Τεσσάρα της ΑΕΚ κόντρα στην ΑΕΛ

Σε απόσταση βολής από την κορυφή παρέμεινε η ΑΕΚ που επικράτησε με 4-1 της Λάρισας στο γήπεδο της Ριζούπολης, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Super League. Χάρη στη νίκη του αυτή ο «δικέφαλος» ανέβηκε στη δεύτερη θέση της κατάταξης με 16 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τον Ολυμπιακό.

Η νίκη της Ένωσης δεν ήταν εύκολη, καθώς μέχρι το 72' λεπτό οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο σκορ. Ωστόσο στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ πέτυχε τρία τέρματα, παίρνοντας έτσι ένα σημαντικό τρίποντο και παράλληλα δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη επικράτησή της.

Ο αγώνας ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό, με την ΑΕΚ να έχει καλές στιγμές να ανοίξει το σκορ με τον Λόπες στο 8΄ και τον Αλμπάνης στο 21', και η ΑΕΛ να απειλεί στο 11΄ με τον Πλατέλλα.

Το σκορ τελικά άνοιξε στο δεύτερο ημίχρονο και στο 55ο λεπτό με το πρώτο τέρμα του Μαχαίρα στην επαγγελματική του καριέρα. Ωστόσο, στο 68΄ η ΑΕΛ έφερε το ματς ξανά στα ίσια με «οβίδα» του Σπαρβ, γκολ που μέτρησε χάρη στη συνδρομή του VAR.

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Ανσαριφάρντ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του 72΄ και στη συνέχεια ακολούθησε μονόλογος των γηπεδούχων που πέτυχαν άλλα δύο τέρματα με τον Σιμόες στο 78' και τον Γαλανόπουλο στο 89'.

Ωστόσο, η ΑΕΚ είδε τον Ανσαριφάρντ να αποχωρεί με ενοχλήσεις στον προσαγωγό, τέσσερις ημέρες πριν το ματς με τη Ζόρια για το Europa League.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Λόπες (66΄ Ινσούα), Σιμόες, Σάκχοφ (81΄ Γαλανόπουλος), Μαχαίρας (67΄ Λιβάγια), Μάνταλος, Αλμπάνης, Ολιβέιρα (60΄ Ανσαριφάρντ, 81΄λ.τρ. Τάνκοβιτς).

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Ναγκί, Μπέρτος (86΄ Γρηγορόπουλος), Ηλιάδης, Μιχαήλ, Μούζεκ (78΄ Τρούγιτς), Σπαρβ, Μιλοσάβλιεβιτς, Φιλίπ, Πλατέλλας (86΄ Γιουνές), Νικολιάς (46΄ Τόρζε), Ντουρμισάι.

Νίκη και πειστική εμφάνιση για την ΑΕΚ κόντρα στην ΑΕΛ
Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο —ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο— η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 της ΑΕΛ, σε ματς για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος στη Super League 1.
Η πιο μεγάλη πρόκληση!
Το καλύτερο ξεκίνημα στην ιστορία του έχει πραγματοποιήσει ο Αρης που δεν έχει γνωρίσει κάποια ήττα στα 7 παιχνίδια που έχει αγωνιστεί.