70%
AP Photo/Martin Meissner, Pool

Πύρρειος νίκη για Μπάγερν

Κέρδισε την Ντόρτμουντ στο klassiker, αλλά χάνει τον Κίμιχ.

Ντόρτμουντ και Μπάγερν Μονάχου συμμετείχαν σε ένα klassiker θεαματικό και χορταστικό, γεμάτο φάσεις και ποιότητα. Και είναι κρίμα που έλειπαν οι θεατές από το μεγαλύτερο γήπεδο της Γερμανίας, το «Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ», για να έχει το ματς αυτό και την ατμόσφαιρα που του άξιζε.

Στην αναμέτρηση αυτή ανάμεσα στην καλύτερη άμυνα και την καλύτερη επίθεση της Μπουντεσλίγκα νικήτρια βγήκε η δεύτερη, οι Βαυαροί δηλαδή, με 3-2. Νικητές βγήκαν οι Βαυαροί με 3-2, μολονότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, στο 45ο λεπτό. Ως επιβράβευση του πολύ καλού πρώτου ημιχρόνου της Ντόρτμουντ, ο αρχηγός της, Μάρκο Ρόις, έκανε το 1-0 σε ένα σημείο που έδειχνε κομβικό. Ομως ο Αλάμπα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με χτύπημα φάουλ, λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο β΄ μέρος, η Μπάγερν δεν άργησε να πάρει τα ηνία του αγώνα. Στο 48΄ ο Λεβαντόφσκι έκανε το 2-1 από σέντρα του εξαιρετικού προχθές Ερναντέζ, ενώ στο 80΄ ο Σανέ πέτυχε ένα πανέμορφο τέρμα σε αντεπίθεση για το 3-1, απέναντι σε μια ομάδα που φέτος δεν είχε δεχθεί τέρμα στο γήπεδό της. Η Ντόρτμουντ όμως δεν πέταξε λευκή πετσέτα. Ο Χόλαντ μείωσε σε 3-2 στο 83΄ και ενθάρρυνε τους συμπαίκτες του για να βρουν το γκολ της ισοφάρισης. Αντ’ αυτού, όμως, παραλίγο να δεχθούν τέταρτο γκολ οι γηπεδούχοι με τον Λεβαντόφσκι στο 93΄. Ακυρώθηκε όμως ως οφσάιντ, όπως και άλλη μία προσπάθειά του στο 23ο λεπτό. Παρά τις αποφάσεις του VAR, ο Λεβαντόφσκι έχει φθάσει ήδη στα 11 γκολ ύστερα από 7 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα...

Η νίκη της Μπάγερν, που την φέρνει πια μόνη πρώτη στην κατάταξη της Μπουντεσλίγκα, σκιάστηκε από τον τραυματισμό του Γιόσουα Κίμιχ. Ο 25χρονος μέσος των Βαυαρών, σε μια διεκδίκηση της μπάλας με τον Χόλαντ στο 36΄, τραυματίστηκε στο δεξί γόνατο και αποχώρησε δακρυσμένος από τον αγωνιστικό χώρο. Δεν έχουν δοθεί ακόμα λεπτομέρειες για τη φύση του τραυματισμού του (αν πρόκειται για σύνδεσμο ή μηνίσκο) και την απουσία του από τη δράση, όμως εικάζεται ότι μπορεί να μείνει νοκ άουτ για τους επόμενους δύο μήνες τουλάχιστον. Ο Χάνζι Φλικ ήταν εμφανώς στενοχωρημένος: «Είναι πάρα πολύ σημαντικός παίκτης για εμάς στο κέντρο. Εχει εξαιρετική νοοτροπία και πολύ υψηλή ποιότητα. Θα πρέπει να βρούμε τρόπο για να αντεπεξέλθουμε και χωρίς αυτόν, όπως κάναμε σήμερα (σ.σ.: το Σάββατο)».

Ο Δημήτρης Λημνιός ξεκίνησε για την Κολονία στο εκτός έδρας παιχνίδι (1-1) απέναντι στη Βέρντερ του Στέφανου Καπίνο που παρέμεινε στον πάγκο, αλλά αντικαταστάθηκε στο 63΄, ενώ το ματς ήταν στο 0-0.

Οσο για το ντέρμπι της ουράς, η Μάιντς, ύστερα από έξι σερί ήττες, πήρε το Σάββατο τον πρώτο της βαθμό στην Μπουντεσλίγκα, μετά το 2-2 με τη Σάλκε. Οι «βασιλικοί μπλε» παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα για 23 παιχνίδια...

Αριστα -σερί- 10 η Μπάγερν!
Η Μπάγερν Μονάχου πανηγυρίζει από το Σάββατο τον 10ο σερί τίτλο της στην Μπουντεσλίγκα και 32o συνολικά, τρεις αγωνιστικές πριν από τη λήξη της σεζόν.
Η... υποτονική Μπάγερν προβληματίζει
Η Μπάγερν Μονάχου πήρε άλλο ένα τρίποντο στην κούρσα της προς τον 10ο διαδοχικό τίτλο της στην Μπουντεσλίγκα, όμως η εμφάνισή της δεν καθησύχασε τους οπαδούς της.
Το klassiker της οργής
Η Ντόρτμουντ θεωρεί τον διαιτητή Τσβάιερ υπεύθυνο για την ήττα της με 3-2 από την Μπάγερν Μονάχου.