71%
    9°C 9.1°C / 9.1°C
    83%

Με επική ανατροπή ο Ατρόμητος υπέταξε τον ΠΑΟΚ

Στα τελευταία λεπτά κρίθηκε η αναμέτρηση του γηπεδούχου Ατρόμητου με τον ΠΑΟΚ στον Περιστέρι, με την αθηναϊκή ομάδα να επικρατεί τελικά με 3-2, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής για τη Super League.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 82ο λεπτό, όμως ο Ατρόμητος κατάφερε να φτάσει σε μια εντυπωσιακή ανατροπή, μέσα στα ελάχιστα λεπτά που απόμεναν για να ολοκληρωθεί το ματς.

Μοιραία, ο «δικέφαλος» έχασε περαιτέρω έδαφος για τη διεκδίκηση του φετινού τίτλου: πλέον βρίσκεται 10 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και 4 από τον δεύτερο Άρη. Από την πλευρά του ο Ατρόμητος πήρε βαθμολογική ανάσα, ανεβαίνοντας στη 9η θέση (με 17 βαθμούς σε 14 αγώνες).

Το ματς ήταν συναρπαστικό, με ευκαιρίες από τα πρώτα λεπτά. Έπειτα από ένα χαμένο πέναλτι (ο Τζόλης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, στο 16΄), ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με κεφαλιά του Σφιντέρσκι στο 26ο λεπτό. Το πρώτο μέρος άνηκε στους φιλοξενουμένους που έχασαν και άλλες ευκαιρίες μέχρι το σφύριγμα για την ανάπαυλα.

Τα πράγματα άλλαξαν στην επανάληψη, με τον Μουνίθ να σκοράρει και να φέρνει το ματς στα ίσα στο 64΄. Ο Ουάρντα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενουμένους σε ένα κομβικό σημείο (στο 82ο λεπτό), κάνοντας πολλούς να πιστέψουν ότι ο ΠΑΟΚ θα είναι ο τελικός νικητής.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη: αρχικά ο Χαρίσης ισοφάρισε στο 85΄ και στη συνέχεια ο Νάτσος οδήγησε την ομάδα του στην ολική καταστροφή, στις καθυστερήσεις του ματς.

Ατρόμητος (Μίλαν Ράσταβατς): Γιαννιώτης (32΄ Μανδάς), Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο, Σάλομον, Κιβρακίδης, Νταβιώτης (60΄ Μουνίθ), Νάτσος, Χαρίσης, Μανούσος (76΄ Μάτιτς), Κωτσόπουλος (75΄ Χριστοδουλόπουλος).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Σβαμπ (71΄ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (78΄ Νινούα), Μουργκ (71΄ Ουάρντα), Τζόλης (66΄ Λάμπρου), Σφιντέρσκι (78΄ Κρμέντσικ).

Γλυκό φινάλε, θετική ενέργεια
Μια ωραία βραδιά έζησαν στην Τούμπα παίκτες, Λουτσέσκου και οι οπαδοί του ΠΑΟΚ, κάνοντας το καλύτερο φινάλε στο πρωτάθλημα και παίρνοντας ψυχολογία εν όψει του τελικού Κυπέλλου το Σάββατο.
Ο Ιωνικός «πρωταθλητής» στα playouts
Ο Ιωνικός τελείωσε με εξαιρετικό τρόπο μια εντυπωσιακή σεζόν επιστροφής στη Super League και στην τελευταία αγωνιστική των playouts νίκησε με 3-1 τον Παναιτωλικό κατακτώντας την πρώτη θέση στην ειδική...
Φιέστα για Ολυμπιακό, ευρωπαϊκό εισιτήριο για Άρη
Από την κόλαση στο παράδεισο βρέθηκε ο Άρης, ο οποίος έπειτα από επική ανατροπή νίκησε με 3-2 την ΑΕΚ και εξασφάλισε την έξοδό του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.
Με άρωμα Ευρώπης το «διπλό» του Άρη στην Τούμπα
Μια πολύ σημαντική νίκη που κρατά ζωντανές τις ελπίδες του για ένα εισιτήριο εξόδου στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, πέτυχε ο Άρης, επικρατώντας με 1-0 του ΠΑΟΚ στην Τούμπα.