66%
    21°C 20.8°C / 20.8°C
    38%

Ανώμαλη προσγείωση για την ΑΕΚ από τον ΠΑΣ

Την ήττα με 2-0 από τον ΠΑΣ γνώρισε στην έδρα της η ΑΕΚ, με τους Γιαννιώτες να σταματούν το θετικό σερί των τελευταίων αγωνιστικών που είχε η Ένωση.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αγνώριστοι σε σχέση με προηγούμενες εμφανίσεις τους και έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν και να κατακτήσουν μια σημαντική για αυτούς νίκη.

Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν άνευρη, με τον ΠΑΣ να καταφέρνει στο διάστημα αυτό να προηγηθεί στο σκορ (με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κρίζμαν στο 33ο λεπτό).

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, η Ένωση ανέβασε ρυθμούς και πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, έχοντας δύο δοκάρια με Μάνταλο (στο 50') και Ολιβέιρα (στο 64').

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλά οργανωμένοι στην άμυνά τους και έκλειναν τους διαδρόμους προς την εστία τους. Όσο περνούσε η ώρα, τόσο η ΑΕΚ ανέβαινε περισσότερο στην επίθεση, με αποτέλεσμα να αφήνει κενά στα μετόπισθεν. Το αποτέλεσμα ήταν ο ΠΑΣ να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα (με το Μπατίστ στο 87΄), σφραγίζοντας έτσι ένα πολύτιμο για αυτούς τρίποντο.

Έτσι η Ένωση παρέμεινε στους 37 βαθμούς, πέφτοντας από τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο ΠΑΣ βρίσκεται στην 11η θέση σε σύνολο 14ων ομάδων.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Ινσούα (46΄ Λόπες), Σιμάνσκι (75΄ Μαχαίρας), Σιμόες, Γαλανόπουλος (46΄ Ανσαριφάρντ), Γκαρσία (70΄ Αλμπάνης), Τάνκοβιτς (46΄ Μάνταλος), Ολιβέιρα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (77΄ Ελευθεριάδης), Παντελάκης, Κάργας, Πίρσμαν, Σιόντης (26΄λ.τρ. Λιάσος), Ντομίνγκεθ, Καρτάλης, Μπρένερ (63΄ Σάλιακας), Μπατίστ, Κρίζμαν (63΄ Παμλίδης).

Στην κορυφή ο Ολυμπιακός, νικηφόρα πρεμιέρα Γιαννίκη στην ΑΕΚ
Τη μοναξιά της πρώτης θέσης στη βαθμολογία της Super League απολαμβάνει ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα Νίκη και για την ΑΕΚ κόντρα στον Ατρόμητο, με τον Γιαννίκη να κάνει ντεμπούτο στον...
Ντεμπούτο Γιαννίκη χωρίς μεγάλες εκπλήξεις
Η ΑΕΚ στο ξεκίνημα του Γιαννίκη έχει μια τετράδα αγώνων, που από την μία δεν περιλαμβάνει ντέρμπι, από την άλλη όμως σε καθένα από αυτά οποιαδήποτε απώλεια βαθμών δεν σηκώνεται εύκολα.
Εδιωξε... τα φαντάσματα
Ο Βέργος πήγε να θυμίσει στην ΑΕΚ τον εφιάλτη του Ηρακλείου, αλλά αυτή τη φορά η Ενωση είχε αντίδραση.
Με «τριάρα» πέρασε η ΑΕΚ από το Αγρίνιο
Μπορεί να δυσκολεύτηκε κατά διαστήματα, ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να πετύχει την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα, επιστρέφοντας στις επιτυχίες, έπειτα από την ήττα στην Τούμπα.