12°C 12.0°C / 12.0°C
    53%
AP Photo/Michael Sohn

Η Μονακό του Φάμπρεγας φρέναρε την Παρί

Η Παρί Σεν Ζερμέν έδειχνε έτοιμη να ξεφύγει στη βαθμολογία της Λιγκ 1. Με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου στο «Λουί ΙΙ» του Μονακό, νικούσε 2-0 με δύο γκολ του Κιλιάν Μπαπέ, που μόλις είχε επιστρέψει στη δράση από τραυματισμό. Οι Παριζιάνοι θα μπορούσαν να έχουν ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα, αλλά δύο τέρματα των Κεάν και Μπαπέ ακυρώθηκαν ύστερα από υπόδειξη του VAR. Οι παίκτες του Τόμας Τούχελ, που αύριο αντιμετωπίζουν τη Λιψία σε έναν κρισιμότατο αγώνα για το μέλλον τους στο Τσάμπιονς Λιγκ, χαλάρωσαν μετά την ανάπαυλα, θεωρώντας αρκετό το «μαξιλαράκι» των δύο γκολ.

Ομως οι Μονεγάσκοι είχαν διαφορετική άποψη. Στο ημίχρονο, ο Νίκο Κόβατς έριξε στον αγώνα τους Σεσκ Φάμπρεγας και Κάιο Ενρίκε και η απόδοση της Μονακό ανέβηκε κατακόρυφα. Ο Φόλαντ μείωσε στο 52ο λεπτό με κοντινό σουτ και, 14 λεπτά αργότερα, πέτυχε και δεύτερο τέρμα από σέντρα του Φάμπρεγας. Ο Τούχελ προσπάθησε να κόψει τη φόρα της Μονακό, περνώντας αλλαγή τον Νεϊμάρ, αλλά ένα άγαρμπο φάουλ του Ντιαλό στον Φόλαντ στο 84’ αποδείχτηκε αποφασιστικής σημασίας: πέναλτι και αποβολή. Η Παρί έμεινε με 10 παίκτες και ο Σεσκ έκανε το 3-2 από την άσπρη βούλα.

Ετσι διακόπηκε το σερί των 8 νικών στο πρωτάθλημα για τους πρωτευουσιάνους, που μετά τις δύο ήττες τους στην αρχή της χρονιάς δεν είχαν χάσει βαθμό. Τώρα όμως δεν έχουν χρόνο για να προβληματιστούν από το αποτέλεσμα στο Μόντε Κάρλο. Αύριο δίνουν έναν κρισιμότατο αγώνα στο Παρίσι με αντίπαλο τη Λιψία -ο Τούχελ μάλιστα τον χαρακτήρισε «τελικό»- και είναι απαραίτητο το τρίποντο για να επιζήσουν στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Οσο για τη Μονακό, η νίκη αυτή την ανέβασε στη 2η θέση της κατάταξης της Λιγκ 1 με 20 βαθμούς, σε απόσταση 4 βαθμών από την κορυφή, ισόβαθμη της Μονπελιέ που επικράτησε με το εντυπωσιακό 4-3 (έξι γκολ στο α’ μέρος) επί της Στρασμπούρ!

Προελαύνει η Παρί, βυθίζεται η Μονακό
Την όγδοη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στη γαλλική Λιγκ 1 πέτυχε η Παρί Σεν Ζερμέν, που δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στη Νις. Πρωταγωνιστής του 3-0 ήταν ο Νεϊμάρ, με δύο τέρματα, ενώ σκόραρε και ο...
Μια στέψη... ντεκαφεϊνέ
H Παρί Σεν Ζερμέν έφερε ισοπαλία 1-1 με τη Λανς το Σάββατο και πανηγύρισε τον 10ο τίτλο της ιστορίας της (και όγδοο στην τελευταία δεκαετία).
Η κόντρα της δεύτερης θέσης
Η πραγματική μάχη στο γαλλικό πρωτάθλημα διεξάγεται για τη δεύτερη θέση που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, ενὠ η τρίτη θα μετάσχει στον 3ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης.
Ντεμπούτο Ράμος, τραυματισμός Νεϊμάρ
Το γαλλικό κοινό πήρε γεύση από Σέρχιο Ράμος, που έκανε το ντεμπούτο του στη νίκη των Παριζιάνων με 3-1 επί της Σεντ Ετιέν, βγάζοντας όλο το 90λεπτο.