέες του Πίρλο (κινδυνεύει με απομάκρυνση) και των συνεργατών του ήταν προβλέψιμες.

Οσο ήταν στο ματς ο Κιέζα, οι «μπιανκονέρι» μπορούσαν να γίνουν επικίνδυνοι. Με τον Μοράτα σε κακή βραδιά και με τον Κριστιάνο Ρονάλντο πραγματικά άφαντο, οι πρωταθλητές Ιταλίας δεν είχαν μεγάλη τύχη και αποκλείστηκαν για δεύτερη σερί χρονιά στο πρώτο νοκ άουτ.

Ολο το άγχος του κόσμου...
Η ήττα της Γιουβέντους από την Πόρτο θέτει ανησυχία στην ιταλική ομάδα για τη ρεβάνς για τους 16 του Τσάμπιονς Λιγκ.
Ο κυνισμός νίκησε τον ενθουσιασμό
Με το ένα πόδι στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ βρίσκεται η Τσέλσι μετά τη χθεσινή εκτός έδρας νίκη της με 2-0 επί της Πόρτο. Οι Αγγλοι δεν ενθουσίασαν, όμως ήταν σαφώς πιο ουσιαστικοί με αποτέλεσμα να...