Στις καθυστερήσεις και με ανατροπή το τρίποντο για τον ΠΑΟΚ

Άλλη μια δύσκολη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε ο «δικέφαλος» επικρατώντας του ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League.

Χάρη στη νίκη του αυτή, ο ΠΑΟΚ βρίσκεται μόλις 1 βαθμό κάτω από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, όμως έχει ένα ματς περισσότερο από τον Ολυμπιακό και τον Άρη που είναι στην πρώτη θέση. Αντίθετα, ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι στη μέση της βαθμολογίας, με 9 πόντους σε ισάριθμα ματς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, με τον Εραμούσπε στο 31ο λεπτό, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους, που ήταν μέτριοι στο πρώτο ημίχρονο.

Ωστόσο, στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του και πίεσε έντονα τον ΠΑΣ, καταφέρνοντας πρώτα να ισοφαρίσει με τον Σφιντέρσκι στο 52' και τελικά να πάρει τη νίκη στις καθυστερήσεις με τον Ελ Καντουρί. Καθοριστική για την εξέλιξη του ματς ήταν και η αποβολή του Εραμούσπε στο 57ο λεπτό.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Περέιρα (76’ Τσόλακ), Εσίτι (46’ Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Μουργκ (46’ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (46’ Τζόλης), Σφιντέρσκι (95’ Ουαγκέ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάστρο, Σιόντης, Καρτάλης, Παμλίδης, Κρίζμαν (25’ Ελευθεριάδης), Λεό (63’ Ντομίνγκες).

Τρία στα τρία ο ΠΑΟΚ με τον Γκαρσία στον πάγκο
Άλλη μια νίκη που τον φέρνει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή πέτυχε ο ΠΑΟΚ, νικώντας τον Απόλλωνα Σμύρνης με 3-1, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής για τη Super League.
Με πολύ κόπο ο ΠΑΟΚ λύγισε τον Παναιτωλικό
Σθεναρή αντίσταση αντιμετώπισε ο «δικέφαλος» στο Αγρίνιο απέναντι στον γηπεδούχο Παναιτωλικό, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League.
Στο ΟΑΚΑ απόψε το πρώτο μεγάλο ματς της σεζόν
Το βραδινό ντέρμπι της ΑΕΚ με τον ΠΑΟΚ στο Ολυμπιακό στάδιο αποτελεί το σημαντικότερο παιχνίδι της σημερινής αγωνιστικής δράσης στη Super League, ενώ ξεχωριστό ενδιαφέρον παρουσιάζουν και τα άλλα δύο ματς.
Άφησε βαθμούς ο Ολυμπιακός στα Γιάννενα
Τις πρώτες του απώλειες βαθμών υπέστη ο Ολυμπιακός, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 στα Γιάννενα με τον τοπικό ΠΑΣ, σε ματς για την 4η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Super League.