23°C 22.8°C / 24.4°C
    52%
    35%
Στις καθυστερήσεις και με ανατροπή το τρίποντο για τον ΠΑΟΚ

Άλλη μια δύσκολη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο «δικέφαλος» επικρατώντας του ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League.

Χάρη στη νίκη του αυτή, ο ΠΑΟΚ βρίσκεται μόλις 1 βαθμό κάτω από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, όμως έχει ένα ματς περισσότερο από τον Ολυμπιακό και τον Άρη που είναι στην πρώτη θέση. Αντίθετα, ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι στη μέση της βαθμολογίας, με 9 πόντους σε ισάριθμα ματς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τον Εραμούσπε στο 31ο λεπτό, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους, που ήταν μέτριοι στο πρώτο ημίχρονο.

Ωστόσο, στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και πίεσε έντονα τον ΠΑΣ, καταφέρνοντας πρώτα να ισοφαρίσει με τον Σφιντέρσκι στο 52' και τελικά να πάρει τη νίκη στις καθυστερήσεις με τον Ελ Καντουρί. Καθοριστική για την εξέλιξη του ματς ήταν και η αποβολή του Εραμούσπε στο 57ο λεπτό.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Περέιρα (76’ Τσόλακ), Εσίτι (46’ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Μουργκ (46’ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (46’ Τζόλης), Σφιντέρσκι (95’ Ουαγκέ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάστρο, Σιόντης, Καρτάλης, Παμλίδης, Κρίζμαν (25’ Ελευθεριάδης), Λεό (63’ Ντομίνγκες).

Ο ΠΑΟΚ πήρε το ντέρμπι και το προβάδισμα για τη 2η θέση
Μια σημαντική εκτός έδρας νίκη που τον βάζει στη θέση του οδηγού για την κατάκτηση της 2ης θέσης στο πρωτάθλημα της Super League, κατέκτησε ο ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ.
Μοιρασιά στην Τούμπα με... χαμένο τον Παναθηναϊκό
Την απόσταση «ασφαλείας» των 7 βαθμών από τον Παναθηναϊκό διατήρησε ο ΠΑΟΚ, μετά τη «λευκή» ισοπαλία στο ντέρμπι που ήταν στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής για τα πλέι οφ της Super League.
Ο Παναθηναϊκός προσγείωσε τον ΠΑΟΚ και τον πλησίασε στον πόντο
Μια πολύ σημαντική νίκη που τον βάζει γερά στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου, πέτυχε ο Παναθηναϊκός απέναντι στον ΠΑΟΚ, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ στη Super League.
ΠΑΣ... φουριόζος και στα πλέι άουτ
Επιβεβαιώνοντας και τη μεγάλη βελτίωση στις εντός έδρας επιδόσεις της, η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη επιβλήθηκε με 1-0 του Ατρομήτου και έπιασε τον Βόλο στην κορυφή της μίνι βαθμολογίας των πλέι οφ.