Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό

Έπειτα από δύο σερί ήττες στο πρωτάθλημα, οι «πράσινοι» γύρισαν στις επιτυχίες, επικρατώντας με 2-1 του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στη Super League.

Για τον Παναθηναϊκό αυτή η νίκη ήταν μια βαθμολογική ανάσα, καθώς πλέον με 12 βαθμούς παραμένουν περίπου στη μέση του πίνακα. Αντίθετα, ο Παναιτωλικός έχει μόλις 4 βαθμούς σε 10 ματς και είναι στην προτελευταία θέση.

Οι «πράσινοι» νίκησαν πιο εύκολα απ' ότι «δείχνει» το τελικό σκορ, έχοντας υπομονή στο παιχνίδι τους και σωστή κυκλοφορία της μπάλας, απέναντι σε έναν Παναιτωλικό που είχε παθητική εικόνα απ’ τα πρώτα λεπτά.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο γκολ με τον Μακέντα στο 19ο λεπτό: ένα γκολ που έκανε ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα για τους «πράσινους», οι οποίοι πριν κλείσει το ημίχρονο διπλασίασαν τα τέρματά τους (αυτογκόλ του Λιάβα στο 43’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έκανε κυρίως διαχείριση του ματς, χωρίς να λείψουν οι ευκαιρίες για άλλα γκολ, όπως αυτή του Καρλίτος με το ξεκίνημα της επανάληψης.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν το σκορ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Μεντόσα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Λ. Μπόλονι): Διούδης, Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Βιγιαφάνιες (84’ Μπουζούκης), Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο (84’ Σερπέζης), Αϊτόρ (78’ Μολό), Καρλίτος (67’ Αγιούμπ), Μακέντα (78’ Καμπετσής).

Παναιτωλικός (Τρ. Δέλλας): Κνετ, Τζανακάκης (80’ Μεντίνα), Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Ντάλσιο, Τσιγγάρας, Ντίας, Γιακολις (60’ Ντουάρτε), Μάζουρεκ (60’ Ταχάρ), Αριγίμπι (70’ Μεντόσα), Αζάντι (46’ Βέργος).

«Κυνηγάει» τον «Ντούσκο»
Τα ρεκόρ των προηγούμενων προπονητών του Ολυμπιακού ξεπερνάει ο Πέδρο Μαρτίνς που διανύει τη τρίτη σεζόν του στον πάγκο της ομάδας.
Μια πολύ ακριβή κλοτσιά
Η κλοτσιά που είχε δώσει ο Ντένις Ρόντμαν σε καμεραμάν αγώνα είχε κοστίσει συνολικά πάνω από 1,1 εκατ. δολάρια μετά από τις μηνύσεις και τις τιμωρίες που ακολούθησαν.
Περίεργη επιλογή
Εντύπωση προκάλεσαν οι επιλογές των διαιτητών για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Το έψαχνε ο Μπα
Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού πανηγύρισε ο Ουσεϊνού Μπα με το οποίο διατήρησε το αήττητο της ομάδας του.