Αήττητος ο Ολυμπιακός και στην Τούμπα

Έναν σημαντικό βαθμό απέσπασε ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ, αποτέλεσμα που διατήρησε τη διαφορά των 10 βαθμών ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Το τελικό 1-1 ήταν στο πλαίσιο εξ αναβολής αγώνα για το πρωτάθλημα της Super League, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα στο 51ο λεπτό, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 77'.

Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από τις δυνατές μονομαχίες και όχι τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν οι δύο ομάδες, με τον ρυθμό να ανεβαίνει στο δεύτερο ημίχρονο μετά το τέρμα των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε αποφασισμένος να πάρει τη νίκη και μπήκε με πάθος από τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση. Ωστόσο ο Ολυμπιακός ήταν καλά οργανωμένος αμυντικά και δεν άφηνε πολλά περιθώρια για δημιουργία καλών στιγμών μπροστά στην εστία του Σα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 13΄ και ήταν για τον Ολυμπιακό, με τα δυο διαδοχικά σουτ του Εμβιλά να αποκρούονται από Πασχαλάκη και το κάθετο δοκάρι, ενώ το τρίτο σουτ του  Καμαρά έφυγε ελάχιστο άουτ. Σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος είχαν και ο Ίνγκασον στο 28', καθώς και ο Φορτούνης δέκα λεπτά αργότερα.

Το γρήγορο τέρμα του ΠΑΟΚ στην επανάληψη με τον Ίνγκανσον έδωσε νέο χρώμα στο ματς, με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει περαιτέρω την απόδοσή του, προκειμένου να κλειδώσει τη νίκη με ένα δεύτερο γκολ. Ωστόσο, Ολυμπιακός ήταν αυτός που σκόραρε στο 77' με τον Μπα, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν αμφότερες το χρυσό γκολ στα τελευταία λεπτά. Η πιο μεγάλη φάση ήταν για τους γηπεδούχους, με το δυνατό σουτ του Τζόλη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, να τραντάζει το δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Σα.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ουάρντα, Α. Ζίβκοβιτς,  Μουργκ (83΄Τζόλης), Κρμέντσικ (69' Σφιντέρσκι) .

Ολυμπιακος (Πέδρο Μαρτίνς): Σα - Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ - Εμβιλά, Καμαρά - Βαλμπουενά (71΄Χασάν), Φορτούνης (82' Μπουχαλάκης), Βρουσάι (60' Ραντζέλοβιτς) - Ελ Αραμπί  (83' Μασούρας).

Super League: Ντέρμπι «Δικεφάλων» και δύσκολη έξοδος για Ολυμπιακό
Η αναμέτρηση ΠΑΟΚ-ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη ξεχωρίζει από το σημερινό πρόγραμμα της αγωνιστικής, ενώ ο Ολυμπιακός δοκιμάζεται στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο.
Δυνατά τεστ για τους «μεγάλους» στο σημερινό πρόγραμμα της Super League
Σήμερα είναι το κυρίως πιάτο της 4ης αγωνιστικής της Super League με τους Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Παναθηναϊκό να έρχονται αντιμέτωποι με δυνατά τεστ εντός και εκτός έδρας.
Τριάρα ο Ολυμπιακός, σκόνταψε ο ΠΑΟΚ
Το πρώτο του τρίποντο στο νέο πρωτάθλημα πήρε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 3-0 του Αστέρα Τρίπολη. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ισοπαλία απέναντι στον Ατρόμητο.
Κουνάει σεντόνι ο ΠΑΟΚ – τριάρα ο Ολυμπιακός στην πρόβα τελικού
Το εισιτήριο για τα προκριματικά του Champions League πήρε ο ΠΑΟΚ, μετά την ολοκλήρωση της φάσης των πλέι οφ στο πρωτάθλημα της Super League 1.
Super League: Φιέστα για έναν, αγωνία για δύο
Πέφτει η «αυλαία» στα play off της Super League με δύο κλασικά ντέρμπι να μονοπωλούν το ενδιαφέρον. Στο «Γ. Καραϊσκάκης» ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΑΕΚ με το μυαλό όλων να είναι στη φιέστα για την κατάκτηση...