Τρία στα τρία ο ΠΑΟΚ με τον Γκαρσία στον πάγκο

Άλλη μια νίκη που τον φέρνει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή πέτυχε σήμερα ο ΠΑΟΚ, νικώντας στο «Γεώργιος Καμάρας» τον Απόλλωνα Σμύρνης με 3-1, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής για τη Super League.

Με το σημερινό τρίποντο ο «δικέφαλος» έφτασε τους 15 βαθμούς, έναν λιγότερο από το δίδυμο των πρωτοπόρων, Ολυμπιακού και Άρη (ωστόσο ο ΠΑΟΚ έχει ένα ματς περισσότερο). Αντίθετα ο Απόλλων παρέμεινε στους τρεις βαθμούς και στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η τρίτη συνεχή νίκη του ΠΑΟΚ έχοντας τον Πάμπλο Γκαρσία στον πάγκο του.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στην πρώτη τους ευκαιρία στο ματς, στο 15ο λεπτό με τον Σφιντέρσκι. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ είχε την εδαφική πρωτοβουλία, δημιούργησε και άλλες ευκαιρίες, όμως ο αξιόμαχος Απόλλων ήταν αυτός που έφτασε στο γκολ και την ισοφάριση στο 63' με τον Τσιλούλη.

Ο «δικέφαλος» ξαναπήρε προβάδισμα λίγα λεπτά αργότερα, καθώς σε μια μάλλον ανύποπτη φάση, ο Λισγάρας υπέπεσε σε πέναλτι στον Σφιντέρσκι, με τον Σβαμπ να νικάει τον Βέρχουλστ στο 78'. Το τελικό σκορ έγραψε με πέναλτι στις καθυστερήσεις ο Αουγκούστο, δίνοντας ευρύτερες διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του.

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Ιωαννίδης (90’+1’ Φερνάντεζ), Μπεντινέλι (82’ Κολ), Σλίβκα, Τσαμπούρης (78’ Μουνιέ), Τσιλούλης, Φατιόν (82’ Ντάουντα).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Λύρατζης, Αουγκούστο, Σβαμπ, Μουργκ (86’ Μιχαηλίδης), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (67’ Ελ Καντουρί), Σφιντέρσκι (83’ Τσόλακ).

Νίκες για Αστέρα και Απόλλωνα στη Super League
Τη θέση τους στον βαθμολογικό πίνακα του πρωταθλήματος βελτίωσαν ο Αστέρας Τρίπολης και ο Απόλλων Σμύρνης, μετά τους αγώνες που έγιναν το Σάββατο στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.
Αήττητος ο Ολυμπιακός και στην Τούμπα
Έναν σημαντικό βαθμό απέσπασε ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ, αποτέλεσμα που διατήρησε τη διαφορά των 10 βαθμών ανάμεσα στις δύο ομάδες.
Με επική ανατροπή ο Ατρόμητος υπέταξε τον ΠΑΟΚ
Στα τελευταία λεπτά κρίθηκε η αναμέτρηση του γηπεδούχου Ατρόμητου με τον ΠΑΟΚ στον Περιστέρι, με την αθηναϊκή ομάδα να επικρατεί τελικά με 3-2, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής για τη Super League.
Έσωσε βαθμό στην εκπνοή ο ΠΑΟΚ, μεγάλο διπλό για τον Απόλλωνα στα Γιάννινα
Με ένα μεγάλο κάζο υποδέχεται το 2021 ο ΠΑΟΚ, που ήρθε ισόπαλος με την ΑΕΛ στη Λάρισα (1-1). Σπουδαία νίκη για τον Απόλλωνα έναντι του ΠΑΣ (1-3).