Από τον... παράδεισο στην κόλαση ο διπρόσωπος Ολυμπιακός

Αντίο είπε κι επισήμως από τη συνέχεια του Champions League ο Ολυμπιακός μετά την ήττα του από τη Μαρσέιγ (2-1) στην Γαλλία και την ισοπαλία της Σίτι με την Πόρτο στο άλλο ματς του ομίλου.

Οι ερυθρόλευκοι παρουσίασαν δύο διαφορετικά πρόσωπα στα ημίχρονα του αγώνα στο Βελοντρόμ και, παρά την ξεκάθαρη ανωτερότητά τους έναντι της Μαρσέιγ... κατάφεραν να χάσουν ένα παιχνίδι μέσα από τα χέρια τους. Ο Καμαρά με εξαιρετικό τρόπο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη η ομάδα του Μαρτίνς έκατσε και δέχθηκε δύο γκολ από τη Μαρσέιγ με δύο εύκολα πέναλτι και χωρίς οι Γάλλοι να βγάλουν μάτια με την εμφάνισή τους.

Έπειτα από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός πήρε γρήγορα τα ηνία του αγώνα και δεν απειλήθηκε καθόλου από τους γηπεδούχους και σταδιακά άρχισε να κερδίζει μέτρα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 33’ μπόρεσε να προηγηθεί με φοβερό σουτ του Καμαρά και πήγε στο ημίχρονο με την εικόνα να δείχνει ότι η Μαρσέιγ είναι κατώτερη των περιστάσεων σε αυτό το παιχνίδι.

Στην επανάληψη, όμως, όλα γύρισαν… τούμπα, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε αποπροσανατολισμένος, έδωσε το δικαίωμα στην γαλλική ομάδα να ανέβει στο γήπεδο, αλλά χωρίς να απειλήσει πραγματικά.

Κι όμως ακόμη κι έτσι στο 55΄ένα άτσαλο μαρκάρισμα πάνω στον Τοβέν έφερε τον Παγέ στην άσπρη βούλα με τον Γάλλο άσο να φέρνει στα ίσια το ματς.

Οι ερυθρόλευκοι, μάλιστα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 στο 75’ πάλι με πέναλτι σε μια φάση που θα συζητηθεί. Σε μια ανύποπτη στιγμή, ο Ραφίνια στην προσπάθειά του να προστατευθεί για να μη δεχθεί τη μπάλα στο πρόσωπο απέκρουσε με το χέρι με τον διαιτητή Μανθάνο να σφυρίζει φάουλ εκτός περιοχής. Μετά από συνεννόηση με το VAR ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και ο Παγιέ έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Μαρτίνς, ο οποίος καθυστέρησε να κάνει αλλαγές, προσπάθησε να πιέσει για την ισοφάριση και είχε μια καλή στιγμή με τον Σισέ στις καθυστερήσεις.

Ολυμπιακός και Μαρσέιγ έχουν από 3 βαθμούς στον όμιλο με τους ερυθρόλευκους να υπερτερούν στην ισοβαθμία και μπορούν να κλειδώσουν την τρίτη θέση με νίκη απέναντι στην Πόρτο την τελευταία αγωνιστική στον Πειραιά.

Συνθέσεις

Μαρσέιγ: Μανταντά, Σακάι, Τσαλέτα-Τσαρ, Άλβαρο, Αμαβί, Ρονζιέ (85' Γκέιγ), Καμαρά, Κιζάνς (56' Σανσόν), Τοβέν (90'+5' Ακέ), Παγέ, Μπενεντέτο (46' Ζερμέν).

Ολυμπιακός: Σα, Ραφίνια, Σισέ, Σεμέδο, Χολέμπας, Εμβιλά (79' Μασούρας), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βρουσάι (90'+2' Σουντανί), Φορτούνης, Ελ Αραμπί.

«Γλυκιά» ήττα για τον Ολυμπιακό
Αν και χρειάστηκε τη... συνδρομή της Μάντσεστερ Σίτι, ο Ολυμπιακός πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του Europa League και συνεπώς συνεχίζει την πορεία του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.
Ωρα κλήρωσης
​Μπορεί ακόμα να μην έχει ολοκληρωθεί αγωνιστικά ο β’ προκριματικός γύρος του Τσάμπιονς Λιγκ, όμως σήμερα ουσιαστικά ξεκινάει ο γ’ γύρος, με την κλήρωση των ζευγαριών στην έδρα της UEFA, στη Νιόν, που θα...
«Οσο μπορούσε κι όσο άντεξε»
Τα προβλήματα που αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στη διάρκεια των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ κόστισαν τη συμμετοχή του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
«Θα παίξουμε για τη νίκη»
Μπορεί να έχει εξασφαλίσει την πρώτη θέση στον 3ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά η Μάντσεστερ Σίτι θα αγωνιστεί για τη νίκη απέναντι στη Μαρσέιγ όπως δήλωσε ο προπονητής της.
«Το έχουμε ξανακάνει»!
Τη νίκη επί της Πόρτο διεκδικεί απόψε ο Ολυμπιακός για να λάβει την 3η θέση του ομίλου και να συνεχίσει στο Γιουρόπα Λιγκ.