77%
    60%
Πρόκριση-θρίλερ της Ιντερ στον ημιτελικό
AP Photo/Antonio Calanni

Στις καθυστερήσεις του αγώνα κέρδισε την πρόκριση η Ιντερ απέναντι στη Μίλαν για τα ημιτελικά του Κόπα Ιτάλια.

Ενα αριστοτεχνικά εκτελεσμένο χτύπημα φάουλ του Κρίστιαν Ερικσεν στο 97ο λεπτό έκανε το 2-1 υπέρ της Ιντερ στο «ντέρμπι ντέλα Μαντονίνα» με τη Μίλαν και την έστειλε στα ημιτελικά του Κόπα Ιτάλια, όπου θα αντιμετωπίσει σε διπλές αναμετρήσεις τη νικήτρια του αποψινού αγώνα Γιουβέντους - ΣΠΑΛ.

Η Ιντερ ξεκίνησε δυνατά στο ματς και ο Λουκάκου ανάγκασε τον Ταταρουσάνου –αντικαταστάτη του τιμωρημένου Ντοναρούμα– στην πρώτη από τις πολλές και κρίσιμες χθεσινές του αποκρούσεις. Ο Βέλγος και ο Ρουμάνος «κοντραρίστηκαν» και στο 24΄ με νικητή πάλι τον Ταταρουσάνου.

Η Μίλαν σταδιακά ανέβηκε στο γήπεδο και βρήκε το γκολ με –ποιον άλλο;– τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο 31΄, με ωραίο διαγώνιο σουτ. Ομως ο ηγέτης των «ροσονέρι» δεν έμεινε για πολύ στον αγωνιστικό χώρο. Στο 58΄ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Είχε δει την πρώτη στο τέλος του α΄ μέρους, σε κοκορομαχία με τον Λουκάκου, με τον οποίο μάλιστα είχαν υπάρξει και συμπαίκτες στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Μετά την αποβολή του Σουηδού, το γήπεδο έγειρε, με την Ιντερ να μονοπωλεί τις ευκαιρίες και να φθάνει λογικά στο 1-1 στο 71΄. Η ισοφάριση ήρθε από τη λευκή βούλα, με τον Λουκάκου να μετατρέπει το πέναλτι που κέρδισε ο Μπαρέλα (ανατράπηκε από τον Λεάο).

Στο τελευταίο 20λεπτο, ο Ταταρουσάνου έκανε σωρεία αποκρούσεων και όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση του «Τζουζέπε Μεάτσα» θα οδηγούνταν στην παράταση. Ομως κρατήθηκε ένα δεκάλεπτο καθυστερήσεων, λόγω του τραυματισμού του διαιτητή Πάολο Βαλέρι και της αντικατάστασής του. Και έτσι, στο 97΄, ο Ερικσεν που είχε μπει αλλαγή στη θέση του Μπρόζοβιτς εννέα λεπτά νωρίτερα, σφράγισε την πρόκριση. Ουσιαστικά, όμως, το κακό για τη Μίλαν είχε γίνει από τη στιγμή που ο Ιμπρα έκανε το απερίσκεπτο φάουλ που του στοίχισε την αποβολή.

Ενας ξεχωριστός κεντρικός αμυντικός
Ο Αλεσάντρο Νέστα αποτέλεσε έναν από τους πιο ταλαντούχους αμυντικούς όλων των εποχών χάρη στο συνδυασμό των αθλητικών προσόντων, της τεχνικής κατάρτισης και του κοφτερού μυαλού του.
Derby della Inter!
Επιβλητική επικράτηση της Ιντερ επί της Μίλαν εκτός έδρας με σκορ 3-0 για το ιταλικό πρωτάθλημα.
Στην κορυφή η Ιντερ
Με ηγέτη τον Λουκάκου νίκησε 3-1 τη Λάτσιο και βρίσκεται ξανά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας στο ιταλικό πρωτάθλημα.