-6°C -6.2°C / -6.2°C
    62%
Marco Alpozzi/LaPresse via AP

Η Γιουβέντους άργησε αλλά νίκησε

Νίκη 3-0 επί της Σπέτσια σημείωσε η Γιουβέντους χθες στο Τορίνο, στο άνοιγμα της εμβόλιμης 25ης αγωνιστικής της Σέριε Α. Ολα τα τέρματα επιτεύχθηκαν μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού.

Το σκορ άνοιξε στο 62’ ο Μοράτα από ασίστ του Μπερναρντέσκι. Λεπτομέρεια: και οι δυο παίκτες είχαν μπει στον αγωνιστικό χώρο μόλις ένα λεπτό νωρίτερα, αντικαθιστώντας τους ΜακΚένι και Φαμπρότα αντίστοιχα. Ο Μπερναρντέσκι δημιούργησε και το δεύτερο γκολ, με εκτελεστή τον Κιέζα (72’), ενώ στο 89’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Εφτασε τα 20 στη φετινή Σέριε Α και τα 767 στην καριέρα του: όσα τα επισήμως αναγνωρισμένα γκολ του Πελέ σε 831 αγώνες.

Στον έτερο προγραμματισμένο για χθες αγώνα, η Τορίνο δεν ταξίδεψε ποτέ για το ματς με τη Λάτσιο, καθώς οι αρχές του Πιεμόντε επέβαλαν καραντίνα έως και χθες τα μεσάνυχτα στον σύλλογο λόγω των κρουσμάτων κορονοϊού (8 παίκτες και 2 μέλη του προπονητικού τιμ). Οσο για την τύχη της αναμέτρησης; Αν ακολουθηθεί η πεπατημένη από την ανάλογη περίπτωση στο Γιουβέντους-Νάπολι, θα χάσει η Τορίνο στα χαρτιά 0-3, θα ασκήσει έφεση και το ματς θα επαναληφθεί.

Πρέμιερ Λιγκ: Μέχρι το 80’, Μάντσεστερ Σίτι και Γουλβς ήταν ισόπαλες 1-1 και το σερί νικών των «Πολιτών» έδειχνε να απειλείται. Ομως τρία γκολ στα τελευταία λεπτά από τους Γκαμπριέλ Ζεσούς (2) και Μαχρέζ έφεραν το 4-1 για τους παίκτες του Γουαρδιόλα, που επέκτειναν σε 20 τις διαδοχικές νίκες τους σε όλες τις διοργανώσεις.

Κύπελλο Γερμανίας: H Ντόρτμουντ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας, κερδίζοντας 1-0 την Γκλάντμπαχ μέσα στο «Μπορούσια Παρκ». Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Σάντσο ύστερα από ωραία προσπάθεια του Ρόις.

Κύπελλο Ολλανδίας: Η Φένλο των Γιακουμάκη και Xρήστου Δώνη (αμφότεροι βασικοί) δεν τα κατάφερε χθες απέναντι στη Φιτέσε. Εχασε 2-0 και μαζί την ευκαιρία να προκριθεί στον τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας.

Ξεκίνησε όπως τελείωσε!
Πρεμιέρα για το πρωτάθλημα Ιταλίας με την Ιντερ να θριαμβεύει, ενώ η Γιουβέντους προβλημάτισε με την εμφάνισή της