93%
    66%
Τρελή σφαίρα
INTIME SPORTS/ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ

Ο «φτεροπόδαρος» Μπρούμα «έσπρωξε» τον Ολυμπιακό στη νίκη με 1-0 μέσα στην έδρα του Ατρομήτου και τον στέλνει με άλλο αέρα στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Η ταχύτητα και η ορμή του Μπρούμα βοήθησαν τον Ολυμπιακό να εκμεταλλευθεί την ασυνεννοησία Στρούγγη και Μανδά και, σε μια ανύποπτη φάση, να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Ατρομήτου. Το γκολ αυτό που ήρθε στο φινάλε του α΄ ημιχρόνου και αμφισβητήθηκε γιατί ο σκόρερ ήρθε σε επαφή με τον Στρούγγη, αλλά ο Τσαγκαράκης και το VAR δεν έκριναν αντικανονικό, έκρινε την αναμέτρηση του Περιστερίου.

Με αυτό το 1-0, οι Πειραιώτες διατήρησαν το αήττητο (15 νίκες σε 18 ματς και 3 ισοπαλίες εκτός έδρας) και την απόσταση ασφαλείας που τους χωρίζει από τους διώκτες του και ετοιμάζονται για το ντέρμπι της Τετάρτης με τον ΠΑΟΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης». Κι όλα αυτά ενώ ετοιμάζεται να σκάσει η βόμβα της απόκτησης του διεθνή κεντρικού αμυντικού, Σωκράτη Παπασταθόπουλου. Μια μεταγραφή που δεν αποκλείεται να ανοίξει τον δρόμο για την παραχώρηση του Σισέ.

Επειτα από ένα μουδιασμένο πρώτο ημίχρονο, προφανώς το γκολ του Μπρούμα έλυσε τα πόδια των παικτών των «ερυθρολεύκων» οι οποίοι ήταν πολύ καλύτεροι και πιο επιθετικοί στο δεύτερο ημίχρονο. Με βάση την εικόνα του αγώνα, πιο πολλές ευκαιρίες είχαν εκείνοι να πετύχουν κι άλλα γκολ, παρά ο Ατρόμητος. Ειδικά με την είσοδο του Φορτούνη, οι Πειραιώτες ήταν διαρκώς στην επίθεση, εξ ου και οι τέσσερις ευκαιρίες μέσα σε οκτώ λεπτά στο φινάλε.

Λαμβάνοντας υπόψη τις κινήσεις του Πέδρο Μαρτίνς, αβίαστα μπορεί να επιβεβαιώσει κανείς ότι ο Ρέαμπτσιουκ αρχίζει να κερδίζει τη θέση του αριστερού μπακ από τον Χολέμπας, ενώ ο Ανδρούτσος αρχίζει να καθιερώνεται στη θέση του δεξιού μπακ, με γνώμονα ότι ο Ραφίνια δεν θα παίξει στο πρώτο ματς με την Αϊντχόβεν για το Europa League.

«Μου άρεσε η μαχητικότητα που δείξαμε αλλά όχι η έλλειψη αποτελεσματικότητας. Κάναμε πολλές ευκαιρίες και θα μπορούσαμε να έχουμε “καθαρίσει” το παιχνίδι για να μην έχουμε αγωνία στα τελευταία λεπτά. Πάντως, κάναμε έξυπνη διαχείριση και στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν κυρίαρχοι. Αυτές οι νίκες είναι σημαντικές για την κατάκτηση του τίτλου. Ο Ανδρούτσος εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του δόθηκε» υπογράμμισε ο Πέδρο Μαρτίνς.

«Πιστεύω ότι υπήρχαν μια δυο περιπτώσεις που θα μπορούσε ο διαιτητής να δείξει κόκκινη κάρτα σε παίκτη του Ολυμπιακού. Πίστευα ότι θα τα καταφέρναμε γιατί η ομάδα βρίσκεται σε καλή φυσική κατάσταση», τόνισε ο Αυστριακός τεχνικός του Ατρομήτου, Νταμίρ Κάναντι.

Ατρόμητος (Ν. Κάναντι): Μανδάς, Κιβρακίδης, Γούτας, Στρούγγης, Νάτσος (72΄ Νταβιώτης), Χαρίσης, Σάλομον (62΄ Ούμπιδες), Ραμπέγιο (61΄ Μουνίθ), Γκάλο, Λ. Χριστοδουλόπουλος (62΄ Μανούσος), Μάτιτς (78΄ Αγκάγιεφ).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Μπα (64΄ Σισέ), Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά (90΄ Χολέμπας), Βαλμπουενά (64΄ Φορτούνης), Μπρούμα, Ελ Αραμπί.

Σκόρερ: 45+1΄ Μπρούμα
Διαιτητής: Π. Τσαγκαράκης (Χανίων).
Κίτρινες: 69΄ Ούμπιδες - 39΄ Μπουχαλάκης, 56΄ Σεμέδο, 60΄ Μπα, 90+3΄ Ρέαμπτσιουκ.
Κόκκινη: -

Αλλο τα μαθηματικά κι άλλο ο ρεαλισμός
Οι «ερυθρόλευκοι», παρότι θεωρητικά διατηρούν ελπίδες ακόμη και για πρόκριση στους 16, παραδέχτηκαν πως στο Μόναχο ήταν «απογοητευτικοί» και εν όψει Ατρομήτου επαναφέρουν σε πρώτο πλάνο τον βασικό φετινό στόχο...
«Στους μικρούς δεν κάνουμε χάρη»
Το ντεμπούτο του με τον Ολυμπιακό πραγματοποίησε ο 16χρονος Αλέξανδρος Καλογερόπουλος που υπήρξε αποτέλεσμα σκληρής δουλειάς σύμφωνα με τον προπονητή της ομάδας.
«Γέμισε» η «θύρα 7»
Αναμνηστικά εισιτήρια για καλό σκοπό εξέδωσε η ΠΑΕ Ολυμπιακός ενόψει της φιέστας για την κατάκτηση του 46ου Πρωταθλήματος.
Μπρουμ(α) και χάθηκε
Με δύο γκολ του Πορτογάλου που ήρθε από τον πάγκο ο Ολυμπιακός νίκησε πειστικά την ΑΕΚ με 2-0.
Ανοιξε... λογαριασμό
Με το πρώτο γκολ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Αστέρα και επέστρεψε στις νίκες.
Σχέδιο φιέστας στο Λιμάνι
Τα στελέχη της ΠΑΕ επεξεργάζονται ιδέες και τρόπους, ώστε η φιέστα για το πρωτάθλημα να εξυπηρετήσει τόσο την περίσταση όσο και τις συνθήκες που διαμορφώνει η πανδημία.