-1°C -1.2°C / -1.2°C
    83%
INTIME SPORTS/ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΥΔΩΝΑΣ

Πήρε τον βαθμό, μπορούσε «τρίποντο» η Λαμία

Δραματικό ματς στο Πανθεσσαλικό, με τον Βόλο και την Λαμία να μένουν στο 1-1. Το συγκρότημα του Μιχάλη Γρηγορίου ναι μεν πήρε έναν βαθμό σε δύσκολο εκτός έδρας ματς και μάλιστα με δέκα παίκτες από το 68΄, αλλά οι ευκαιρίες που έχασε, ακόμη και με αριθμητικό μειονέκτημα, δεν επιτρέπουν στην ομάδα της Φθιώτιδας να το χαρεί και πολύ.

Η Λαμία βρήκε και στο πρώτο ημίχρονο τον τρόπο να φτιάξει τις φάσεις που θα μπορούσαν να της δώσουν το προβάδισμα. Αλλά δεν βρήκε το γκολ. Σε μια περίπτωση ο Κλέιμαν αντέδρασε εντυπωσιακά στην προσπάθεια του Ρόμανιτς και στη δεύτερη -και πιο χαρακτηριστική- ο Αραμπούλι από εξαιρετικά πλεονεκτική θέση βρήκε οριζόντιο δοκάρι.

Κόντρα στη ροή του ματς ο Δουβίκας με σουτ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 1-0 στο 51΄, αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ντέλετιτς βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει και μάλιστα σε κόντρα επίθεση, αμέσως μετά το γκολ του Βόλου!

Ωστόσο ο Ντέλετιτς ήταν που έφερε σε δύσκολη θέση την ομάδα του στην τελική ευθεία, καθώς αποβλήθηκε με δύο ανόητες κίτρινες.

Το ματς από κει και πέρα έγινε... ροντέο. Ο Βόλος ξεχύθηκε μπροστά, είχε δύο προσπάθειες στις οποίες αντέδρασε καλά ο Επασί, αλλά οι τεράστιες ευκαιρίες ήταν για τη Λαμία. Δύο ανεπανάληπτα τετ α τετ, με την άμυνα του Βόλου να έχει αφήσει... στρέμματα ανοιχτού χώρου πίσω, αλλά ούτε ο Σκόνδρας, ούτε ο Μπα στη δεύτερη περίπτωση κατάφεραν να βρουν το «χρυσό» γκολ, με άσχημα τελειώματα και οι δύο.

Βόλος (Αν. Λόπεθ): Κλέιμαν, Φεράρι, Σάντσες, Μήτογλου, Γκρίλο (34΄ Νίνης), Ριένστρα, Μπαρτόλο (67΄ Μαρτίνεζ), Περέα (46΄ Ντεντάκης), Μπαριέντος (84΄ Κρητικός), Σάντος, Δουβίκας.

Λαμία (Μ. Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνες, Τζανδάρης (66΄ Μπιάρνασον), Μπεχαράνο, Τιρόνε (46΄ Καραμάνος), Ντέλετιτς, Ρόμανιτς (90΄ Προβυδάκης), Αραμπούλι (65΄ Μπα).

Σκόρερ: 51΄ Δουβίκας – 52΄ Ντέλετιτς.
Διαιτητής: Μπέμπεκ (Κροατία).
Κίτρινη: 75΄ Μήτογλου, 86΄ Σάντσες, 90΄+3 Κρητικός - 50΄ Μπεχαράνο, 57΄ Ντέλετιτς.\
Κόκκινη: 68΄Ντέλετιτς (2η κιτρ.).

Ποδαρικό «με το δεξί» ο Βόλος
Οι Θεσσαλοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Μπαρτόλο και διπλασίασαν τα τέρματά τους λίγο πριν από την ανάπαυλα των ημιχρόνων (41’).
«Ολοι τηλεοπτικό συμβόλαιο ή δεν ξεκινάει το πρωτάθλημα»
Την αμέριστη αλληλεγγύη τους στις ομάδες που δεν έχουν βρει τηλεοπτική στέγη ενόψει της επικείμενης αγωνιστικής περιόδου, αλλά και την απειλή ότι σε περίπτωση που αυτό δεν συμβεί, τότε δεν πρόκειται να...
Νίκη - οξυγόνο για τη Λαμία
Μια πολύτιμη νίκη που της δίνει βαθμολογική ανάσα σημείωσε η Λαμία, επικρατώντας στην έδρα της με 1-0 του Βόλου.